RONDO BŁOGOSŁAWIONEJ RODZINY ULMÓW – będzie w Częstochowie


Tak – jednogłośnie – na ostatniej sesji (25 stycznia br.) postanowili częstochowscy radni. Uchwałę wniósł Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości; inicjatorką była Katarzyna Jastrzębska. Rondo powstanie na skrzyżowaniu ulic m.in. św. Barbary i św. Jadwigi.

Uzasadnienie do projektu uchwały, zgłoszonej przez Klub Prawo i Sprawiedliwość
,,Beatyfikacja Rodziny Ulmów, z dnia 10 września 2023 roku w Markowej, była wydarzeniem historycznym i wyjątkowym. To pierwszy raz w historii, gdy do godności błogosławionych została wyniesiona cała rodzina.
Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci za pomoc Żydom podczas II wojny światowej zapłacili najwyższą cenę, zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku. Ich egzekucja stała się symbolem cierpienia Polaków karanych śmiercią za niesienie pomocy ludności żydowskiej.
Ze względu na tę uroczystość, w całej Polsce odbywały się wydarzenia związane z uhonorowaniem bohaterskiej Rodziny, m.in. wystawy, koncerty, konferencje naukowe i wiele innych. Również Rada Miasta Częstochowy włączyła się w działania upamiętniające bohaterów, podejmując 14 września 2023 roku uchwałę o charakterze intencyjnym, która wyraziła wolę nazwania ronda w Częstochowie imieniem Błogosławionej Rodziny Ulmów.
Uhonorowanie Rodziny Ulmów jest symbolicznym wyrazem szacunku wobec jej heroizmu a ponadto podkreśleniem i zaakcentowaniem roli rodziny w społeczeństwie oraz jej ponadczasowego znaczenia dla kształtowania systemu wartości następnych pokoleń.
Wskazana lokalizacja sprzyja nadaniu zaproponowanej nazwy, ponieważ rondo znajduje się na skrzyżowaniu ulic m.in. św. Barbary i św. Jadwigi, które leżą w dzielnicy Podjasnogórskiej charakteryzującej się nazwami dróg o tematyce sakralnej. W pobliżu znajdują się ulice o nazwach takich jak np. św. Kingi, Ks. Augustyna Kordeckiego, św. Jacka, św. Piotra itp.
W marcu 2024 r. przypada 80. rocznica zamordowania bohaterów, dlatego Sejm RP ustanowił bieżący rok m.in. Rokiem Rodziny Ulmów. To stosowna okazja do przypieczętowania wcześniejszej decyzji Rady Miasta. Budowa wspomnianego ronda została już zakończona a powyższa uchwała jest formalnym dopełnieniem wyrażonej kilka miesięcy temu woli Rady, dlatego rekomendujemy jej przyjęcie.
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości”
Podziel się:

4 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *