ELEKTROWNIE WIATROWE JAKO ŹRÓDŁO ENERGII ODNAWIALNEJ.


Wykorzystanie wiatru do produkcji energii jest jak dotąd największym sukcesem. Dwie dekady postępu w rozwoju zaawansowanych turbin, które wykorzystują materiały syntetyczne, komputerowo wspomagane projektowanie i wyszukaną kontrolę elektroniczną zredukowały koszty wytwarzanej elektryczności prawie pięciokrotnie od roku 1980. Pozwoliło to tej technologii stać się najszybciej rozwijającym się źródłem energii, zwiększając się rocznie przeciętnie o 26% pomiędzy rokiem 1990, a 1997, a w 1998 o 26,8 proc. osiągając moc 9,615MW.

Wykorzystanie wiatru do produkcji energii jest jak dotąd największym sukcesem. Dwie dekady postępu w rozwoju zaawansowanych turbin, które wykorzystują materiały syntetyczne, komputerowo wspomagane projektowanie i wyszukaną kontrolę elektroniczną zredukowały koszty wytwarzanej elektryczności prawie pięciokrotnie od roku 1980. Pozwoliło to tej technologii stać się najszybciej rozwijającym się źródłem energii, zwiększając się rocznie przeciętnie o 26% pomiędzy rokiem 1990, a 1997, a w 1998 o 26,8 proc. osiągając moc 9,615MW.
Inwestowanie oraz rozwój energetyki wiatrowej są zgodne z polityką Unii Europejskiej dotyczącej wykorzystania wszystkich odnawialnych źródeł energii. Założenia oraz strategia działań zawarte zostały w Białej Księdze przyjętej przez kraje członkowskie w 1997 roku.
W chwili obecnej udział odnawialnych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii wynosi
ok. 6 proc.
Inwestowanie w energetykę wiatrową jest kosztowne, jednak ze względu na korzyści jak najbardziej pożądane. Najważniejszymi argumentami przemawiającymi za, jest oczywiście możliwość zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych przy dużych redukcjach zanieczyszczeń emitowanych podczas produkcji energii metodami konwencjonalnymi. Rozwój sektorów związanych z produkcją nowoczesnych elektrowni wiatrowych, jak wskazuje doświadczenie krajów zachodnich, działa stymulująco na rozwój przemysłu oraz umożliwia tworzenie nowych miejsc pracy.
Możliwości rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce są obiecujące. Zarówno pod względem wiatru jak i potencjału technicznego.
Polska ma dobre warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. Dotychczas przeprowadzone oceny zasobów energii wiatru w Polsce opierały się na materiale obserwacyjnym gromadzonym przez stacje meteorologiczne IMiGW. Najkorzystniejszy dla lokalizacji elektrowni wiatrowych jest obszar wybrzeża Bałtyku, gdzie występują najwyższe średnioroczne prędkości wiatru. Dogodne lokalizacje pod kątem energetyki wiatrowej występują również w okolicach Suwałk, jak również w Polsce centralnej. Silnym hamulcem rozwoju energetyki wiatrowej w regionie Polski północnej są ograniczone możliwości przesyłowe sieci elektroenergetycznych. Konieczne wydaje się wybudowanie nowych linii przesyłowych wysokiego napięcia dla umożliwienia podłączenia do sieci kolejnych parków elektrowni wiatrowych.
W chwili obecnej pracuje w Polsce prawie 40 profesjonalnych siłowni wiatrowych odprowadzających produkowaną energię do krajowego systemu elektroenergetycznego, przy czym siedem z nich to konstrukcje polskie, a reszta pochodzenia zagranicznego. Łączna moc elektrowni około 28 MW, natomiast w styczniu 2003 roku planowane jest oddanie do eksploatacji parku elektrowni wiatrowych o mocy 30 MW w okolicach wsi Zagórze na południowy wschód od wyspy Wolin.

WPŁYW ŚRODOWISKOWY ELEKTROWNI WIATROWYCH.
Energia wiatrowa, jak każda działalność ludzka, nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Podstawowymi problemami są poważne zmiany krajobrazu, hałas oraz wpływ na dzikie ptactwo na szlakach migracji sezonowych. Przy opracowaniu projektów lokalizacji pojedynczych siłowni wiatrowych, czy też farm szczególną uwagę zwrócić należy na pobliskie rezerwaty przyrody, parki narodowe oraz parki krajobrazowe. Problem emisji hałasu przez siłownie wiatrowe jest już rozwiązywany podczas fazy przygotowania inwestycji przez inwestora. Zespół elektrowni wiatrowych zwykle projektuje się z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania. Oprogramowanie takie umożliwia takie rozmieszczenie turbin aby emisja hałasu była zoptymalizowana do jak najmniejszego poziomu. Oprogramowanie służy również do obliczeń rozkładów hałasu w terenie lokalizacji turbin, co może być pomocne przy opracowaniu analizy wpływu planowanej inwestycji na środowisko naturalne.
Uciążliwości wywołane hałasem są nie do wyeliminowania. Zaradzić im można inwestując w cichsze, nowoczesne konstrukcje lub też wybierając lokalizacje oddalone od siedzib ludzkich. Przy planowaniu inwestycji należy wziąć pod uwagę cień wirnika i wieży oraz zdarzające się odblaski od poruszających się łopat wirnika.
Rozważając całkowity wpływ elektrowni wiatrowych na środowisko naturalne, nie możemy pominąć ich niewątpliwie korzystnego oddziaływania, związanego z brakiem emisji zanieczyszczeń oraz kosztami środowiskowymi i społecznymi powiązanymi z energetyką konwencjonalną.
Do wyżej wymienionych korzyści środowiskowych i społecznych związanych z eksploatacją elektrowni wiatrowej zaliczamy:
* brak emisji CO2, NO2, SO2, CO i pyłów do atmosfery
* brak kosztów środowiskowych związanych z działalnością elektrowni konwencjonalnych
* uniknięcie kosztów społecznych funkcjonowania społeczeństwa w skażonym środowisku naturalnym
* siłownie wiatrowe produkują czystą, ekologiczną energię przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych

Elektrownia wiatrowa w Lisewie wyprodukowała w ciągu pierwszego roku funkcjonowania około 260000 kWh energii elektrycznej. Produkcja takiej samej ilości energii w elektrowniach węglowych spowodowałaby emisję do atmosfery około 2000 kg popiołu. Pamiętać jednak należy, że redukcja emisji zanieczyszczeń będzie możliwa tylko wówczas, gdy energia produkowana przez siłownie wiatrowe zastępować będzie energią uzyskiwaną w elektrowniach konwencjonalnych.
Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki, należy zauważyć, że elektrownie wiatrowe przyczyniają się do pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. Znaczący pozytywny wpływ elektrowni wiatrowych jest zauważalny zwłaszcza po stronie redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Dobrym sposobem na zaznajomienie się z energetyką wiatrową jest wizyta na teren parku elektrowni wiatrowych. W Polsce największa koncentracja turbin wiatrowych występuje w gminie Darłowo. Znajdują się tam trzy parki elektrowni wiatrowych. W okolicach wisi Barzowice znajduje się park 6 elektrowni wiatrowych o mocy 866 kW każda. Podawana przez producentów turbin emisja hałasu nie jest dokuczliwa. Dowodem tego jest to, że park w Barzowicach jest ochraniany przez firmę ochroniarską, której pracownicy przebywają w budynku usytuowanym bezpośrednio pod jedną z turbin. Pracownicy firmy twierdzą, że hałas nie jest dla nich dokuczliwy. Przebywając pod pracującą turbiną w Cisowie o mocy 2 MW, można usłyszeć wyraźne ćwierkanie ptaków, co przeczy twierdzeniu o odstraszaniu ptactwa. Z obserwacji inwestorów wynika, iż na czas prac budowlano-montażowych ptactwo rzeczywiście opuściło rejon lokalizacji turbin. Po uruchomieniu i opuszczeniu przez ekipy montażowe planu budowy ptaki powróciły do swoich dawnych siedlisk.

AGNIESZKA ZAWADZKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *