Twórzmy atrakcyjne miejsca pracy


Pieniądze to nie wszystko. Służbowy telefon komórkowy, czy laptop nie są dzisiaj czymś nadzwyczajnym. Liczy się dodatkowa opieka medyczna, służbowy samochód oraz możliwość rozwoju. Powinni o tym pamiętać przedsiębiorcy tworząc nowe miejsc pracy na Śląsku.

Tym bardziej, że procesom restrukturyzacji regionu towarzyszy zmiana struktury zatrudnienia, przejawiająca się w malejącej liczbie osób zatrudnionych w budownictwie, górnictwie, produkcji metali, przy równoczesnym jej wzroście w sektorze usług.

Świetnie wykształceni

W województwie działają 44 szkoły wyższe, w tym m.in. 1 uniwersytet, 3 wyższe szkoły techniczne, 15 ekonomicznych, 2 pedagogiczne, 1 akademia medyczna oraz 16 wyższych szkół zawodowych. Łącznie śląskie uczelnie kształcą około 210 000 osób, tj. około 10 proc. ogólnej liczby studentów w kraju.
To jest potencjał, którego nie wolno zmarnować. Jeżeli absolwenci nie znajdą atrakcyjnej pracy na miejscu, to będą jej szukać w innych regionach lub za granicą. Firmy działające na Śląsku powinny również ściągać do naszego regionu wysokiej klasy specjalistów. Ale oni nie przyjadą, jeżeli nie dostaną lepszej, atrakcyjniejszej, z dodatkowymi bonusami propozycji. Oferty muszą też im dawać możliwość dalszego rozwoju zawodowego.
Urozmaicony pakiet socjalny to liczące się kryterium wyboru pracodawcy. Dlatego też firmy, które poza możliwością rozwoju i konkurencyjną pensją gwarantują pracownikom dodatkowy zestaw korzyści cieszą się o wiele większym zainteresowaniem. Coraz częściej standardem jest fitness czy basen dla całej załogi. Firmy dofinansowują pracownikom również jogę, grę w tenisa, piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę. Bonusem są także szkolenia. Wiele firm opłaca pracownikom dodatkowe studia i szkolenia, kursy językowe.

Jakiej pracy szukamy?

Te problemy widzą autorzy projektu „Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w województwie śląskim. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania”. Projekt realizuje Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach wspólnie z Fundacją „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”. Jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
– Realizacja programu pozwoli uzyskać informacje m.in. o tym, jakie miejsca pracy są atrakcyjne i poszukiwane, jakie dodatkowe bonusy zachęcają do wyboru danego pracodawcy, czego oczekują pracownicy – wyjaśnia Maciej Biskupski, koordynator reprezentujący Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. – Ta wiedza ułatwi tworzenie oraz późniejsze wdrażanie mechanizmów wspierających tworzenie nowych i odbudowę utraconych miejsc pracy wysokiej jakości. Z pierwszych analiz wynika, że powinien to być model akcentujący takie cechy jak: wysokie dochody z pracy, trwałość i pewien standard związany z trwałym zatrudnieniem oraz z wszelkimi związanymi z tym faktem świadczeniami. Ważne jest też to, aby była to praca wymagająca inicjatywy i ułatwiająca rozwój zawodowy – dodaje Maciej Biskupski.
Warto przypomnieć, że projekt jest adresowany do jednostek samorządu terytorialnego (gmin, miast i powiatów) oraz instytucji rynku pracy (Powiatowych Urzędów Pracy). Do udziału w nim zaproszono również przedstawicieli instytucji regionalnych mających wpływ na kształt regionalnej polityki rynku pracy – Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Realizacja projektu rozpoczęła się 1 czerwca 2009 r., a zakończenie przewidziane jest na 31 lipca 2010 r.
Więcej na stronie projektu http://www.praca-slask.pl
Wszelkich szczegółowych informacji o projekcie udziela koordynator projektu z ramienia RIG w Katowicach Maciej Biskupski (032) 351 11 89, email: mbiskupski@rig.katowice.pl.

Projekt pt. „Praca wysokiej jakości (PWJ). System identyfikacji dziedzin o dużych potencjałach wzrostu zatrudnienia wysokiej jakości w woj. śląskim. Mechanizmy, instrumenty i rozwiązania” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, priorytet VIII. Regionalne kadry gospodarki, działanie 8.1 Rozwój pracowników i przedsiębiorstw w regionie, poddziałanie 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *