Sztuka przetrwania w dziczy – krótka historia rozwoju survivalu


Survival jest pojęciem, które odnosi się do umiejętności oraz wiedzy potrzebnej do przetrwania w różnych warunkach jakie oferuje nam dzika przyroda. Obejmuje on zdolność do zdobywania żywności, wody, rozpalania ognia czy orientacji w terenie. Praktyczna umiejętność odpowiada także za kształtowanie się mentalności i psychiki człowieka podczas przebywania w dziczy.

Nie da się jednoznacznie określić początków historii survivalu – wiele osób twierdzi, że survival sięga czasów prehistorycznych, kiedy nasi pierwsi przodkowie byli zmuszeni polegać na swoich umiejętnościach przetrwania po to, by zdobyć pożywienie, zadbać o schronienie czy bronić się przed niebezpieczeństwem w postaci dzikich zwierząt. Rozwój oraz ewolucja survivalu ma swoje korzenie w wielu wydarzeniach historycznych: odkryciach geograficznych, wojnach i konfliktach zbrojnych czy ekspedycjach naukowych. Dziś, wraz z rozwojem technologii i wzrostem poziomu zainteresowania koncepcją przetrwania w ekstremalnych warunkach, powstają różne szkółki czy obozy oferujące odbycie szkolenia czy kursu survivalu. Jaka jest jednak prawdziwa kwintesencja swoistej „szkoły przetrwania”?

 

Podstawowy zestaw umiejętności nabywanych podczas nauki survivalu

 

Survival uczy pokory oraz umiejętności zarządzania swoimi zasobami w taki sposób, by móc poradzić sobie w najbardziej ekstremalnych warunkach jakie stawia otoczenie. Podczas nauki, uczestnicy wyprawy survivalowej uczą się między innymi:

  • zdobywania żywności – umiejętne poszukiwanie i rozpoznawanie jadalnych roślin, grzybów czy prawidłowa obróbka zdobyczy zwierzęcej to podstawa przetrwania;
  • pozyskiwania wody – tuż obok jedzenia, to właśnie umiejętne zdobywanie wody stanowi najważniejszy element survivalu; opanowanie technik oczyszczania, znalezienia źródeł czy umiejętności jej gromadzenia są kluczowe w przypadku przetrwania w trudnych warunkach;
  • budowy schronienia – nie ma innego sposobu na ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi czy dzikimi zwierzętami niż skonstruowana samodzielnie kryjówka;
  • rozniecania ognia – zapewnia on ciepło, światło oraz daje możliwość przygotowywania posiłków; rozpalenie ogniska przy pomocy suchych liści oraz drewna to jedna z kluczowych umiejętności survivalu;
  • orientacji w terenie – poprzez korzystanie z kompasu, nawigację po gwiazdach czy rozpoznawanie śladów, osoby zajmujące się survivalem minimalizują ryzyko zgubienia się w terenie.

Warto wiedzieć, że survival to nie tylko praktyczne umiejętności, lecz również siła umysłu, psychika oraz odpowiednie przygotowanie. W sytuacjach ekstremalnych bardzo często decydującą siłę ma umiejętność zachowania spokoju oraz podejmowania trafnych decyzji. Stres czy panika są w stanie doprowadzić do tragicznych w skutkach błędów, dlatego tak ważne jest ciągłe opanowanie.

 

Siła, umysł i odpowiednie akcesoria – gdzie znaleźć gadżety dla pasjonata survivalu?

 

Współczesny survival to również umiejętność posługiwania się właściwymi narzędziami, które pozwalają na lepszą orientację w terenie, zorganizowanie czy przetrwanie w ciemnościach. Sklep CYNGIEL oferuje gadżety takie jak latarki, noże myśliwskie, specjalne rękawice czy wielofunkcyjne torby. Warto korzystać z ofert przygotowanych przez renomowanych sprzedawców, ze względu na pewność co do oryginalności sprzedawanego przez nich sprzętu i wyposażenia. Survival, mimo że może być wspaniałą pasją, wymaga bardzo dużo siły i samozaparcia. Dzicz stanowi miejsce nieprzewidywalne, gdzie w każdej chwili sytuacja może przeobrazić się w niebezpieczną – dlatego też warto mieć przy sobie sprzęt, który może posłużyć jako straszak na zwierzynę czy realną ochronę życia.

 

Materia zewnetrzny

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *