We foyer częstochowskiego teatru odbyła się konferencja prasowa przed premierą “Grupy krwi”


W środę 7 września we foyer Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbyła się konferencja prasowa, poświęcona prapremierze spektaklu “Grupa krwi” w reżyserii Agaty Biziuk.

Reżyser Agata Biziuk powiedziała podczas konferencji, o czym tak właściwie jest nowa sztuka.

– Sztuka jest o podziale klasowym oraz o tym, jak bardzo oceniamy siebie po pozorach – wyjaśniła reżyser. – Jednocześnie sięga do naszych korzeni historycznych, a konkretnie do mitu chłopa, którego okres Młodej Polski dosyć wybielił. My to odwracamy, wracając zarazem do bolesnego dyskursu na temat naszej polskości, a także wykorzystywania drugiego człowieka i tego, jak wygląda to współcześnie. Od strony fabularnej z kolei Grupa krwi przedstawia się w ten sposób, że rodzeństwo dowiaduje się o odziedziczeniu dworku, w związku z czym spotyka z drugim rodzeństwem, a obydwie pary łączy mezalians, popełniony przez ich przodków. To rodzi między nimi wiele incydentów, zarówno zabawnych, jak i dramatycznych, a wszystko jest podkręcane ów związkiem z przeszłości – czy to był związek z własnej woli, czy była ta namiętność, czy może po prostu relacja przemocowa? – opisywała reżyser Agata Biziuk.

Katarzyna Szeląg z Działu Promocji i Sprzedaży Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie mówiła z kolei, jakie znaczenie ma dla teatru premiera Grupy krwi.

– Premiera ta jest ważna chociażby z tego względu, że jest to prapremiera polska – zaznaczyła Katarzyna Szeląg. – Po drugie, jest to projekt, który wygrał w konkursie “Dramatopisanie”, organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Reżyserka, Agata Biziuk, sprowadziła znakomitych twórców, z którymi zdarza jej się też współpracować przy innych spektaklach, w związku z czym do teatru weszła nowa, młoda energia i bardzo się z tego powodu cieszymy. Sam dramat natomiast jest bardzo przewrotny, bo dotyka spraw podziału klasowego, majątkowych, czy rodzinnych – tematów niewygodnych, a jednak bardzo ważnych. Co najważniejsze jednak, łączy w sobie cechy zarówno zabawne, jak i bardziej nostalgiczne, a nawet smutne, obnażające wiele naszych przywar. Zapraszamy serdecznie na spektakl! – podsumowuje Katarzyna Szeląg.

Prapremiera sztuki odbędzie się w piątek 9 września. Premiera właściwa odbędzie się w sobotę 10 września o godz. 19.00. Kolejne spektakle będzie można obejrzeć w dniach 11, 24 i 25 września, również o godz. 19.00. Za tekst Grupy krwi odpowiada Anna Wakulik. Muzyką zajął się Radosław Duda, scenografią – Maks Mac, ruchem scenicznym – Krystyna Lama Szydłowska, reżyserią świateł – Maciej Iwańczyk, a projekcjami wideo – Tobiasz Czołpiński. W obsadzie znaleźli się Agata Ochota-Hutyra, Maciej Półtorak, Helena Radzikowska i Maciej Szymon Cempura.

Spektakl powstał w ramach projektu „DRAMATOPISANIE” Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. “Dramatopisanie” to rozpoczęty w 2020 r. program stypendialny, służący wspieraniu polskiej dramaturgii współczesnej. Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie jest jednym z trzech teatrów w Polsce realizujących sztukę w ramach tej edycji programu. Więcej informacji na www.instytut-teatralny.pl.

MS

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *