Trzeba kochać dzieci


13 lipca w UM Częstochowy na wniosek Oddziału Częstochowskiego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego prezydent Tadeusz Wrona, wręczył dr Eustachemu Krzysztofowiczowi, zasłużonemu lekarzowi pediatrze, obchodzącemu w najbliższą 16 lipca 85 rocznicę urodzin – medal “Merentibus”.

Dr Eustachy Krzysztofowicz urodził się we Lwowie, w mieście o którym mawiano “Leo semper fidelis” – Lwów zawsze wierny.
Dr E. Krzysztofowicz studia ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jako lekarz pracował już podczas służby wojskowej. “O pediatrii myślałem już podczas studiów, w trakcie pracy w wojsku na jeden dzień wyrywałem się do kliniki dziecięcej na Śląsku. Pediatra musi kochać dzieci, nie denerwować się na żywiołowych i krzyczących małych pacjentów. Gdy brałem te maluchy na ręce, to w ich oczach widziałem Boga – mówił jubilat podczas uroczystości.
“Dzieci także kochały pana doktora – opowiadali współpracownicy jubilata – zawsze wisiały na nim niczym winogrona na drzewie. Gdy przychodził na oddział nie odstępowały go już na krok. Dla wielu z tych dzieci był najlepszym przyjacielem”.
Dr Eustachy Krzysztofowicz to postać do naśladowania. Zawsze przyjaźnie nastawiony do wszystkich ludzi, uśmiechnięty i ze swoistym poczuciem humoru. Wykształcił wielu lekarzy, oddając im tym samym część swojego życia. Tacy są tylko ludzie wielcy i o wielkim sercu.

ZBIGNIEW BURDA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *