W Zespole Państwowych Szkół Plastycznych odbyło się spotkanie na temat programu Erasmus + „Angielski w szkole artystycznej. Im lepszy nauczyciel, tym lepszy uczeń”


W piątek 7 października w sali audytoryjnej Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie odbyło się spotkanie, podsumowujące projekt Erasmus + „Angielski w szkole artystycznej. Im lepszy nauczyciel, tym lepszy uczeń”.

O projekcie szczegółowo mówiła Anna Maciejowska, wicedyrektor szkoły ds. artystycznych.

– Był to projekt przeznaczony dla nauczycieli i zorientowany na umiejętności językowe – wyjaśniła wicedyrektor. –Realizowano go w dwóch zasadniczych miejscach – w szkołach językowych na Malcie i w Edynburgu. Podzieliliśmy się na grupy, jednak projektu nie realizowaliśmy wszyscy jednocześnie, ze względu na stopień zaawansowania językowego i celowości. To ostatnie wiąże się z tym, że z jednej strony mamy nauczycieli, którym zależało bardziej na metodyce nauczania, z drugiej, nauczycieli, którzy po prostu nastawiali się na rozwijanie umiejętności komunikacji werbalnej, wiedzę kulturową oraz wiedzę z zakresu terminologii, która, jeśli byłaby taka potrzeba, miałaby nam się przydawać w naszej pracy.

Podczas spotkania wicedyrektor Anna Maciejowska przytoczyła także krótką historię udziału szkoły w programie “Erasmus +”.

– W roku 1999 reprezentacja naszej szkoły, złożona z pani dyrektor Marii Fedorowicz oraz ówczesnego nauczyciela ceramiki, pana Zbigniewa Nowakowskiego, brała udział w niezwykle wówczas ważnej Europejskiej Konferencji w Dijon, kierowanej do szkół uczących w zakresie specjalności artystycznych. Po przedstawieniu tego, co robimy i jak robimy, rozległy się gromkie brawa. Efektem udziału w tej konferencji było regularne uczestniczenie w europejskich programach edukacyjnych, począwszy od roku 2000. Przez wiele lat był to program „Leonardo da Vinci”, kierowany przede wszystkim do uczniów, w którym dotychczas wzięło udział łącznie blisko 800 osób, a obecnie jest to „Erasmus +”, kierowany również do nauczycieli – przypomniała wicedyrektor.

Wicedyrektor Anna Maciejowska opowiedziała też o efektach uczestnictwa w programie “Erasmus +”.

– Wraz z praktycznym doświadczeniem metod dydaktycznych, nastąpiła wymiana doświadczeń zawodowych z zakresu edukacji, opieki psychologiczno-pedagogicznej, zarządzania i administrowania w oświacie. Ta wymiana doświadczeń zawodowych umożliwiona była dzięki składowi grup uczestników z różnych krajów, postawionych wobec konieczności posługiwania się tylko i wyłącznie językiem angielskim. Wspaniałym przeżyciem były również liczne wycieczki do najciekawszych miejsc historycznych i turystycznych, gdzie mogliśmy w praktyce wykorzystać nabyte umiejętności językowe. Wszyscy uczestnicy projektu zgodnie oświadczyli, że chętnie wezmą udział w kolejnych mobilnościach w celu dalszego rozwoju osobistego i zawodowego – zakończyła wicedyrektor Anna Maciejowska.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *