Budujmy tożsamość i program dla Częstochowy


Po pierwsze Częstochowianie

RYSZARD MAJER, zastępca prezydenta Częstochowy

Częstochowa musi być miastem dobrym do życia dla częstochowian, musi być niejako skrojona na miarę potrzeb oraz ambicji, podkreślam oraz, bo ambicje są ważne w rozwoju, ale dla mieszkańców liczy się tu i teraz. W ciągu najbliższych lat powinny się liczyć po pierwsze potrzeby mieszkańców a po drugie nasze realne możliwości ich realizacji.
Obszar wyzwań społecznych to bezpieczeństwo na ulicach, bezpieczeństwo socjalne, szeroko rozumiana świadomość, że w sytuacji kryzysowej każdy obywatel może liczyć na wsparcie i pomoc.
W sposób szczególny samorząd musi zadbać o bezpieczeństwo dzieci.
· Częstochowskie dzieci nie mogą być głodne,
· Częstochowskie dzieci muszą być w swoich domach bezpieczne,
· Częstochowskie dzieci muszą być bezpieczne zdrowotnie,
Wspólnie z organizacjami pozarządowymi musimy zbudować system monitorowania i zwiększenia bezpieczeństwa najmłodszych obywateli naszego miasta oraz musimy znaleźć skuteczne rozwiązania w zakresie dożywania dzieci w szkołach wykorzystując do tego celu programy rządowe i ewentualne środki unijne. Dbałość o zdrowie najmłodszych musi znaleźć odbicie w programach zdrowotnych realizowanych w szkołach na co dzień, od kwestii związanych z prawidłowym żywieniem – a wiec ograniczeniem „ jedzenia śmieciowego” po programy profilaktyki alkoholowej czy antyalkoholowej.
Naszym wyzwaniem cywilizacyjnym musi być zatrzymanie młodych ludzi w mieście. Tutaj w oparciu o częstochowską tożsamość młodzież powinna znajdować najpełniejszą realizację swoich pragnień i ambicji. Tylko w systematycznej współpracy ze środowiskiem akademickim widzę szanse dla rozwoju miasta, efektem tej współpracy winno być powołanie Uniwersytetu Częstochowskiego. Wysoko profesjonalna kadra stanie się naturalnym zapleczem dla rozwijającego się przemysłu. Jestem przekonany że uda się w naszym mieście zmienić klimat dla inwestycji, tak by inwestowanie w Częstochowie, tworzenie nowych miejsc pracy było dla inwestorów atrakcyjne. Rozwinięty układ drogowy winien zapewnić skuteczną komunikację.
W obszarze polityki społecznej ogromną rolę pełnią organizacje pozarządowe. Szanuje wkład społeczników , którzy z zaangażowaniem oddają swój czas i pracę miastu. Współpraca z nimi będzie musi być realizowana po partnerska i być pozbawioną serwilizmu. Dokumenty strategiczne- systematycznie monitorowane pokazujące deficyty muszą pełnić rolę przewodnią w dotowaniu i wspomaganiu pozarządówki.
Częstochowa musi się przygotować do nadchodzących zmian demograficznych. Szybko musi stać się przyjaznym miejscem do życia dla seniorów a także osób niepełnosprawnych. Samorząd jest zobowiązany do zabezpieczenia potrzeb osób niepełnosprawnych m.in. poprzez łamanie barier dla niepełnosprawnych oraz przygotowanie właściwej infrastruktury dla seniorów.
Istotną role w kształtowaniu postaw. M.in. w kształceniu do starości odgrywa szkoła. Częstochowska szkoła z uwagi na niedoszacowanie finansowe, jest często szara i smutna. Nie ulega wątpliwości, że tam gdzie można należy szukać środków na rozwój szkolnictwa i zaplecza szkolnego, choćby na powołanie w mieście Ośrodka Edukacji Ekologicznej – jako miejsca do kształtowania postaw proekologicznych. Być może niewykorzystany i niedoceniany dotąd Park Lisiniecki będzie dobrym miejscem do nauki i wypoczynku dla dzieci i całych rodzin. Nie możemy bowiem – w odniesieniu do tego miejsca – żywić jedynie nadziei, że może, kiedyś, znajdzie się inwestor Aquaparku miejskiego.
Samorząd musi sprzyjać wyzwoleniu energii Częstochowian do pozytywnego działania dla miejsca w którym żyją. Wierzę że Częstochowianie polubią swoje miejsce na Ziemi i będą dumni z tego że mieszkają właśnie tutaj.

Najważniejsze wydarzenia w historii Częstochowy

Według jednej z legend Częstochowę założył w czasach Bolesława Krzywoustego rycerz częstochowski. Osadę lokalizowano we wczesnośredniowiecznym związku sąsiednich miejscowości z ośrodkiem we Mstowie w Małopolsce (późniejszym starostwie olsztyńskim, powiecie lelowskim, województwie krakowskim). Oto nasze korzenie w największym skrócie:

25 XII 1220 – biskup krakowski IVO Odrowąż nakłada na leżące w Małopolsce osady Częstochowa, Częstochówka – obowiązek płacenia dziesięciny – to pierwszy materialny dowód istnienia, jednocześnie symboliczny początek Częstochowy.

1370–1393 – Za sprawą Ludwika Węgierskiego (Andegaweńskiego) Częstochowa stanowi lenno Władysława Opolczyka. Po najechaniu przez Polaków ziemi wieluńskiej – wraca do korony.

1502 – Aleksander Jagiellończyk dokonuje potwierdzenia lokacji miasta na prawie magdeburskim (dokument lokacyjny z 1370-1377 uznano za zaginiony).

1793 – II rozbiór Polski. Po około 600 latach przynależności do Małopolski zaborcy pruscy przyłączają Częstochowę do Wielkopolski (od 1798 departament kaliski). Zniszczono struktury organizacyjne, tradycje…

1815–1830 – Częstochowa w Królestwie Kongresowym – województwo kaliskie.

Po 1831 – w odwecie za powstanie, zaborcy (tym razem Rosjanie) likwidują polskie instytucje, województwo zamieniają na gubernie kaliską.

1842 – Rosjanie likwidują powiat częstochowski!

1845 – gubernie kaliską zaborcy z mazowiecką, tworząc gubernie warszawską, do której należy teraz także Częstochowa.

1867 – Rosjanie dokonują nowego podziału administracyjnego. Przywracają powiat częstochowski, tym razem w guberni piotrkowskiej. Tutaj tkwimy aż do 1915 roku.

1921 – w wolnej Polsce trafiamy do województwa kieleckiego.

1950 – w Polsce ludowej ekipa Bolesława Bieruta wpada na pomysł przyklejenia nas do województwa katowickiego. 25-letni eksperyment nie udaje się, obce sobie społeczności zamiast zbliżać – oddalają się od siebie!

1975 – Powstaje wreszcie nasze województwo częstochowskie. Nie mija jednak nawet ćwierć wieku, a ekipa Bieruta znajduje godnych naśladowców.

1999 –powstaje województwo śląskie Z tą tylko różnicą, że podjęto próbę wynarodowienia nas, wmawiając nam i całej Polsce, że mieszkańcy ziemi częstochowskiej to rodowici Ślązacy! Budzi to stanowczy sprzeciw i wywołuje coraz gorsze emocje, pogarszając jeszcze nienajlepsze relacje między nami a Ślązakami. I dzieje się to w wolnym kraju! Kto i kiedy przerwie wreszcie trwające ponad dekadę szaleństwo.
R

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *