Z WOKANDY. Zarzuty oszustwa finansowego dla dyrektorów MZDiT i OŚ „Warta”


Byłemu dyrektorowi Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie Mariuszowi S. (obecnie dyr. MPK w Częstochowie) i byłemu prezesowi Oczyszczalni Ścieków „Warta” Rafałowi L. oraz ich zastępcom Prokuratura Okręgowa w Częstochowie postawiła zarzut popełnienia oszustwa finansowego na kwotę ok. 200 tysięcy złotych. Podejrzanych o przestępstwo zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Sprawa jest pokłosiem śledztwa w sprawie przebudowy węzła na DK-1 (skrzyżowanie ul. Jana Pawła II i Wojska Polskiego), prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie i Centralne Biuro Antykorupcyjne od 2015 roku. Pierwsze zarzuty w tej sprawie postawione były w 2017.
– We wrześniu 2017 roku zarzuty o oszustwa postawiono pięciu osobom. W trakcie postępowania uzyskano dodatkowe materiały, które pozwoliły nam na przedstawienie zarzutów kolejnym czterem osobom. Wśród nich są: były dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, obecnie dyr. MPK w Częstochowie Mariusz S., obecny zastępca dyrektora MZDiT Emilia T. oraz były prezes Oczyszczalni Ścieków „Warta” Rafał L. i wicedyrektor Spółki „Warta” Tadeusz G. Zarzuty są takie same dla wszystkich tych czterech podejrzanych, którzy, jak dowodzi śledztwo, działali wspólnie i w porozumieniu. Zarzuty konkretnie dotyczą popełnienia przestępstwa oszustwa na szkodę miasta Częstochowy w wysokości około 200 tysięcy złotych oraz posługiwania się dokumentami poświadczającymi nieprawdę. Z ustaleń postępowania wynika, że oszustwo miało polegać na zawarciu przez podejrzanych, czyli osoby reprezentujące MZDiT, pozornej umowy ze spółką Oczyszczalnia Ścieków „Warta”, dotyczącej świadczenia usług przez Spółkę „Warta” na rzecz MZDiT na kwotę około 200 tysięcy złotych. Tej usługi de facto nie było, a wytworzona w całości dokumentacja poświadcza nieprawdę. Zarówno umowa jak i wystawione za nią faktury są fikcyjne. Natomiast z budżetu miasta Częstochowy wypłacono tę kwotę na rzecz spółki „Warta”. Ponadto dyrektorzy MZDiT, którzy są funkcjonariuszami publicznymi, dodatkowo usłyszeli zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych. Za takie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat – wyjaśnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, prokurator Tomasz Ozimek.
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzy z tych czterech podejrzanych osób – Mariusza S., Emilię T i Rafała L. – w drugiej połowie grudnia 2018 roku. Wszyscy wówczas usłyszeli zarzuty. Natomiast w styczniu na wezwanie prokuratury stawił się były dyrektor Spółki „Warta” Tadeusz G. i wówczas usłyszał zarzuty.
W stosunku do podejrzanym Prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych: od 40 tys. zł do 50 tys. zł dla reszty podejrzanych, dozory policji (obowiązek meldowania się w najbliższym miejsca zamieszkania komisariacie w określone dni i godziny) i zakaz opuszczania kraju. – Podejrzani nie przyznają się do winy, część z nich złożyło obszerne wyjaśnienia, część nie, korzystając ze swoich uprawnień do czasu procesu sądowego. Ale postępowanie śledcze jeszcze trwa, akt oskarżenia nie został jeszcze w tej sprawie skierowany. Śledztwo nadal prowadzi Wydział ds. Przestępczości Gospodarczych Prokuratura Okręgowa w Częstochowie. Śledztwo jest zaawansowane, a jego zakończenie planowane jest w tym roku – wyjaśnia prokurator Tomasz Ozimek.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *