“Dziecko jest chodzącym cudem”


Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” funkcjonuje, jako zrzeszenie ludzi pragnących nieść fachową opiekę i pomoc chorym, porzuconym noworodkom oraz osobom najbardziej potrzebującym w środowisku rodzin bezrobotnych, patologicznych, niepełnych oraz osób niepełnosprawnych.
O wyjątkowej codzienności, mówi Magdalena Szymczyńska – prezes Stowarzyszenia.

Fundament – Ufność
Nasz ośrodek jest zakładem opieki długoterminowej dla najmłodszych dzieci – noworodków i niemowląt znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, tzn. pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców, chorych z obciążeniami zdrowotnymi. Powołując placówkę możemy zapobiec tragicznym przypadkom dzieciobójstwa czy wyrzucaniu noworodków na śmietnik.

Porzucone tylko raz
Z uwagi na charakter i wyjątkowość naszej działalności nie możemy, a nawet nie chcemy odmawiać pomocy żadnemu potrzebującemu dziecku, które nie z własnej woli stało się społecznym sierotą. Wiedząc, że jego przyszły los jest w naszych rękach staramy się o sprawną i skuteczną pomoc, aby maluch nigdy nie miał za sobą przeszłości niekochanego, porzuconego dziecka. Jeżeli podczas pobytu maluch nie znajdzie środowiska rodzinnego (z przyczyn prawnych lub zdrowotnych) trafia od nas do innego typu placówek – bądź placówek medycznych, bądź specjalistycznych placówek opiekuńczo – wychowawczych.

Miejsce z nadzieją
Maluchy trafiają do nas poprzez zgłoszenia ze szpitali, placówek pomocy społecznej (MOPS, PCPR) oraz domów rodzinnych, gdzie ze względu na stan zdrowia nie mogą przebywać. Duża część podopiecznych trafia do naszej placówki ze środowisk marginalnych. Dysponujemy obecnie 25. miejscami i obejmujemy opieką nie tylko porzucane dzieciaki.

Priorytety
Priorytetową sprawą jest dla nas jak najszybsze umieszczanie maluchów w nowych środowiskach rodzinnych, tak aby zminimalizować „niekorzystny” czas pobytu dziecka w placówce. Nasi mali pacjenci są u nas od kilku miesięcy do nawet dwóch lat, wszystko zależy od stanu zdrowia i sytuacji prawnej.
Kolejnym priorytetem oraz ogromnym atutem (wyróżniającym nas na tle innych placówek) jest kompleksowa opieka pielęgniarsko-lekarska, wnikliwa ocena lekarska dzieci, pełna diagnostyka, leczenie oraz wczesna rehabilitacja niemowlaków metodą NDT-Bobath i Vojty (na terenie placówki), która daje bardzo pozytywne efekty.

Jak pomagamy?
W czasie pobytu w zakładzie tworzymy odpowiednie standardy opieki przez tworzenie dzieciom optymalnych warunków rozwoju, zapewniając całodobową opiekę; właściwe warunki socjalne i opiekuńcze (eliminowanie objawów choroby sierocej); zapewniamy opiekę medyczną i wczesną diagnozę stanu zdrowia dziecka; umożliwiamy dzieciom oczekującym na adopcję kontakt z ich przyszłymi rodzicami adopcyjnymi; umożliwiamy pomoc rodzicom adopcyjnym w fizycznym i psychicznym kontakcie z dzieckiem (praktyczna wiedza na temat pielęgnacji i opieki nad niemowlakiem).

Nowe życie
Olbrzymim sukcesem jest dla nas fakt, iż nawet dzieci bardzo obciążone zdrowotnie znajdują nowe kochające rodziny, a my możemy śledzić ich dalsze losy oraz postępy w rehabilitacji i rozwoju. Niesamowite efekty rozwojowe są zasługą nie tylko intensywnej i wczesnej rehabilitacji, wielu konsultacjom medycznym i wcześnie rozpoznanym dysfunkcjom, ale przede wszystkim uczuciem, jakim maluchy są obdarzane przez rodziców.
Do chwili obecnej ponad 500 dzieciaków znalazło za naszym pośrednictwem oraz Ośrodków Adopcyjnych, z którymi ściśle współpracujemy, nowe kochające rodziny. Kilkoro dzieciaków ze znacznymi obciążeniami zdrowotnymi trafiło do rodzin zagranicznych.

Koszty
Koszty utrzymania pacjenta są uzależnione od jego stanu zdrowia – opieka nad dziećmi bardziej obciążonymi, monitorowanymi, karmionymi dojelitowo, wymagającymi specjalistycznej opieki i pielęgnacji jest dużo bardziej kosztowna niż opieka nad dzieckiem, które jest w lepszej kondycji zdrowotnej. Za świadczenia medyczne płaci nam NFZ w ramach zawartego kontraktu, a częściowe środki za wyżywienie i zakwaterowanie udaje nam się pozyskać z ramienia pomocy społecznej, zgodnie z obowiązującymi zapisami prawnymi.

Apel o pomoc
W chwili obecnej największym problemem są potrzeby inwestycyjne – przeprowadzenie niezbędnych prac adaptacjo-remontowych. Są to prace bardzo kosztowne, a ich wykonanie, niestety niezbędne – remont dachu, elewacji zewnętrznej, wiatrołapu…
Zawsze jesteśmy też wdzięczni za wszystkie dary dla naszych maluchów – środki spożywcze, pielęgnacyjne, czystościowe.

Rozmawiała

Justyna Derda

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *