100 lat OSP w Krzepicach


Wielki pożar miasta Krzepice (woj. śląskie, pow. kłobucki) w 1906 r., w którym spłonęły 144 domy mieszkalne i 158 zabudowań gospodarczych, był dostatecznym dopingiem, by natychmiast utworzyć tu własną Ochotniczą Straż Ogniową.

Za dobrowolne składki i pomoc materiałową strażacy wybudowali pierwszą drewnianą strażnicę, zwaną tu “Strażacką Szopą”. W 1910 r. za zasiłek od Zarządu Wzajemnych Ubezpieczeń w Królestwie Polskim i własne oszczędności ochotnicy kupują instrumenty muzyczne i tworzą 22-osobową orkiestrę dętą. W 1930 r. za odszkodowanie za spaloną wspinalnię stojącą obok “Szopy Strażackiej” strażacy wykupują nową działkę przy ulicy Częstochowskiej i budują na niej następną remizę z salą widowiskową. Po kilku latach użytkowania sprzedają ją z przeznaczeniem na kino. W latach sześćdziesiątych wznoszą podobny obiekt i w 1968 r. odsprzedają go Domowi Mody “Elegancja”. Na przydzielonej przez miasto działce ochotnicy wznoszą obiekt strażacki i przekazują go do eksploatacji 18. maja 1975 r. Jest to piękny i funkcjonalny budynek, w miarę upływu lat rozbudowywany i upiększany, co można stwierdzić na prezentowanym zdjęciu. Pamiętając wielki pożar z 1906 r. strażacy budują na terenie miejskim także sztuczne zbiorniki wodne. W ciągu minionych lat ochotnicy do gaszenia pożarów używali łącznie ponad 15 wozów gaśniczych przeróżnych typów i marek, a nawet tych z wojskowego demobilu armii USA. Obecnie na aktualnym stanie znajduje się 5 wozów w tym: star 200 GBM 3,5/8, star-244 GBA 2,5/16, jelcz GCBA 5/32, lublin 3 dla ratownictwa drogowego, oraz operacyjny opel i dwie łodzie patrolowo-ratownicze.
Mając tak imponujący park pojazdów gaśniczo-ratowniczych, świetnie przeszkoloną załogę, łączność przewodową i radiową, strażacy przeszli na czuwanie całodobowe, pełniąc dyżury pod numerem. tel. O34-31-75-998. Jak twierdzi naczelnik OSP Piotr Krzemiński, średnia wyjazdów rocznych do różnych wydarzeń zamyka się w granicach 115 – 130. – Obok akcji gaśniczych, w roku ubiegłym wydobyliśmy z rozbitych na drogach pojazdów około 30 poszkodowanych osób. Po udzieleniu im pierwszej pomocy medycznej, pogotowie odwiozło ich do szpitali. Niestety, z wraków wyciągaliśmy niekiedy i ciała – mówi naczelnik Krzemiński. W czasie podniosłej uroczystości jubileuszowej sztandar OSP udekorowano najwyższym odznaczeniem związkowym Złotym Znakiem Związku. Medal pamiątkowy im. Chomicza, i odznakę za 55 letnią wysługę lat w pożarnictwie otrzymał kawaler Złotego Znaku Związku Józef Gawlik.. Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Henryka Kotasińskiego, natomiast brązowymi Piotra Krzemińskiego, Andrzeja Gawlika, Dariusza Mariankowskiego i Dariusza Kasprzaka. Medalami srebrnymi “Za zasługi dla pożarnictwa uhonorowano Piotra Buchlińskiego, Krzysztofa Kulejewskiego i Tomasza Jekiela. Odznakami “Za wysługę lat” wyróżniono Adama Orłowskiego (za 55 lat), Witolda Kęsika, Romana Kierata, Mariana Kulejewskiego, Jana Kęsika i Stanisława Rakowskiego (za 50 lat). 6 druhów otrzymało złote, honorowe odznaki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, a każdy z zaproszonych gości także pamiątkowe, jubileuszowe statuetki.
Po ceremonii odbyło się uroczyste przekazanie ochotnikom nowoczesnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego w postaci ciężkiego wozu gaśniczego marki jelcz o poj. 5 tysięcy litrów wody (z KP PSP w Kłobucku), dwóch kompletów aparatów powietrznych, agregatu prądotwórczego i radiotelefonu oraz silnika zaburtowego do łodzi patrolowo-ratowniczej. Wymieniony sprzęt poświęcony został przez proboszcza ks. prałata Mariana Gąsiorowskiego. Uroczystość umilała swą grą własna orkiestra młodzieżowa pod batutą Wiktora Jarosika.
Jubileusz 100-lecia uświetnili swą obecnością wiceprezes Śl.OW ZOSP RP Grzegorz Lipowski, śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Janusz Skulich, prezes Krajowego Związku Kółek Rolniczych, przewodniczący Rady Powiatu kłobuckiego Władysław Serafin, posłowie na Sejm RP Andrzej Grzesik i Lucjan Karasiewicz, starosta kłobucki Krzysztof Nowak i jego zastępca Stanisław Garncarek, komendant powiatowy PSP Paweł Stasiak, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Krzepice Michał Grzyb, burmistrz Krzepic Krystian Kotynia i inni.
Tekst i zdjęcie –

J.Ostrowski

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *