Otwarcie pleneru hutniczego


„Nowe pokolenie” to hasło XV Jubileuszowego Pleneru Artystycznego ISD Huty Częstochowa, który rozpoczął się 5 marca.

– Cieszę się, że artyści znów są w Hucie – powitał uczestników pleneru prezes Anatolii Fiediajew i opowiedział o historii oraz obecnej sytuacji ISD Huty Częstochowa. Wtorkowe spotkanie w budynku Zarządu Huty oficjalnie zainaugurowało imprezę, która odbywa się już po raz piętnasty i stała jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Częstochowie.
Od początku komisarzem jest Mariusz Chrząstek. Do udziału w tegorocznym plenerze zaprosił 24 czołowych częstochowskich malarzy, fotografików i rzeźbiarzy. Wielu, jak m.in. Romualda Anioł-Lubas, Magdalena Kmiecik, Ewa Powroźnik, Dariusz Dąbrowski, Arkadiusz Dzielawski, Włodzimierz Kulej, Krzysztof Kamil Malewicz i Krzysztof Muskalski uczestniczy w nim już po raz kolejny, ale są też debiutanci: Małgorzata Biel, Katarzyna Czerniejewska, Julia Sznober czy Joanna Sidorowicz.
Doradca Zarządu Huty Jacek Kasprzyk zachęcał ich, żeby wykorzystali temat „Nowe pokolenie” po ukazania zmian zachodzących w Hucie i coraz większej grupy młodych pracowników, których udaje się przyciągnąć. O współpracy Huty z częstochowskimi szkołami zawodowymi oraz Przemysłowej Agencji Rozwoju, która pracuje na rzecz odmłodzenia kadr Huty, opowiedział pełnomocnik Zarządu Andrzej Jakubow.
W ostatnim okresie Huta i PAR zorganizowały wiele przedsięwzięć, w tym program #Młoda Huta dzięki którym udało się pozyskać młode osoby do pracy, przeszkolić je i wdrożyć na stanowiska hutnicze. Obecnie we współpracy z Urzędem Miasta prowadzą kampanię zachęcająca uczniów ostatnich klas szkół podstawowych do kontynuowania kształcenia w szkołach zawodowych i technicznych. ISD Huta Częstochowa objęła również patronatem dwie klasy Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa, których uczniowie odbywają staże w przedsiębiorstwie, a po zakończeniu nauki mogą otrzymać oferty pracy.
Po spotkaniu z kierownictwem Huty artyści zostali przeszkoleni z zakresu BHP, wyposażeni w odzież ochronną, i pojechali zwiedzać Walcownię Blach Grubych. Oprowadzał ich i odpowiadał na wiele pytań Tomasz Kaleta, a dodatkowych informacji udzielali na podległych sobie obszarach Jarosław Czarnecki i Stanisław Kowalski. Goście spotkali tam również odbywających staże uczniów Zespołu Szkół im. Prusa oraz niedawno przyjętych pracowników w ramach programu #Młoda Huta, którzy pod okiem doświadczonych hutników zdobywają doświadczenie zawodowe i kompetencje.
Teraz uczestnicy pleneru przystępują do tworzenia dzieł inspirowanych tematyką hutniczą. Będzie je można zobaczyć na wystawie w Ratuszu, która zostanie otwarta 17 maja.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *