Wykorzystali odpady, dostali drzewko


Organizowany przez Urząd Miasta Częstochowy i Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych „Przytulia” konkurs „Drzewko za odpady” został rozstrzygnięty. Jego laureatami są uczniowie klasy III A ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Częstochowie.

Pomysł wyszedł od Wydziału Środowiska Urzędu Miasta, który zaproponował przeprowadzenie konkursu „Przytuli”. Udział w nim miała też firma Fortum, która sponsorowała nagrody dla zwycięzców. Inicjatywa miała miejsce po raz pierwszy i skierowana była do uczniów klas I-III częstochowskich szkół podstawowych. Ich zadaniem było stworzenie grupowej pracy plastycznej przedstawiającej drzewo. Technika wykonania była dowolna, mogły to być prace płaskie lub przestrzenne, ale wykonane wyłącznie z odpadów. Ekologiczna inicjatywa związana była ze Świętem Drzewa obchodzonym 10 października. Organizatorzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę najmłodszych na problem ochrony środowiska oraz nawiązać do głównego motywu obchodzonego dnia.
Projekty należało składać od września do 6 października. W tym czasie wpłynęło 30 prac z dziewięciu szkół (SP nr: 1, 17, 26, 31, 37, 38, 49, 52, 53). Zwycięzcy zostali wyłonieni 11 października. Pierwsze miejsce zdobyła kl. III A ze SP nr 38, drugie kl. III B ze SP nr 26, trzecie kl. II A ze SP nr 49. Ponadto wyróżniono: kl. I C ze SP nr 31, kl. II B ze SP nr 17 i kl. II A ze SP nr 1.
Uroczystości związane z rozstrzygnięciem konkursu odbyły się w środę 13 października w szkole zwycięzców, przy ul. Sikorskiego 56. Prezes „Przytulii” Justyna Walenta-Mazurkiewicz wraz z zastępcą prezydenta Częstochowy Ryszardem Majerem wręczyli wszystkim laureatom dyplomy i nagrody w postaci przyborów dydaktycznych i gier edukacyjnych, a na zewnątrz czekała dodatkowa niespodzianka – lipa drobnolistna. Dzieci z pomocą organizatorów przedsięwzięcia zasadziły ją przed budynkiem szkoły. Pomysł wspólnego sadzenia dostarczył im wiele radości, każde z nich siłą swych rąk przyczyniło się do wkomponowania drzewka w szkolny krajobraz.
Główni zainteresowani, uczniowie klasy III A SP nr 38 entuzjastycznie przyjęli wygraną, która zresztą nie była ich pierwszym wyróżnieniem w tego typu konkursach. – Często uczestniczymy w konkursach szkolnych, międzyszkolnych, miejskich. Udaje nam się czasami zajmować czołowe miejsca. Lubimy zdobywać dyplomy, które wiszą w naszej klasie, jesteśmy wtedy dumni i bardzo nas to cieszy – komentują Kinga Łęgowik i Klaudia Cierpiał.
Oprócz zdolności plastycznych, trzecioklasiści posiadają także wiedzę ekologiczną i segregacji odpadów. – Ekologia, to segregowanie śmieci, ochrona przyrody, dbanie o środowisko i czystość naszej planety. Sami zbieramy do specjalnego pojemnika plastikowe nakrętki, do drugiego pojemnika zużyte baterie. Uczestniczymy w Sprzątaniu Świata i uroczyście obchodzimy Dni Ziemi – dodaje Ola Woś.
Dyrektor placówki Anna Dymek nie kryła radości z osiągnięć uczniów. – To dla nas ogromne wyróżnienie. Zawsze cieszymy się bardzo, kiedy nasi podopieczni odnoszą takie sukcesy. Każdemu takiemu osiągnięciu poświęcone są uroczystości na sali widowiskowej, aby o wynikach pracy uczniów mogła dowiedzieć się cała szkolna społeczność – mówi.
Dumna ze swych uczniów była także wychowawczyni klasy III A – Anna Wieczorek. Jak zauważa, dzieci włożyły dużo pracy w powstanie artystycznego drzewa. Sam pomysł rodził się około dwóch tygodni, wykonanie zajęło kilka godzin. W pracach uczestniczyła cała klasa, 23 uczniów. – Wszystko wyszło od dzieci, im zostawiłam wybór, jak praca ma wyglądać i jakich odpadów użyją, bo uważam, że dzieci są najmądrzejsze. Codziennie przychodziły do szkoły z nowymi pomysłami, rysowały je na tablicy, omawiały i stopniowo podjęły decyzję jak całość ma wyglądać – tłumaczy.
Drzewko powstało z rolek papieru toaletowego, baterii, plastikowych zakrętek od napojów, worka na śmieci oraz gazet. Właśnie ta różnorodność materiałów oraz pomysł na ich skomponowanie przypadły do gustu jury. – Praca bardzo nam się spodobała, bo pokazuje walory zastosowania rozmaitych odpadów, były tam właściwie wszystkie ich rodzaje i o to właśnie nam chodziło – komentuje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta Częstochowy Robert Magdziarz.
Jak podkreślają organizatorzy i pomysłodawcy konkursu, jego celem było przede wszystkim kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci od najmłodszych lat. Forma, po jaką sięgnięto, a więc konkurs plastyczny, był pretekstem do tego, aby edukacja stała się zabawą. Uczestnicy konkursu powinni przez to inaczej spojrzeć na problem dbania o środowisko, segregowania odpadów, a także ich powtórnego użycia. – Wyszliśmy z założenia, że dla dzieci ma to być zabawa ale też nauka. Dzieci poznawały zasady ekologii, segregacji odpadów, wykorzystania – także w ciekawy, artystyczny sposób – surowców wtórnych. Ta inicjatywa pokazała, jakimi bacznymi obserwatorami otoczenia są najmłodsi. Ich interpretacje tematu były bardzo przemyślane, dojrzałe i kreatywne. Właśnie widoczne w pracach przemyślenia ekologiczne chcieliśmy w dzieciach rozbudzić. – wyjaśnia prezes „Przytulii”.
– Myślę, że zaowocuje to w przyszłości tym, że dzieci inaczej będą podchodziły do spraw środowiska, ekologii. Idziemy w edukację połączoną z plastyką, żeby najmłodsi wypowiedzieli się na ten temat, przeżyli go, a zarazem wiedzieli, że będą nagrodzeni, bo to ich motywuje – dodaje naczelnik Magdziarz.
Najwięcej radości sprawiła dzieciom nagroda w postaci zasadzonego drzewka, które jest dla nich żywym symbolem ekologii i wspomnieniem wygranej. Zaraz po zasadzeniu drzewa, w klasie laureatów zorganizowano kolejny konkurs – na imię dla niego. Nazwano je Nadzieja.
– Cieszymy się z wygranej i nagród, ale najbardziej z tego, że zasadziliśmy drzewo przed naszą szkołą. Ma na imię Nadzieja, bo każdy z nas ma marzenia – duże i małe. Wierzę, że gdy usiądę pod tym drzewem spełnią się moje najskrytsze marzenia – spuentowała Iga Chwist z klasy III A.

IZABELA WOŹNICKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *