Program Polska Stolica Recyklingu rozstrzygnięty.


W ogólnopolskiej grywalizacji miast zwyciężyły Siedlce, zdobywając zaszczytny tytuł i statuetkę z recyklingu. Częstochowa otrzymała medal z recyklingu elektrycznych śmieci oraz bon na sadzonki drzew. Wiosną, Fundacja Odzyskaj Środowisko wspólnie z mieszkańcami zasadzi 523 drzewa.

 

 

Wspólny sukces

W zmaganiach wzięło udział ponad 80 miast z całej Polski. Rywalizacja opierała się na zbiórce elektrycznych śmieci przy wykorzystaniu: czerwonych pojemników na małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odbiorów domowych i z firm; zbiórek organizowanych w placówkach oświatowych oraz w czasie ekopikników. Radomianie, w ramach programu, oddali ponad 52 000 kilogramów elektrycznych śmieci, za co Miasto otrzymało unikatowy medal z frakcji pochodzących z recyklingu.

 

Posadzimy Elektryczny Las

Dodatkową nagrodą w Programie są sadzonki drzew. „Wspólnie z mieszkańcami Częstochowy zasadzimy 523 sadzonek drzew. Elektryczny las będzie nie tylko stałym przypomnieniem, by segregować elektryczne śmieci, ale przyniesie ze sobą wiele korzyści. Jedno drzewo wytwarza ilość tlenu potrzebną dla czterech dorosłych osób” – podkreśla Malwina Szwarc z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Edukacja ekologiczna poza schematami

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast, ale także do szkół, instytucji kultury, jednostek miejskich. „Główna idea programu opiera się na niestandardowej, praktycznej edukacji ekologicznej. Z jednej strony zachęcaliśmy miasta do grywalizacji w zbiórce elektrycznych śmieci, z drugiej zaangażowaliśmy uczniów i mieszkańców do aktywnego włączenia się w kampanię na rzecz ochrony środowiska. Gratuluję mieszkańcom Częstochowy determinacji na rzecz ochrony środowiska naturalnego i już teraz zapraszam do grywalizacji w 2. edycji. Udział w Polskiej Stolicy Recyklingu jest dowodem na to, że tworzymy dziś „smart community”, która wyróżnia się wysoką świadomością ekologiczną” – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Program Polska Stolica Recyklingu skierowany jest do miast uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Szczegóły dotyczące drugiej edycji znajdą się na stronie www.polskastolicarecyklingu.pl.

 

 

 

  • Kolumnę dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
  • Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 

 

 

Podziel się:

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *