Pewne zwycięstwo Mistrza Polski ze Stalą Mielec

Raków Częstochowa pokonał w sobotę, 19.sierpnia br. PGE FKS Stal Mielec, 2:0 w spotkaniu 5.Kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy. Gole dla gospodarzy w tym spotkaniu zdobyli Giánnis Papanikoláou tuż przed zakończeniem pierwszej części spotkania i Bartosz Nowak w 63.minucie.

Raków Częstochowa podchodził do spotkania ze Stalą Mielec po remisie z Wartą Poznań przed własną publicznością oraz po pechowej porażce w Gliwicach z tamtejszym Piastem. Stało się jasne, że ekipa Dawida Szwargi będzie chciała zatrzeć złe wrażenie z ostatnich, ligowych spotkań.

Pierwszy strzał w tym meczu częstochowianie oddali w 17.minucie, kiedy to po uderzeniu Deiana Sorescu futbolówka poszybowała ponad bramką Mateusza Kochalskiego. Przyjezdni nie mogli w żaden sposób odpowiedzieć na ataki podopiecznych Dawida Szwargi. W 43.minucie mielczanom udało się w końcu “dostać” pod pole karne Rakowa. Na bramkę strzeżoną przez debiutującego w pierwszym zespole “Czerwono – niebieskich”, Antóniosa Tsiftsís uderzał…były zawodnik Rakowa, Maciej Domański. Jednak jego strzał skutecznie odbił przed siebie wychowanek AGS Astéras Trípolis.

Gdy wydawało się, że premierowa odsłona zakończy się bezbramkowym remisem to drugi z debiutantów w pierwszym zespole Rakowa, Dawid Drachal idealnie wyłożył piłkę do Giánnisa Papanikoláou i Grek pewnym strzałem pokonał Mateusza Kochalskiego. Kilka chwil później arbiter główny Pan Paweł Malec z Łodzi zaprosił obydwie drużyny na przerwę.

W drugiej części gry nie słabł napór gospodarzy na bramkę drużyny z Podkarpacia. Swoją okazję do zdobycia gola miał Fran Tudor w 47.minucie, ale po Jego uderzeniu z rzutu wolnego piłka poszybowała ponad bramką wychowanka BKS-u Lublin.

W 64.minucie “Czerwono – niebiescy” podwyższyli prowadzenie, kiedy to idealne podanie Bena Ledermana ze stoickim spokojem wykorzystał Bartosz Nowak, dla którego było to drugie trafienie w bieżącej kampanii. W 89.minucie gospodarze jeszcze mogli zdobyć trzeciego gola, jednak po strzale Deiana Sorescu piłka trafiła w słupek.

Po pięciu doliczonych minutach gry arbiter główny Pan Paweł Malec z Łodzi zakończył spotkanie i Raków dopisał do swojego dorobku trzy punkty w ligowej tabeli. Dla “Czerwono – niebieskich” było to drugie, jesienne zwycięstwo i drugie odniesione bez straty gola. Podopieczni Dawida Szwargi po czterech seriach gier mają na swoim koncie siedem “oczek”.

W zespole gości wystąpiło dwóch, byłych zawodników Rakowa Częstochowa: Maciej Domański rozegrał całe spotkanie, natomiast Ilja Siarhiejewicz Shkurin opuścił boisko w 66.minucie. Natomiast były zawodnik rezerw Częstochowa z poprzedniego sezonu a obecnie piłkarz mieleckiej Stali, Jakub Rozwadowski znalazł się poza kadrą meczową na to spotkanie.

Kolejne spotkanie drużyna pod wodzą Dawida Szwargi rozegra w najbliższy wtorek, 22.sierpnia br. O godzinie 21;00 na ArcelorMittal Park w Sosnowcu przy ulicy Generała Mariusza Zaruskiego 2 , częstochowianie zmierzą się z Mistrzem Danii, FC Kopenhaga w pierwszym spotkaniu czwartej rundy eliminacji do Ligi Mistrzów UEFA.

W zespole FC Kopenhagi podstawowym bramkarzem jest wychowanek Wawelu Wirek Ruda Śląska i jednokrotny Reprezentant Polski, 24-letni Kamil Grabara.

Tekstową relację z tego spotkania przeprowadzi oficjalny profil Gazeta Częstochowska LIVE na Facebook-u. Bardzo serdecznie zapraszamy.

19.08.2023, g.17:30: Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”):

RKS Raków Częstochowa – PGE FKS Stal Mielec 2:0, (1:0),

1:0: Papanikoláou 45+3′

2:0: Nowak 63′

Sędziował: Paweł Malec (Łódź). Żółte kartki: Lederman 34′ (faul), Tudor 49′ (faul), Zwoliński 62′ (faul) – Wlazło 47′ (faul), Hinokio 55′ (faul), Ehmann 89′ (faul). Widzów: 5255.

RKS Raków Częstochowa: 12.Antónios Tsiftis – 25.Bogdan Racovitan, 24.Zoran Arsenić (46′ 15.Adnan Kovačević), 3.Milan Rundić, 7.Fran Tudor (68′ 20.Jean Carlos Silva Rocha), 8.Ben Lederman, Giánnis Papanikoláou, 21.Dawid Drachal (80′ 77.Marcin Cebula), 27.Bartosz Nowak (68′ 93.Sonny Kittel), 22.Deian Sorescu, 9.Łukasz Zwoliński (80′ 99.Fabian Piasecki).

Rezerwowi: 1.Vladan Kovačević – 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 14.Srđan Plavšić, 30.Vladyslav Kochergin.

Trener: Dawid Szwarga.

PGE FKS Stal Mielec: 1.Mateusz Kochalski – 7.Łukasz Gerstenstein (60′ 37.Mateusz Stępień), 5.Marco Ehmann, 21.Mateusz Matras, 4.Kamil Pajnowski (74′ 6.Leândro Messias dos Santos “Leândro”), 23.Krystian Getinger (kpt) ( 61′ 11.Krzysztof Wołkowicz), 10.Maciej Domański, 19.Michał Trąbka, 18.Piotr Wlazło (66′ 16.Matthew Guillaumier), 8.Kōki Hinokio, 17.Ilja Siarhiejewicz Shkurin (66′ 42.Kai Meriluoto).

Rezerwowi: 13.Konrad Jałocha – 3.Bert Johan Esselink, 22.Rafael Vicente Ferreira Santos “Rafa Santos” , 25.Łukasz Wolsztyński.

Trener: Kamil Kiereś.