Chcemy być szkołą sukcesu


Od 1 września 2011 roku w Częstochowie, w Akademii Polonijnej, zacznie funkcjonować Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia. Jej założycielem jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna, działające o czterech lat i wspomagające funkcjonowanie Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego Pueri Claromontani i Młodzieżowego Jasnogórskiego Zespołu Wokalnego Camerata.
Jarosław Jasiura, chórmistrz obu chórów, w rozmowie z „Gazetą Częstochowską” przybliża ideę i zasady funkcjonowania szkoły.

Od 1 września 2011 roku w Częstochowie, w Akademii Polonijnej, zacznie funkcjonować Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia. Jej założycielem jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna, działające o czterech lat i wspomagające funkcjonowanie Jasnogórskiego Chóru Chłopięcego Pueri Claromontani i Młodzieżowego Jasnogórskiego Zespołu Wokalnego Camerata.
Jarosław Jasiura, chórmistrz obu chórów, w rozmowie z „Gazetą Częstochowską” przybliża ideę i zasady funkcjonowania szkoły.

Skąd pomysł na utworzenie podstawowej szkoły muzycznej w Częstochowie. Taka placówka jest już w naszym mieście?
– Śmiało można powiedzieć, że idea zrodziła się z potrzeby. Od paru lat prowadzę chór chłopięcy przy Jasnej Górze. Z doświadczenia wiem, że wożenie dzieci na próby trzy razy w tygodniu, po zajęciach w szkole, jest dla rodziców dość kłopotliwe. To oni poddali nam myśl powołania szkoły, która połączy edukację ogólną z muzyczną. Ale jest i druga kwestia. Funkcjonująca w Częstochowie, przy ul. Jasnogórskiej Muzyczna Szkoła Podstawowa, każdego roku z 90. zgłaszających się dzieci, przyjmuje zaledwie 30. To powoduje, że często bardzo zdolne dzieci nie mogą rozwijać swoich talentów. A uzdolnionych dzieci jest w Częstochowie wiele.

To będzie szkoła publiczna, czyli bezpłatna?
– Tak, naszym zamierzeniem jest, by nauka w naszej szkole jak najmniej kosztowała. Obowiązywać będzie jedynie niewysoki fundusz muzyczny na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem instrumentów oraz ewentualnych dodatkowych zajęć pozalekcyjnymi. Szkoła będzie otrzymywać subwencję na każdego ucznia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Co macie Państwo w ofercie?
– Obok podstawowej edukacji ogólnej zapewnimy kształcenie słuchu i umuzykalnienie. Naukę śpiewu chóralnego, solfeżu, czyli śpiewania z nut. Oczywiście przewidziana jest też nauka gry na instrumentach. Na początek będą to: fortepian, skrzypce, akordeon, gitara, gdyż predyspozycje wiekowe uniemożliwiają małym dzieciom grę na innych instrumentach. Z roku na rok, dla coraz starszych uczniów, lista instrumentów będzie wzbogacana. Pragnę podkreślić, że dużą wagę przywiążemy do kształcenia chóralnego. Zależy nam, by jak najszybciej przygotować dzieci do profesjonalnego i wszechstronnego śpiewu. Jest to istotne w przypadku chłopców, bo okres śpiewania do mutacji jest bardzo krótki. Naszym celem, zgodnie z ideą szkoły muzycznej obok podstawowej edukacji muzycznej jest umuzykalnienie dzieci, wzbudzenie w nich pasji do śpiewu czy gry na instrumencie. Wszystko zrobimy, by nasza szkoła była szkołą sukcesu.

Nabór jest tylko do pierwszej klasy. Dlaczego?
– Chcemy od początku równolegle uczyć przedmiotów ogólnych i muzycznych, to przynosi najlepsze efekty. Przyjmujemy sześcio- i siedmiolatków, dziewczynki i chłopców. W tym roku planujemy utworzyć dwie klasy z maksymalną liczbą 24 uczniów w jednym oddziale. Po zakończeniu 6-letniej nauki uczniowie będą mogli kontynuować edukację muzyczną, na przykład, w gimnazjum w Zespole Szkół Muzycznych, przy ul. Jasnogórskiej. Mam nadzieję, że nawiąże się owocna współpraca między naszą szkołą a Zespołem.

Kto będzie uczył w szkole?
– Tak jak prowadzimy nabór uczniów, tak samo poszukujemy nauczycieli. Już zgłosiło się kilku doświadczonych muzyków. Od naszych pedagogów będziemy wymagać więcej niż szkoła ogólna. Planujemy, by kontakt ucznia z profesorem był częstszy i zindywidualizowany. Dzieci, szczególnie w pierwszym okresie nauki, potrzebują dobrego ustawienia technicznego, trzeba pamiętać, że jest to ważne, bo złe nawyki później pokutują. Zadaniem nauczycieli będzie też wspieranie wychowanków – tych mających kłopoty, jak i wybitnie uzdolnionych. Edukacja będzie ukierunkowana na wydobycie talentów dziecka, które staną się motorem kształcenia. Wszystko powinno być podporządkowane atutom dziecka. Naszą ideą jest zbudowanie kameralnej szkoły, w której uczniowie będą czuli się bezpiecznie.

Dlaczego ważny jest kontakt dzieci z muzyką, śpiewem?
– Nieprzemyślane reformy wyeliminowały edukację kulturalną ze szkół. Zlikwidowano nie bacząc na konsekwencje, a stworzyło to ogromną lukę w prawidłowym rozwoju dzieci. Szkoda, że nikt nie podejmuje naprawy tych szkodliwych innowacji, bo kontakt ze sztuką jest dzieciom potrzebny od najmłodszych lat, jest ich naturalną potrzebą. Nic tak wspaniale nie kształtuje myślenia abstrakcyjnego i wrażliwości jak muzyka i plastyka. To pomaga nawet matematykowi, fizykowi, lekarzowi.
Muzyka uczy też pracowitości, systematyczności, uporu w dążeniu do celu – w pozytywnym słowa znaczeniu. Uczy też pięknej rywalizacji, samodoskonalenia.
To prawda, że nauka w szkole muzycznej dodaje obowiązków, pozbawia części dzieciństwa, ale jeśli to dzieciństwo miałoby przyjąć obraz niekontrolowanego spędzania czasu przed komputerem, to chyba lepiej jest zainwestować w ich kształcenie. Nie odsuwajmy dzieci od wartościowej muzyki klasycznej.
W szkole, od października będą też prowadzone zajęcia sprawdzające predyspozycje muzyczne dzieci. Zachęcam rodziców, by wnikliwie obserwowali swoje 4-5-letnie pociechy, pod kątem talentu muzycznego. Im wcześniej uchwyci się zdolności i odpowiednio ukierunkuje ich kształcenie, tym szybciej da się mu podwójną szansę na lepszy rozwój.

Dziękuję za rozmowę.

Zapisy są codziennie od godz. 10.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 13.00 w kancelarii Stowarzyszenia „Jasnogórska Szkoła chóralna” przy ul. Kordeckiego 2 w Częstochowie (budynek Jasnogórskiego Ośrodka duszpasterskiego przy „Halach”). Kontakt: tel. 34 377 73 69, kom. 510 392 802, e-mail: biurojsm@gmail.com, strona internetowa www.jsch.pl
Pierwsze przesłuchania odbędą się 13 kwietnia od godz. 15.00 do 18.00

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *