Rok 2017 w Częstochowie i regionie częstochowskim


STYCZEŃ
*
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości – Lidia Burzyńska i Szymon Giżyński – wsparli pozyskanie dla Częstochowy ponad 100 milionów złotych, dzięki czemu ul. Główna i ul. Przejazdowa w dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza w Częstochowie są przebudowane.

STYCZEŃ
*
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości – Lidia Burzyńska i Szymon Giżyński – wsparli pozyskanie dla Częstochowy ponad 100 milionów złotych, dzięki czemu ul. Główna i ul. Przejazdowa w dzielnicy Gnaszyn-Kawodrza w Częstochowie są przebudowane. Wniosek tej inwestycji, przygotowany przez pracowników Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Częstochowy, zyskał aż 85-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury. Całe przedsięwzięcie ma kosztować ponad 120 milionów złotych. Częstochowscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości prowadzili także rozmowy w sprawie montażu finansowego z udziałem środków centralnych, w sprawie optymalnego rozwiązania drogowo-kolejowego kompleksu inwestycyjnego przy ul. Bugajskiej w Częstochowie. Inwestycja ta jest potrzebna ze względów bezpieczeństwa i udrożnienia ruchu drogowego na DK-1.

*
Przy ulicy Pułaskiego 42 powstał nowy blok komunalny, w którym znalazły się 32 mieszkania jedno- i dwupokojowe. 3 stycznia pierwsi lokatorzy odebrali klucze do swoich mieszkań. Budowa bloku kosztowała około 4,6 mln zł, z czego 3,2 mln złpochodzi z budżetu miasta.
*
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyróżniło Powiatowy Urząd Pracy w Częstochowie za skuteczną aktywizację osób bezrobotnych. Wyróżnienia zostały przyznane przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbietę Rafalską. 23 stycznia, podczas uroczystej konferencji z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia, z rąk Sekretarza Stanu w Ministerstwie, Stanisława Szweda, wyróżnienie i statuetkę odebrała dyrektor PUP Grażyna Klamek.

LUTY
*
2 lutego w archikatedrze odprawiono uroczystą mszęz okazji piątej rocznicy ingresu Księdza Arcybiskupa Częstochowskiego Wacława Depo. Biskup zamojsko-lubaczowski dr Wacław Depo został mianowany przez Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą częstochowskim 29 grudnia 2011 r. W uroczystości uczestniczyło kilkudziesięciu biskupów, m.in. abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i abp Józef Kowalczyk, Prymas Polski.
*
5 lutego w Częstochowie gościł Jego Ekscelencja Pierre Levy Ambasador – Minister Pełnomocny Republiki Francji w Rzeczypospolitej Polskiej, Kawaler Legii Honorowej i Narodowego Orderu Zasługi. Przybył do naszego miasta na zaproszenie dr. Ryszarda Majera, wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP.W czasie wizyty Jego Ekscelencja Pierre Levy oraz towarzyszący mu Konsul Generalny Francji w Polsce Frédéric de Touchet odwiedzili Jasną Górę, grób Rodziny Reszków w Boronowie pod Częstochową, a także spotkali się z częstochowskim środowiskiem gospodarczym.
*
4 lutego w Dąbrowie Zielonej otwarto Dom dla Seniorów – Wigor. Gmina na realizację inwestycji projektu otrzymała 250 tysięcy złotych dofinansowania Ministerstwa Pracy i Pomocy Społecznej, 70 tysięcy złotych dołożyła z własnego budżetu. W ośrodku na stałe znalazło swoje miejsce 15 pensjonariuszy, ale placówka jest dostępna dla każdego.
*
MARZEC
Przez trzy dni (3-5 marca) w hali sportowej w Mykanowie trwał Puchar Polski Seniorów i Juniorów w Taekwon-do ITF. Impreza odbyła się pod patronatem europoseł Jadwigi Wiśniewskiej oraz wójta gminy Mykanów Dariusza Pomady. Na matach mykanowskiej hali spotkało się ponad 300 zawodników z 36 Klubów z całej Polski.
*
14 marca w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyło się wyjazdowe spotkanie Zespołu Parlamentarnego ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. W posiedzeniu wzięło udział dziesięciu posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym częstochowscy: prezes Okręgu Częstochowskiego Szymon Giżyński, Lidia Burzyńska i Andrzej Gawron.
*
8 marcaStowarzyszenie Częstochowskie Amazonki w Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie dla częstochowianek zorganizowało spotkanie pod nazwą „Jestem kobietą”. Amazonki wręczyły swoim przyjaciołom symboliczne „Anioły”, jednego otrzymała Urszula Giżyńska, redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej”. Uroczystość uświetniła swoim recitalem Olga Bończyk. Wystąpiła także częstochowianka Kolorowym akcentem był międzypokoleniowy pokaz mody zaprezentowany przez Amazonki oraz uczennice Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego.

KWIECIEŃ
*
7 kwietnia 2017 roku w Filharmonii Częstochowskiej wręczono nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy im. dra Władysława Biegańskiego w dziedzinie ochrony zdrowia. Otrzymali je: (nagrody I stopnia) 1. Elżbieta Markowska, 2. lekarz medycyny – Beata Zawadowicz; (nagrody II stopnia) 1. pielęgniarka licencjonowana – Marlena Bekus, 2. dr nauk medycznych – Wojciech Wieczorek, 3. mgr pielęgniarstwa – Ewa Kucharska, 4. mgr farmacji – Monika Motyl, 5. dr nauk medycznych – Beata Łodzińska (nagrody III stopnia) 1. lekarz medycyny – Małgorzata Wnuk, 2. lekarz stomatolog – Dorota Małanij, 3. mgr farmacji – Jan Bieńkowski, 4. dr nauk medycznych – Barbara Huras, 5. salowa – Ewa Strych
*
7 kwietnia 2017 roku w Miejskiej Galerii Sztuki odbył się wernisaż trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Artystycznego „Pejzaż miejski”, organizowanego przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie. Wpłynęło nań 136 zgłoszeń z całej Polski, a także z Ukrainy, Iranu i Czech. Temat stał się dla wielu artystów impulsem do kreacji o nowatorskim spojrzeniu na absolut pejzażu, jego symbolikę i współistnienie z człowiekiem.
*
W kwietniu do Częstochowy niespodziewanie powróciła biała zima. Intensywne opady mokrego śniegu połączone z wiatrem spowodowały powalenie lub nadłamanie wielu drzew, przerwy w dostawach prądu dla części mieszkańców oraz utrudnienia komunikacyjne. Prądu pozbawionych zostało blisko 4 tysiące mieszkańców miasta i blisko 40 tysięcy gospodarstw domowych na terenie powiatu częstochowskiego ziemskiego.
*
Na rynku w Olsztynie pojawiła się architektoniczna makieta olsztyńskiego zamku z czasów jego świetności. Makietę w skali 1:100 przy wymiarach 250 x 125cm, zbudowali kilka lat temu ówcześni studenci Architektury Politechniki: Warszawskiej, Wrocławskiej, Śląskiej i Krakowskiej. Wszyscy są absolwentami Częstochowskiej Szkoły Rysunku Architektonicznego VERSO.
*
19 kwietnia 2017 r. odbyło się walne zebranie założycielskie, podczas którego powołano przy Wydziale Filologiczno-Historycznym Akademii im. Jana Długosza częstochowski oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków. Na zebranie przybył Prezes Zarządu Głównego w Warszawie Władysław Ryszard Szeląg. Prezesem nowego oddziału została wybrana mgr Ewelina Dziewońska-Chudy (doktorantka literaturoznawstwa oraz pracownik Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie). Obok niej w zarządzie zasiedli: dr Edyta Sadowska oraz mgr Elżbieta Hak.
*
28 kwietnia na ul. Legionów w Częstochowie doszczętnie spłonął autobus MPK Częstochowa, jeżdżący na napędzie gazowo-elektrycznych. Tego typu pojazdów MPK zakupiło aż 40. Wydano na nie aż 66 milionów złotych. Po pożarze pojazdu MPK wycofało z ruchu wszystkie pozostałe autobusy hybrydowe.
*
Rafał Blechacz, światowej sławy pianista, laureat XV Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego 26 kwietnia gościł w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Na miejscu przedstawił wykład zatytułowany „Filozoficzne aspekty interpretacji dzieła muzycznego. Wykład muzycznie ilustrowany”. Wykład Rafała Blechacza wzbudził żywą dyskusję merytoryczną na temat związków muzyki z filozofią oraz sposobu interpretacji dzieł sławnych kompozytorów.

MAJ
*
11 maja 2017 w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II przebywał Ted Malloch, doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ds. europejskich, kandydat na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Unii Europejskiej. Była to czwarta wizyta Mallocha w Polsce. Amerykański gość zobaczył olbrzymie zbiory Muzeum, które pokazał mu właściciel Krzysztof Witkowski.
*
W trzech miejscach gdzie można rozpocząć lub zakończyć podróż kajakiem (Jaskrów, Mstów, Kłobukowice), na zlecenie Gminy Mstów, Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna, postawiło plecione kajaki do których można wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Atrakcjepowstały jako zachęta do wyruszenia prawdziwym kajakiem na spływ czy zawody kajakowe.

CZERWIEC
*
2 czerwca 2017 roku w „Klubie Politechnik” w Częstochowie odbył się koncertbarda Jana Pietrzaka. Organizatorem wydarzenia był Zarząd NSZZ „Solidarność” w Częstochowie. Koncert odbył się ponadto w 50. rocznicę pracy scenicznej Jana Pietrzaka i jego 80. urodzin. Publiczność podsumowała występ artysty owacjami na stojąco.
*
17 czerwca 2017 roku w dzielnicy Grabówka w Częstochowie odbył się bieg pamięci Michała Obierzyńskiego, pracownika Urzędu Miasta Częstochowy, który 21 marca 2017 roku, mając zaledwie 38 lat, zmarł po ciężkiej chorobie. Mimo mało sprzyjającej aury, na starcie zjawili się wszyscy wcześniej zdeklarowani. Bieg zorganizowali przyjaciele Michała z częstochowskiego magistratu, gdzie Michał przez wiele lat pracował; głównym pomysłodawcą inicjatywy był jego dyrektor – Jacek Mróz.
LIPIEC
*
22 i 23 lipca miała miejsce druga edycja Jurajskiego Festiwalu Sztuki i Wina na rynku w Olsztynie. Okazała się ekskluzywnym połączeniem dobrej muzyki i sztuki oraz win, serów i przeróżnych wyrobów regionalnych zaproponowanych przez kilkudziesięciu wystawców. Do tego każdy mógł liczyć na życzliwe, fachowe porady związane z zakładaniem i pielęgnacją winnicy oraz wytwarzaniem własnego wina.Całość uświetniły koncerty: Grzegorza Turnaua, Olka Klepacza, Gangu Marcela i Pawła Łowickiego Band.
*
5 i 6 sierpnia w Złotym Potoku odbyło się święto pstrąga. Była to rodzinna impreza z dwudniowym programem scenicznym, podczas którego występować będą znani polscy wykonawcy m.in.: Hanka Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus i Wojciech Kaleta oraz Agnieszka Chrzanowska i Artur Gotz. Goście bawili się przy zespole szantowym „Drake”, zespole „Night Flight”, zespole Disco Polo „After Party” i żywieckiej Kapeli Ludowej „Jetelinka” Do zabawy tanecznej zaprosi DJ „Świru”.
*
Z okazji 1. rocznicy wizyty papieża Franciszka na Jasnej Górze, na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zostały nałożone nowe korony, poświęcone przez Ojca Świętego Franciszka, a będące repliką koron papieża Klemensa XI sprzed 300 lat. Wydarzenie to wpisało się w trwający Jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Uroczystej Mszy św. 28 lipca, dokładnie w dniu rocznicy papieskiej pielgrzymki na Jasną Górę, przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Koncelebrowali częstochowscy biskupi: abp Stanisław Nowak, senior i bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy, a także o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry oraz wielu kapłanów przybyłych z różnych stron Polski i świata.

SIERPIEŃ
*
Do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyło 168 pielgrzymek pieszych. Wędrowało w nich blisko 88 tys. osób. zwiększyła się liczba pielgrzymów na rowerach – dotarły pielgrzymki 123 rowerowe, a w nich ponad 7 tys. osób, w pielgrzymkach biegowych przybiegło ok. 360 osób.Przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w dniach od 1 do 14 sierpnia, na Jasną Górę przybyły 52 piesze pielgrzymki, a w nich w sumie ok. 68 tys. osób. W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie ponad 12 tys. osób.
*
24 sierpnia 2017 roku, podczas Święta Plonów w Gminie Poczesna, odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” uhonorowano Grzegorza Lenarcika, pracownika Centrum Kultury i Informacji w Poczesnej, instruktora muzycznego zespołu śpiewaczego w Poczesnej, autor wielu tekstów, muzyki i książek dla dzieci. O przyznanie odznaczenia do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioskowało Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater, laudację na rzecz Grzegorza Leonarcika napisał poseł Szymon Giżyński. Grzegorz Leonarcik wcześniej był odznaczony Srebrną Odznaką „Zasłużony dla województwa śląskiego”. Aktu wręczenia, w zastępstwie posła Szymona Giżyńskiego, który z racji pełnienia służbowych obowiązków nie mógł przybyć do Poczesnej, dokonała redaktor naczelna „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska.
*
26 sierpnia miały miejsce obchody 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta z udziałem ponad 100 tysięcy wiernych. Obecni byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonka Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, marszałkowie – Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski, członkowie rządu. Obecni byli także wszyscy częstochowscy parlamentarzyści.
Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. Kazanie wygłosił abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Słowa powitania w imieniu paulinów skierował do zgromadzonych o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.
WRZESIEŃ
*
Z okazji 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, w dniach 14-15 września 2017 roku, odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Koronacje wizerunku Matki Bożej na przestrzeni dziejów”, zorganizowana przez częstochowski oddział Towarzystwa Historycznego im. Szembeków w Warszawie. W Konferencji wzięli udział naukowcy z najbardziej prestiżowych uczelni w kraju, między innymi z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z Uniwersytetów w Warszawie, Krakowie, Opolu, Olsztynie.
*
Spółka Skarbu Państwa Regionalny Fundusz Gospodarczy w Częstochowie nabyła od Agencji Mienia Wojskowego (dwoma aktami notarialnymi) 53 hektary gruntu, położone w Kościelcu w gminie Rędzinypod budowę Giełdy Towarowo-Handlowej Hurtu Rolno-Spożywczego. 19 września prezes RFG Mirosław Matyszczak i prezes AMW Mateusz Mroz podpisali protokół zdawczo-odbiorczy przekazania i przejęcia terenu Rozpoczęcie pierwszego etapu realizacji, oszacowanej na około 50 milionów złotych inwestycji, nastąpi w czwartym kwartale 2018 roku, zaraz po opracowaniu studium wykonalności inwestycji i dokumentacji projektowej. Jej finał zaplanowano na pierwszy kwartał 2020 roku.
*
25 września w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych kilkudziesięciu osobom z województwa śląskiego szczególnie zasłużonym w różnych dziedzinach życia społecznego, działalności kulturalnej, charytatywnej oraz pracy zawodowej. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał ksiądz prałat Stanisław Jasionek; Srebrny Krzyż Zasługi otrzymali: prezes Regionalnego Funduszu Gospodarczego Mirosław Matyszczak, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Maciej Trzmiel, artysta fotografik Marcin Szpądrowski i organista, autor muzyki do utworów bp. Antoniego Długosza Tomasz Łękawka, Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała sekretarz Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater Ada Plaszczyk. O przyznanie odznaczeń wnioskował prezes Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater Jan Szyma.
*
28 września wysadzono metodą strzałową żelbetowy płaszcz największej chłodni kominowej, jaką wykorzystywała w swojej historii Huta Częstochowa. Żelbetowy płaszcz chłodni będący najbardziej imponującym i zauważalnym w krajobrazie Huty elementem konstrukcyjnym obiektu miał około 55 metrów wysokości i 40 metrów średnicy. Płaszcz chłodni przewrócił się zgodnie z planem w kierunku terenów byłej hutniczej ciepłowni EC 2. Huk eksplozji był słyszany w mieście oraz okolicznych miejscowościach i wzbudził zainteresowanie mieszkańców, głównie dzielnicy Zawodzie.
PAŹDZIERNIK
*
PKS Częstochowa jako pierwszy w Polsce wprowadził nowatorskie urządzenie do czyszczenia komory spalania w samochodach różnego typu. Urządzenie jest oparte na technologiach wodorowych, które w znaczący sposób wpływają na poprawę jakości spalin w autobusach. Technologie te pozwolą również na zmniejszenie kosztów eksploatacji autobusów, jak również wpłyną na zmniejszenie zużycia paliwa.

*
W dniach 6-7 października 2017 roku w Częstochowie odbył się krajowy finał ogólnopolskich spotkań prozdrowotnych Amazonek. Wydarzeniu towarzyszyła XX. Jubileuszowa Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę. W spotkaniu wzięło udział około 10 tysięcy Amazonek. Gościem Honorowym spotkania Amazonek w dniu 6 października była małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.
*
14 października IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie obchodziło jubileusz 155-lecia, na który licznie przybyli absolwenci szkoły – częstochowianie i ci rozsiani po całym kraju i różnych zakątkach świata.
*
W Częstochowie otwarto konsulat Republiki Bułgarii. Honorowym konsulem Republiki Bułgarii w województwie śląskim został Janusz Zatoń, częstochowski przedsiębiorca, długoletni prezes Odlewni Żeliwa „Wulkan”. Uroczystość przekazania oficjalnego nadania funkcji honorowego konsula odbyła się 24 października 2017 roku w miejskim Ratuszu, w obecności przedstawicieli władz państwowych, samorządowych i kościelnych. Insygnia wręczył ambasador Republiki Bułgarii w Polsce Mr Emil SavovYalnazov.
*
29 października, z okazji 100-lecia istnienia parafii Świętej Rodziny przy Archikatedrze Częstochowskiej odbyła się uroczysta Msza św. jubileuszowa pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego i z udziałem kilkudziesięciu księży.

LISTOPAD
*
2 listopada 2017 roku w auli Katolickiego Tygodnika „Niedziela” podsumowano ósmą edycję konkursu literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego przez poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską, przy współpracy Katolickiego Tygodnika „Niedziela” i śląskiego oddziału IPN. – Dzisiaj wspominamy tragiczną śmierć tych, których życie zakończył strzał w tył głowy z rąk bestialskich Sowietów z NKWD, a ich grobami stały się nieludzkie doły śmierci na katyńskiej ziemi – powiedziała poseł Jadwiga Wiśniewska.

*
3 listopada o godzinie 10:00 rozpoczął się strajk w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ulicy Kontkiewicza 2. Ponad 60 pracowników odeszło od swych obowiązków. Podopiecznym zapewniono się jedynie podstawowe funkcje opiekuńcze.Pracownicy walczyli o obiecane przez dyrekcję oraz prezydenta Matyjaszczyka podwyżki w wysokości 250 złotych.
*
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie w dniach 16-18 listopada 2017 r. podsumował 38. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej. W Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyła się uroczystość finałowa. W kategorii „debiut” zwyciężyła Anita Katarzyna Wiśniewska z Warszawy, a w kategorii „po debiucie” laureatką główną została Urszula Kopeć-Zaborniak z Cieszanowa. Atrakcją tegorocznego konkursu był koncert Marcina Świetlickiego z zespołem „Zgniłość”.
*
Historia Władysława Biegańskiego w końcu doczekała się ekranizacji. 10 listopada, na premieręfilmu „Biegański – drogi ku szczęściu”, w reżyserii Artura Broncela do częstochowskiego Ośrodka Kultury Filmowej w Częstochowie przybyły tłumy. Prace nad filmem trwały od marca do października 2017 roku. Rolę Władysława Biegańskiego zagrał Mateusz Nienartowicz.
*
23 listopada Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, poseł Michał Wójcik podpisał, po uprzednim wyrażeniu zgody przez Ministra Zbigniewa Ziobrę, ostateczną decyzję o budowie za kwotę prawie 100 milionów złotych nowej siedziby Sądu Rejonowego Częstochowa-Północ. Obiekt, o który starał się poseł Szymon Giżyński, powstanie przy ul. św. Rocha 80/90; między Cmentarzem Świętego Rocha i boiskiem sportowym. Warta 100 milionów złotych inwestycja przewidziana jest w realizacji na 4 lata; 2018-2021.

GRUDZIEŃ
*
Podinsp. Joanna Lazar z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie 1 grudnia rozpoczęła pracę w Komendzie Głównej w Warszawie. Jako wieloletni oficer prasowy KMP była twarzą częstochowskiej policji z Częstochowy. Obowiązki naczelnika prewencji KMP Częstochowa objął nadkom. Artur Włodarski – w policji od 21 lat. Jego zastępcą został podkom. Jacek Zieliński, który szefował zespołem ds. informacji niejawnych w KMP. Ma 18-letni staż służbowy.
*
21 grudnia br. w Częstochowie przebywał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak. Spotkał się z funkcjonariuszami policji, którzy pełnili służbę podczas Świąt Bożego Narodzenia oraz ze słuchaczami Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej. Szef MSWiA wręczył również medal Młodego Bohatera 3-letniemu Maciusiowi Koźlickiemu z Poraja, który wezwał pomoc do swojej nieprzytomnej mamy.
*
W Częstochowie na skrzyżowaniach alei Niepodległości z ul. Równoległą i ul. Powstańców Śląskich oraz u zbiegu ul. Jana III Sobieskiego i alei Wolności pojawiły się pierwsze wyświetlacze odmierzające czas do zmiany świateł. To inwestycja Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu. Kolejne – decyzją mieszkańców głosujących w Budżecie Obywatelskim – zainstalowane zostaną w przyszłym roku.
*
11 grudnia w częstochowskiej Konduktorowni zaprezentowano wybrane koncepcje urbanistyczne południowych obszarów Starego Miasta, będące efektem prac studentów architektury Politechniki Śląskiej. Miejski Zarząd Dróg i Transportu przedstawił jednocześnie aktualną koncepcję połączenia ul. 1 Maja z ul. Krakowską, która nie ingeruje w kompleks budynków dawnego Elanexu, do minimum ograniczając rozbiórki.
AG

AG, UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *