Gratulujemy! Mstowianie znają historię Częstochowy i wygrywają konkursy


Sukcesy mstowskich uczniów w konkursie pt. „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego”

 

 22 maja br. (poniedziałek) Gmina Mstów poinformowała, że uczeń klasy IV b Szkoły Podstawowej w Mstowie  Igor Żak zwyciężył  w XXII Międzypowiatowym Konkursie Historycznym „Czy znasz historię Częstochowy i regionu częstochowskiego”. W finałowej dziesiątce znaleźli się pozostali reprezentanci mstowskiej placówki Adam Kaplan (klasa IV b) i Bartosz Walkowiak (klasa III d).  Organizatorami przedsięwzięcia byli Szkoła Podstawowa nr 42  im. Jana Brzechwy w Częstochowie, Szkoła Podstawowa nr 15 im. Polskich Noblistów w Częstochowie, Muzeum Częstochowskie, Archiwum Państwowe w Częstochowie. Patronat nad wydarzeniem objęli Urząd Miasta Częstochowy, Starosty Częstochowskiego, Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie oraz Wojtów gmin m.in. Wójta Gminy Mstów, Tomasza Gęsiarza. Wśród partnerów konkursu znalazły się również: Partnerstwo Północnej Jury, lokalne grupy działania z innych gmin oraz Instytut Pamięci Narodowej.

W konkursie rywalizowali uczniowie z powiatów: częstochowskiego, myszkowskiego i lublinieckiego. I etap konkursu odbył się w październiku w siedzibach szkół biorących udział w konkursie. II etap odbył się w grudniu w SP nr 42 w Częstochowie, natomiast finał miał miejsce w marcu w ratuszu, obecnej siedzibie Muzeum Częstochowskiego. Składał się on z części pisemnej oraz odpowiedzi ustnych 10 finalistów w kategorii szkół podstawowych.

Przed finałem uczniowie uczestniczyli w warsztatach historycznych dotyczących wybuchu i przebiegu Powstania Styczniowego, w 160. rocznicę tego wydarzenia – zorganizowanych przez pracowników Muzeum Częstochowskiego oraz Archiwum Państwowego w Częstochowie.

W trakcie warsztatów młodzi historycy byli zachwyceni wiadomością dotyczącą historii Mokrzeszy. Otóż niejaki Walenty Józef Wincenty Zwierkowski, który urodził się 20 lutego 1788 w Mokrzeszy – jako syn Ignacego Zwierkowskiego (adiutanta Kazimierza Pułaskiego) i Marianny Teodory z Kałuskich – był polskim publicystą niepodległościowym, politykiem, uczestnikiem wojen napoleońskich i powstania listopadowego w stopniu majora, wolnomularzem, trzykrotnie posłem na Sejm (1825, 1830 i 1830–1831). Co najważniejsze, na jego wniosek połączone Izby Senatorska i Poselska uchwaliły, że „kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym”.

Walentego Zwierkowskiego można więc uważać za współtwórcę naszej barwy i flagi narodowej.

Źródło: Gmina Mstów

Foto: GM

DG

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *