Odznaczenia i podziękowania


Za walkę z powodzią

W Częstochowie, Ustroniu i Chudowie odbyły się uroczystości nadawania odznaczeń państwowych i pisemnych podziękowań dla najbardziej wyróżnionych w operacjach ratowniczych przy zwalczaniu groźnego na Śląsku, żywiołu powodzi. Medalami „Za ofiarność i odwagę” dekorowali: wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, senator RP, prezes ZOW ZOSP RP w Katowicach Zbigniew Meres oraz śląski komendant wojewódzki st. bryg. Marek Rączka.
Jedna z takich pierwszych uroczystości odbyła się w Częstochowie w strażnicy OSP Błeszno, gdzie przybyłych ć gości, między innymi, nadinspektora KW Policji Dariusza Biela, szefa wojewódzkiego sztabu WP płk Zbigniewa Piątka, poseł Halinę Rozpondek, komendanta CS PSP st. bryg. Marka Chmiela, przywitał prezydent miasta Piotr Kurpios.
Na terenie województwa śląskiego na ogólną ilość 167 gmin, zatopionych zostało 153, straty wyniosły 1,5 mld. zł. – Ponad 5 tysięcy rodzin otrzymało z budżetu państwa doraźną pomoc finansową. W walce z powodzią, z najwyższym poświęceniem i odwagą, walczyło blisko 32 tysiące strażaków oraz współpracujący z nimi policjanci, harcerze, pogotowia ratunkowe i wodne, a nawet więźniowie. Tym wszystkim, za ich wielki, społeczny wkład w walce z żywiołem i ratowaniem mienia ludzkiego składam serdeczne, od serca podziękowanie, powiedział wojewoda – mówił wojewoda Zygmunt Łukaszczyk.
Natomiast śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Marek Rączka poinformował, m.in. iż, w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie w czasie wzmożonej akcji powodziowej, działała samodzielna, 150-osobowa, odwodowa grupa operacyjna PSP, wyposażona w najnowszej generacji pojazdy i sprzęt ratowniczy. W jej skład wchodziły jednostki PSP przybyłe z terenu całej Polski, które, zgodnie z poleceniami sztabu dowodzenia interweniowały nie tylko w rejonie Częstochowy i Śląska ale docierały także do zalanego wodą Sandomierza i Tarnobrzegu. Komendant podziękował ratownikom oraz komendantowi CS PSP st. bryg. Markowi Chmielowi i jego zastępcom, którzy w murach gościnnej szkoły zapewnili przybyłym tu strażakom godne kwatery i wyżywienie. – W krytycznych chwilach z pomocą przyszli także nasi przyjaciele, strażacy z Niemiec i Czech, przywożąc ze sobą sprzęt i pompy o wielkiej wydajności. W wyniku powodzi, straty nasze w sprzęcie ratowniczo-gaśniczym według prowizorycznych przeliczeń wyniosły blisko 7 mln zł – mówił komendant Marek Rączka.
Medale „Za ofiarność i odwagę” otrzymali: komendant miejski PSP w Częstochowie st.bryg. Zbigniew Hibner, st. kpt. Krzysztof Kędryk, asp. szt. Artur Zieliński oraz naczelnik OSP Błeszno Dariusz Janic. Podziękowania w postaci pięknie oprawionych w ramki dyplomów otrzymało 97 jednostek OSP z powiatu częstochowskiego, 21 z powiatu kłobuckiego, 4 z powiatu lublinieckiego, 14 z powiatu myszkowskiego i zawierciańskiego. Podziękowania otrzymały też wszystkie komendy policji, a także I Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca.
Tekst i zdjęcia

(JOT)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *