Wydawnictwo Replika – dobra książka


,,Chłopiec w pasiastej piżamie”
John Boyne
“Chłopiec w pasiastej piżamie” to łamiąca serce historia przyjaźni dwóch chłopców, których dzieli jednocześnie tak wiele, i tak niewiele.

 

Historia II Wojny Światowej przeraża każdego, ale dotyka jeszcze mocniej, kiedy jej głównymi bohaterami są dzieci.

Bruno, syn niemnieckiego oficera, nie rozumie czym jest wojna i dlaczego świat wokół niego tak bardzo się zmienia. Ma dziewięć lat i przede wszystkim chce się bawić z kolegami, przez co nagła decyzja o przeprowadzce wraz z rodzicami i siostrą nie wprawia go w radość. Ojciec zostaje przeniesiony na wyższe stanowisko i pomimo dumy rodziny, pozostawienie domu w Berlinie i poszukiwanie znajomych od nowa jest trudnym wyzwaniem. Nowe miejsce jest jednym słowem nudne. Bruno nie znajduje żadnych dzieci, atrakcji, zagadek do odkrycia. Wszędzie kręcą się żołnierze i nikt nie stara się nawet odpowiedzieć na jego pytania. Pewnego dnia zauważa wioskę, w której można dostrzec śmiesznie ubranych ludzi w piżamach. Kim są? Oto odpowiednie wyzwanie dla chłopca.

Bruno jest zachwycony kiedy trafia do ogrodzonego miejsca. Jeszcze bardziej podoba mu się nowy dom, kiedy za płotem pojawia się chłopiec, również w piżamie, imieniem Szmul. Okazują się być w tym samym wieku, urodzeni tego samego miesiąca i dnia. Dla obu to niezwykły zbieg okoliczności który sprawia, że stają się przyjaciółmi. Jest jednak jeden problem – wysokie i potężne ogrodzenie, przez który żaden nie może przedostać się na druga stronę. Co teraz?

Dwa światy, dwóch chłopców z pozoru bardzo do siebie podobnych, ale poróżnionych pochodzeniem. Bruno nie rozumie wojny, która przede wszystkim skazała go na zmianę miejsca pobytu i zapewniła nieustającą nudę. Szmul, znajdując się po drugiej stronie, również nie jest do końca pewien, o co w tym wszystkim chodzi. Wie jednak, że to co się dzieje jest złe i bardzo chciałby, aby się skończyło. Ogrodzenie między nimi jest nie tylko fizyczną barierą, ale i symbolem poróżnienia i odgrodzenia, które podkreślane było podczas II Wojny Światowej.

“Chłopiec w pasiastej piżamie” to historia przyjaźni, która nie miała prawa się wydarzyć z punktu widzenia tamtych czasów. Pokazuje jednak, że dla dzieci nieważne jest pochodzenie i status społeczny oraz że mogą odznaczać się większą dobrocią i odwagą niż niejeden dorosły. Panująca wojna nie zmieniła ich wnętrza i postrzegania świata. Nie rozumieją jej i nie chcą w niej uczestniczyć, jednak tylko jeden z nich może dobrowolnie stać się wobec niej obojętny. Tylko Bruno może odejść spokojnie do swojego domu i nie bać się żołnierzy i krzyków. Dla niego drut kolczasty jest przeszkodą w zabawie, dla Szmula – granicą jego wolności. Książka wzrusza i wprawia w zadumę nad tym, jak bezwzględny świat dorosłych odbija się na niewinnych dzieciach i do czego może to doprowadzić.

W 2008 r. książka Johna Boyne’a została zekranizowana przez Marka Hermana. W rolach głównych adaptacji wystąpili Asa Butterfield, Jack Scanlon, David Thewlis, Vera Farmiga  i Cara Horgan.

O autorze


John Boyne jest irlandzkim powieściopisarzem, urodzonym w Dublinie. Jego książka “Chłopiec w pasiastej piżamie” stała się bestsellerem, nagrodzonym wieloma nagrodami i nominacjami oraz doczekała się ekranizacji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *