Śladem naszych interwencji. Mamy odpowiedź miasta w sprawie zagrożeń na ul. Łódzkiej


28 lutego br. opublikowaliśmy list Czytelnika w sprawie zagrożenia architektonicznego przy ul. Łódzkiej w Częstochowie. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź magistratu na nasze pytania.

 

28 lutego br. opublikowaliśmy list Czytelnika w sprawie zagrożenia architektonicznego przy ul. Łódzkiej w Częstochowie. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź magistratu na nasze pytania.

Zapytaliśmy o: 

1. Dlaczego władze miasta mimo monitów mieszkańców nie reagują i nie zlecą zabezpieczenia  dojścia ulicą Łódzką do SP38 – jedynej Szkoły Podstawowej dla dzielnicy Parkitka? Przy drodze jest otwarta posesja, której stan jest potencjalnym zagrożeniem dla dzieci. 

2. Czy władze miasta mają w planach wybudowanie nowej szkoły dla dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Parkitka? Mieszkańcy zgłaszają taką potrzebę. Kiedy byłaby taka realizacja?

Poniżej odpowiedzi

Ad. 1. W kwestii zabezpieczenia nieruchomości, która może stanowić potencjalne zagrożenie, może interweniować Powiatowa Inspekcja Nadzoru Budowlanego (jest to instytucja państwowa a nie samorządowa), zobowiązując właścicieli lub administratorów danej działki do jej stosownego zabezpieczenia.
Według informacji od dyrekcji SP 38, takie pismo z prośbą o interwencję zostało ze szkoły do PINB skierowane. Dotyczy działki z budynkiem w złym stanie, która znajduje się w sąsiedztwie szkoły (przy ul. Łódzkiej 22).
Ad.2 Obecna sieć szkół w mieście zapewnia miejsca dla wszystkich uczniów, biorąc pod uwagę liczbę dzieci w wieku szkolnym oraz aktualny niż demograficzny. Miasto jednocześnie sukcesywnie modernizuje częstochowskie szkoły, tworząc w nich bardziej przyjazne warunki nauki i pracy. Szkoły publiczne zlokalizowane na Parkitce oraz w sąsiadujących dzielnicach, m.in. na Tysiącleciu, są w stanie zapewnić stosowną liczbę miejsc. Na razie samorząd niedawno rozbudował Miejskie Przedszkole przy ul. Okulickiego poprawiając tym samym warunki opieki nad dzieckiem do lat 3, przymierza się także m.in. do budowy ul. Poleskiej, a w perspektywie kilkuletniej – do budowy linii tramwajowej na Parkitkę. Jeżeli dalsza rozbudowa dzielnicy zwiększy liczbę dzieci na tyle, że pobliskie szkoły nie będą w stanie ich obsłużyć, miasto na pewno będzie będzie starało się uzupełnić bazę oświatową na terenie samej dzielnicy.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *