XII FESTIWAL IM. KALINY JĘDRUSIK


W programie – oprócz ,,Konkursu dobrej piosenki” – spotkanie wspomnieniowe, projekcja komedii ,,Upał”, koncert Martyny Kasprzyckiej i spektakl muzyczny w naszym teatrze.

Kalina Jędrusik urodziła się w 1930 roku w Gnaszynie (obecnie to dzielnica Częstochowy). Spędziła w naszym mieście wczesną młodość, tu chodziła do szkoły, a po maturze wyjechała na studia aktorskie, by już w latach 50. rozpocząć karierę sceniczną. Od 2008 roku Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” organizuje Festiwal jej imienia.

W tym roku odbędzie się już 12. edycja Festiwalu. OPK ,,Gaude Mater” zaprasza na nią od 11 do 13 kwietnia. Poza tradycyjnym Konkursem Dobrej Piosenki i koncertem finałowym na publiczność czekają nowe punkty programu. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.

Całość rozpocznie się 11 kwietnia spotkaniem wspomnieniowym z Pawłem Pohoreckim, siostrzeńcem artystki, który z pewnością przywoła wiele interesujących anegdot z nią związanych. Tego samego dnia obejrzymy też „Upał”, muzyczną komedię z 1964 roku w reżyserii Kazimierza Kutza. Kalina Jędrusik wcieliła się w tym filmie w postać Zuzanny, stojącej na czele żeńskiej brygady ,,antyudarowej”, która niosła pomoc warszawiakom udręczonym upałem.

Drugiego dnia festiwalu odbędą się przesłuchania w ramach Konkursu Dobrej Piosenki oraz koncert finałowy. Zanim jednak na scenie pojawi się laureatka ubiegłej edycji, posłuchamy wokalnych zmagań uczestniczek i uczestników konkursu. Jego patronką jest w tym roku Agnieszka Osiecka, więc na pewno nie zabraknie wykonań jej utworów – podobnie zresztą jak piosenek z repertuaru Kaliny Jędrusik.

Wieczorem, 12 kwietnia, na scenie OPK pojawi się Martyna Kasprzycka, która wygrała ubiegłoroczny Konkurs Dobrej Piosenki. Młoda wokalistka z Zakopanego uczy się w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Ma za sobą udany 2018 rok, w którym brała udział w 9. edycji programu ,,The Voice of Poland” oraz zdobyła tytuł „Talent Małopolski 2018”.

Za festiwalowy deser posłuży muzyczny spektakl „Wesołe miasteczko. Agnieszka Osiecka – piosenki ostatnie” w wykonaniu zespołu aktorskiego Teatru im. Adama Mickiewicza. Dzięki temu ostatniego dnia festiwalu, czyli 13 kwietnia, publiczność posłucha utworów Osieckiej pochodzących m.in. ze spektakli: „Do dna”, „Wilki”, „Nie żałuję”, „Apetyt na śmierć”. Na to wydarzenie wstęp jest biletowany.

To jednak nie wszystko. Ośrodek Promocji Kultury planuje jeszcze dodatkowe działanie artystyczne, na którego efekty przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Będzie to mozaika przedstawiająca Kalinę wykonana przez częstochowskie artystki i artystów.

Szczegółowe informacje na temat 12. Festiwalu im. Kaliny Jędrusik oraz dokładny program znajdują się na stronie internetowej http://gaudemater.pl/

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *