Na UJD otwarto Międzynarodową Konferencję Interdyscyplinarną “Człowiek ponad podziałami”


W piątek 28 października w budynku rektoratu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza przy ul. Waszyngtona 4/8 odbyło się otwarcie Międzynarodowej Konferencji Interdyscyplinarnej, zatytułowanej “Człowiek ponad podziałami: Zdrowie – Bezpieczeństwo – Edukacja i Kultura – Polityka społeczna”. Konferencję zorganizowano m.in. w związku z kilkoma ważnymi jubileuszami, tj. 50. rocznicą powstania uczelni, 800. rocznicą powstania miasta Częstochowy oraz 100. rocznicą powstania Klubu Sportowego Raków Częstochowa.

O idei i celu konferencji mówiła rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

– Podjęty przez organizatorów temat ma charakter ponadczasowy i zdecydowanie zasługuje na refleksję badawczą. Na uwagę zasługuje jego interdyscyplinarność, ale też podjęty przez organizatorów zakres, obejmujący takie dziedziny, jak zdrowie, bezpieczeństwo, edukacja i polityka społeczna. To ważne tematy, które trzeba podejmować – podkreśliła rektor. – Celem konferencji jest wykazanie, jakie możliwości badawcze oferuje interdyscyplinarność. Nie bez znaczenia jest dziś także obecność prelegentów zza granicy, co jest niewątpliwą zasługą organizatorów – dr hab. Danuty Marzec oraz dr Joanny Górnej – ale też przedstawicieli samorządu oraz lokalnego sportu, bowiem uczestnictwo tak znamienitych gości podkreśla rangę tej konferencji. Warto także nadmienić, że stanowi ona symboliczne obchody kilku ważnych jubileuszy, w tym 50. rocznicy powstania Uniwersytetu Humanistyczno-Pedagogicznego im. Jana Długosza w Częstochowie. Mam nadzieję, że będzie to kontynuowane, ponieważ jest bardzo dużo obszarów, w których można dyskutować o człowieku, będącym ponad podziałami – podsumowała prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska.

Wśród zaproszonych gości znalazł się m.in. mgr inż. Zygmunt Rolat, profesor honorowy UJD w Częstochowie oraz honorowy obywatel Miasta Częstochowy, w imieniu którego list, adresowany do uczestników konferencji, odczytała Izabela-Sobańska-Klekowska, przewodnicząca Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce Oddział w Częstochowie.

– Pragnę przypomnieć tu, w szczególnym miejscu, że podstawą rozwoju jednostek, społeczeństw i państw jest edukacja. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja – nieustanna i nieustępliwa – podkreśla mgr inż. Zygmunt Rolat. – Odświeżając mocno zakurzone już dziś hasło: “Świat planetą ludzi kształcących się”. To jest właśnie przesłanie, jakie kieruję do Was, Koleżanki i Koledzy. Mogę się tak do Was zwrócić, ponieważ też jestem profesorem, gdyż kilka lat temu otrzymałem tytuł profesora honorowego Akademii im. Jana Długosza, co sprawiło mi wówczas, jak i obecnie sprawia, wielką radość. Życząc Wam na zakończenie owocnych obrad, przypomnę jeszcze, że naszym zadaniem jest “przed narodami nieść oświaty kaganiec”, bowiem, trawestując pewien znany cytat, “taki będzie świat, jakie jego młodzieży chowanie”. I jeszcze jedno – bądźmy dobrzy dla siebie i dla klimatu, we wszystkich znaczeniach tego słowa. Nie zapominajmy o słabszych, biedniejszych, tych bez dachu nad głową i bez kolacji o wieczornej porze. Nie zawsze jest to możliwe, ale starajmy się z całych sił. Zakończę mój list słowami, co do których jestem przekonany, że je dobrze znacie i rozumiecie: I love you – zakończył mgr inż. Zygmunt Rolat.

Na zakończenie uroczystości otwarcia wręczono wyróżnionym badaczom oraz działaczom dyplomy i medale “Człowiek ponad podziałami”, a później rozpoczęły się wykłady uczestników. Konferencja ma potrwać przez najbliższe dwa dni, do soboty 29 października do godz. 13.15. Szczegółowy harmonogram znajduje się TUTAJ.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *