ROZMAITOŚCI KULTURALNE


Dziś o godz. 19.00 w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego 68 w Częstochowie odbędzie się widowisko teatralno-muzyczne pt. “Najdłuższa podróż”, przygotowane przez Zespół Teatralny “Trójkąt” i Zespół Wokalny “Kalokagathos” pod kierunkiem Marzeny Lamch-Łoniewskiej i Adama Łoniewskiego. Spektakl inspirowany jest dziełami Paulo Cohello. Odnajdziemy w nim również elementy twórczości Cortazara, Hessego, poezję Wojtyszki, Miłosza, Norwida. To historia niezwykłej wędrówki, którą bohater odbywa we śnie. Całości towarzyszyć będzie muzyka średniowieczna.

W wieczerniku jasnogórskim tworzy się szopka bożonarodzeniowa. Stoją już chaty pokryte słomianą strzechą, a posadzka wyścielana jest mchem. Wśród choinek będą przechadzać się zwierzęta. W jednej z chat zamieszka Święta Rodzina. Nie zabraknie oczywiście znanej już, przede wszystkim ulubionej przez najmłodszych oślicy Amelki, wypożyczanej od Michała Dziewiora – właściciela piekarni Majami, która od kilku lat jest stałym bywalcem szopki.

W sobotę, 18 grudnia w Teatrze im. A. Mickiewicza odbędzie się licytacja bombek choinkowych. Część bombek powstało podczas II Międzynarodowego Pleneru Malarskiego w Mikołajkach. Wówczas swoje autografy na ozdobach umieścili m.in.: Jan Pietrzak, Magdalena Zawadzka, Wiesław Ochman, Gustaw Holoubek, Lucjan Kydryński. Na licytację wystawiono 25 bombek, a dochód zostanie przeznaczony na potrzeby częstochowskiego teatru. Pomysłodawcą licytacji jest Stowarzyszenie “Nasza Częstochowa”.

W częstochowskich księgarniach pojawił się już komiks o życiu papieża, Jana Pawła II pt. “Z Wadowic do Rzymu” autorstwa Luisa Bernarda Kocha, Dominika Bara, Guyego Lehideuxa. W Polsce wydał go “Biały Kruk”. Skierowany jest przede wszystkim do młodzieży. Część I – “Powołanie Karola Wojtyły” mówi o dojrzewaniu papieża, jego młodzieńczych pasjach, część II – “Niestrudzony pielgrzym” opisuje liczne pielgrzymki papieża oraz zamach na jego życie. Rysunkowa opowieść ma 80 stron i kosztuje 27 zł.
foto

Od 13 grudnia w OPK “Gaude Mater” można oglądać wystawę “Samorozpuszczenie” autorstwa Grażyny Smalej, laureatki Grand Prix Ministra Kultury w Konkursie na Obraz dla Młodych Malarzy im. M. Michalika w 2001 roku. Grażyna Smalej mieszka w Krakowie. Tam ukończyła Wydział Malarstwa w ASP z wyróżnieniem. Zajmuje się również rysunkiem i projektowaniem graficznym.

5 grudnia br. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamienicy Polskiej zorganizował już po raz siódmy imprezę świąteczną dla dzieci z ubogich rodzin z terenu całej gminy. Oprócz występów artystycznych pojawił się tradycyjnie św. Mikołaj. W tym roku obdarowano paczkami 88 rodzin.

Do 28 grudnia br. w Pizzerii “Riva” w Myszkowie czynna będzie wystawa rysunków satyrycznych Zenona Porzucka.
Autor jest absolwentem PLSP w Poznaniu, członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Zajmuje się również projektowaniem graficznym oraz grafiką reklamową. Ma na swoim koncie wiele wystaw w Polsce i za granicą. Zdobył liczne nagrody w konkursach, m.in.: na Węgrzech, Ukrainie, w Polsce. W czerwcu br. zajął III miejsce w konkursie na rysunek satyryczny “Rok w butach” w Myszkowie. Ma żonę Iwonę i dwoje dzieci – Monikę i Bartka. Pochodzi z Pabianic.

19 grudnia w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie odbędzie się Giełda Akwarystyczna, na której będzie można kupić rybki, sprzęt akwarystyczny i wyposażenie akwariów. Początek – godz. 10.00.

AN

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *