Modlitwa, jazz i abstrakcje


5. marca częstochowscy twórcy spotkali się na comiesięcznych rozmowach w siedzibie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych przy ulicy Ogrodowej.

Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św., w trakcie której zaśpiewał “Kwartet Jasnogórski Cantus”. Podczas wieczoru otwarto wystawę Mariana Panka: “Listy do Pana Boga”. “Listy..” to zestaw abstrakcyjnych obrazów, nie zawsze zrozumiałych dla przeciętnego odbiorcy. – Być może te znaki są nieczytelne, ale to jest język malarski. Język ten pozwala nawiązać więź pomiędzy Bogiem a człowiekiem, stąd tytuł wystawy – wyjaśnia twórca. Z krótkim recitalem wystąpili młodzi artyści. Marek Pospieszalski, Kazimierz Nitkiewicz, Kacper Nowak oraz Max Mucha zaproponowali słuchaczom minikoncert jazzowy, który doskonale wprowadził wszystkich w spokojny, refleksyjny klimat.
Ksiądz Piotr Zaborski, duszpasterz środowisk twórczych ogłosił zebranym nazwę, jaką otrzyma Galeria Duszpasterstwa w Częstochowie. Galeria “Tabor” powstała z inspiracji filmem “Przemienienie” Tarkowskiego. Jej poszczególne litery mają swą symbolikę: T jak twórczość, a jak animacja, b oznacza Bogu, o jest obecnością, a litera r to rozwój. Rozwój to zapewne jedno z wielu zadań, jakie stawia sobie duszpasterstwo. Najważniejsze są comiesięczne spotkania artystów i ludzi kultury. Cykliczne rozmowy przy muzyce i malarstwie będą integrować całe środowisko w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

AW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *