Jasnogórskie „Pawełki”


„Pawełki” czyli nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika stanowią przygotowanie do najważniejszej uroczystości dla paulinów, czyli wspomnienia Pawła z Teb, który uważany jest za patriarchę i patrona Zakonu. W Kościele Pierwszy Pustelnik wspominany jest 15 stycznia, ale uroczystości z udziałem wiernych zawsze mają miejsce w niedzielę po tym wspomnieniu. W tym roku będzie to 16 stycznia.

 

„Pawełki” najbardziej uroczysty charakter mają na Jasnej Górze, bowiem to najliczniejszy pauliński klasztor i dom generalny Zakonu. To z posługi w częstochowskim sanktuarium „biali mnisi” znani są najbardziej.

Nabożeństwo rozpoczyna się każdego dnia o godz. 18.00 w znajdującej się w bocznej nawie Bazyliki, XVII – wiecznej kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika, ufundowanej przez rodzinę Denhoffów.

Na ołtarzu w specjalnej monstrancji wystawiane są relikwie Pawła z Teb, po czym z towarzyszeniem jasnogórskich – orkiestry i chórów – śpiewane są XVII hymny o prześladowaniach pierwszych chrześcijan i życiu Pawła na pustyni.

W trakcie nabożeństw wygłaszane są także okolicznościowe rozważania.

Kaplica i cała Bazylika na czas 9-dni nowenny jest odświętnie udekorowana m.in. paulińską czterokolorową flagą. Kolor biały przypomina barwę habitu, żółty pustynię egipską, zielony palmę żywicielkę Świętego Pustelnika i czarny kruka, który przynosił chleb św. Pawłowi.

Paulini, poza Azją, posługują na wszystkich kontynentach. Najbardziej znani są jednak z pracy na Jasnej Górze.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *