Spotkanie noworoczne w Olsztynie


28 stycznia 2024 roku burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn Tomasz Kucharski zaprosił na tradycyjne spotkanie noworoczne, będące formą podziękowania i podsumowania minionego roku.

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Olsztynie spotkanie rozpoczął występ lokalnego muzyka Mikołaja Kubickiego, autora utworu-hymnu o Olsztynie. Burmistrz Tomasz Kucharski przedstawił realizację inwestycji w ubiegłym roku i plany na obecny, podkreślił, że tegoroczny budżet Miasta i Gminy Olsztyn wynosi 70 milionów złotych, z czego aż 40 procent zapisano na inwestycje.
Wśród zrealizowanych, ważnych dla mieszkańców budów, jest długo oczekiwana obwodnica Olsztyna – w 2023 roku za 7 mln zł wybudowano tam ul. Słowackiego i Miłosza, w planach jest budowa ul. Bukowej. Kolejne ulice, które już służą mieszkańcom to ulice Zielona i Leśna, prowadzące do nowego osiedla Pocztowców. 
Gmina Olsztyn ze względu na swoje położenie i turystyczną atrakcyjność rozwija trasy rowerowe, w ubiegłym roku wybudowano kilka: do Choronia w Gminie Poraj, do Blachowni, a także do Mstowa.
Dużą poprawę w komunikacji Burmistrz upatruje w zakończeniu budowy węzła DK91-DK46 oraz rozpoczęciu przebudowy ulicy Bugajskiej (tę inwestycję ma realizować miasto Częstochowa, pieniądze na ten cel przekazał poprzedni rząd PiS w ramach programu Polski Ład). Gmina Olsztyn, natomiast, dzięki funduszom z Polskiego Ładu aktualnie kontynuuje budowę basenu krytego w Olsztynie.
Burmistrz Kucharski dumny jest także z wymieniany aż w 80 procentach oświetlenia ulicznego na bardziej energooszczędne – inwestycja zrealizowana przy współpracy z Tauronem, a także z szeroko zakrojonej fotowoltaiki – w budynkach użyteczności publicznej i domach prywatnych – przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Podkreślił także otrzymanie nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych – w ubiegłym roku, dzięki montażowi finansowemu z: WFOŚiGW w Katowicach, rządu i gminy zakupiono dwa nowe samochody – duży wóz bojowy dla OSP Zrębice i nowy pojazd quad dla OSP Olsztyn. 
Dużą radością i satysfakcją dla burmistrza Tomasza Kucharskiego jest bezpłatna komunikacja gminna, działająca od ubiegłego roku, dzięki dofinansowaniu od wojewody śląskiego. – Już skorzystało z niej pół miliona pasażerów, a pokonane trasy to ponad milion kilometrów – podkreślił Burmistrz. Wspomniał także o sztandarowych imprezach, które zyskują coraz większą popularność, o ,,VESPAniałym zlocie, Jurajskich Zawodach Balonowych, organizowanych wspólnie z Gminą Janów oraz o Jurajskim Festiwalu Sztuki i Wina.
Spotkanie noworoczne było także okazją do wręczenia olsztyńskich ,,Aniołów” dla najbardziej zasłużonych mieszkańców i osób działających na rzecz Miasta i Gminy Olsztyn. W kategorii edukacja i kultura nagrodę otrzymała Anna Kamosińska, szefowa Zespołu ,,Turowianie”; w kategorii sport i turystyka – Dariusz Górecki, Paweł Kawecki i Zdzisław Synoradzki; w kategorii działalność społeczna i troska o człowieka – Jan Jeleń, w kategorii gospodarka i przedsiębiorczość – Rafał Elmanowski. Burmistrz przyznał także specjalne wyróżnienia, otrzymali je: Barbara Krajewska, Leszek Gryl, Danuta Tomza i prezes Spółki ,,Amicus” Renata Materka.
Podczas uroczystości burmistrz Tomasz Kucharski poprowadził licytację obrazu znanego artysty Rocha Urbaniaka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zakupił go za 1650 zł prezes Regionalnej Organizacji Pracodawców Lewiatan Dariusz Jadczyk, który jak poinformował, dzieło nabył z myślą o przekazaniu go na licytację na rzecz Częstochowskiego Hospicjum.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *