KŁOBUCK. Poparcie prawie całkowite


Prawie jednogłośnie burmistrz Kłobucka Jerzy Zakrzewski uzyskał absolutorium za rok 2015 przeciw było dwóch radnych za udzieleniem absolutorium – osiemnastu. Radni podkreślali pozytywne tendencje sytuacji finansowej w gminie. Głosy oponentów – dwóch radnych niezależnych Aleksandra Tokarza i Witolda Dominika – burmistrz skwitował jako polityczny atak.

Pochwałę uzyskały działania związane z zakończeniem projektu inwestycji ściekowej. Jego efektem było przyłączenie do sieci 3.907 mieszkańców przy minimalnym warunku 3812 osób. Kolejne pozytywne zadania związane z ochroną środowiska to termomodernizacje obiektów szkolnych. W 2015 roku zmniejszono wydatki bieżące gminy (w dziale administracyjnym o 5,6 procenta oraz około 8 procent w oświacie , tym samym zastopowano jej zadłużenie. Pozyskane środki z oszczędności przeznaczono na inwestycje w bazę sportową i bloki żywieniowe. Wydatki majątkowe gminy w kwocie ponad 6,8 miliona złotych w 53 procentach sfinansowano środkami własnymi, 47 procent z dotacji. Z najważniejszych inwestycji przewodniczący Klubu Radnych Koalicja Samorządowa i jednocześnie przewodniczący Komisji Finansów Rady Miasta i Gminy Kłobuck, Janusz Soluch, wyliczył: pierwszy etap przebudowy ul. Długosza w Kłobucku (1,109 mln zł), przebudowę ul. Poprzecznej i ul. Teligi (2,202 mln zł), pierwszy etap budowy dróg gminnych w Osiedle Smugi II (1,207 mln zł), budowa infrastruktury informatycznej ok. 650 tys. zł).
Radny Tokarz zarzucił burmistrzowi Zakrzewskiemu, że przyznał dotacji Policji naruszając art. 219 ustawy o zamówieniach publicznych. – Nie jest to kwota wysoka, ale chodzi o zasady i procedury. Każdą złotówkę publiczną należy wydawać zgodnie z prawem – mówił radny Tokarz. Burmistrz stwierdził jednak, że powinno oceniać się budżet w całości, a nie dopatrywać nieprawidłowości w wydanych 2 tysiącach złotych na wsparcie ważnego wydarzenia Policji. – Jeśli taka kwota stanowi tak wysoki ciężar gatunkowy, to trudno będzie mi dotować na przykład Dni Długoszowskie – stwierdził Jerzy Zakrzewski, co wybrzmiało jako straszenie oponujących radnych. Z kolei radny Dominik miał zastrzeżenia do dwóch inwestycji.. – Wydatki publiczne powinny wykazywać celowość i efekty. Remont nawierzchni ul. Przechodniej i ul. 9 Maja nie był konieczny. Z kolei przy lodowisku pominięto procedurę prawa zamówień publicznych – mówił radny. – To się robi głosowanie polityczne – ripostował Burmistrz.
Skarbnik urzędu stwierdziła, że kwestionowane przez radnych dotacje i inwestycje były zrealizowane z literą prawa. Budżet pozytywnie oceniły Komisja Finansów i Regionalne Izba Obrachunkowa w Katowicach. Nad prawidłowością przebiegu sesji czuwała przewodnicząca Rady miasta i Gminy Kłobuck Danuta Gosławska.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *