OKF ZAPRASZA – 2 marca 2016 r., godz. 18.30 „W poszukiwaniu Chopina”


Dokumentalista Phil Grabsky, autor cyklu „Wystawa na ekranie” (Matisse, Van Gogh, Impresjoniści i in.), tropi tajemnice życia i twórczości polskiego kompozytora w filmie „W poszukiwaniu Chopina”

Na przełomie lutego i marca, w rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, w pięciu miastach Polski odbędą się przedpremierowe pokazy filmu znanego dokumentalisty brytyjskiego, Phila Grabsky’ego – „In Search of Chopin” („W poszukiwaniu Chopina”). Widzów Warszawy, Wrocławia, Częstochowy, Katowic i Krakowa odwiedzi autor filmu. Phil Grabsky cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Chopina. Grób polskiego kompozytora w Paryżu pozostaje miejscem pielgrzymek, a muzyka wypełnia sale koncertowe świata. Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który pomimo złego stanu zdrowia komponował potężne i głębokie dzieła?
Film powstał dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. W filmie odpowiedzi postarają się udzielić m.in. tak wybitni muzycy, jak Lars Vogt, Daniel Barenboim, Ronald Brautigam i Kevin Kenner. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka. Usłyszymy także wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki Jeremy’ego Siepmanna. Narratorką filmu jest gwiazda sceny i ekranu Juliet Stevenson, a fragmenty listów Chopina czyta David Dawson.
Poprzednie filmy z cyklu „In Search of …” poświęcone Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi, Jozefowi Haydnowi i Ludwigowi van Beethovenowi biły rekordy kasowe w Australii, Nowej Zelandii i USA, otrzymując znakomite recenzje.

bilet 25 zł norm. / 20 zł ulg.
Rezerwacje prosimy odbierać najpóźniej tydzień przed wydarzeniem.

Mający polskie korzenie Brytyjczyk Phil Grabsky cztery lata spędził w podróży, dążąc do prawdy o życiu Chopina (1810–1849), współtwórcy europejskiego romantyzmu, autora blisko 240 utworów, z których znakomitą część natchnął on duchem polskiej muzyki ludowej. Kim był człowiek, którego przerażały publiczne występy, który wyjechał ze swej ojczyzny do Paryża i nie dane mu było powrócić? Kim był ten, który rzadko koncertował, a pomimo złego stanu zdrowia skomponował tak potężne i głębokie dzieła? Kim był wreszcie wirtuoz fortepianu, który wyniósł ten instrument na najwyższy piedestał?

W filmie odpowiedzi postarają się udzielić tak wybitni muzycy, jak Lars Vogt, Daniel Barenboim, Ronald Brautigam czy Kevin Kenner. Na ekranie zobaczymy i usłyszymy także wspaniałego polskiego pianistę Janusza Olejniczaka oraz Orkiestrę XVIII Wieku pod kierunkiem Fransa Brüggena. Usłyszymy także wypowiedzi jednego z najwybitniejszych historyków muzyki – Jeremy’ego Siepmanna. Narratorką filmu jest gwiazda sceny i ekranu Juliet Stevenson, a fragmenty listów Chopina czyta David Dawson.

Film powstał dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina (NIFC), a jego istotna część została zrealizowana podczas koncertów organizowanych przez NIFC w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”. Nieocenioną pomoc w realizacji i promocji filmu okazało również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także Polish Cultural Institute w Londynie. Patronem pokazów filmu w Polsce jest British Council Polska.

Phil Grabsky (sylwetka)

Brytyjczyk polskiego pochodzenia, wielokrotnie nagradzany reżyser filmów dokumentalnych, pisarz i producent. Phil wraz ze swoim zespołem Seventh Art Productions z siedzibą w Brighton przygotowuje obrazy kinowe i telewizyjne (m.in. dla Channel 4 i BBC). W 2001 zrealizował film „Muhammad Ali: Through the Eyes of the World”, który był prezentowany w ponad 100 krajach. Kolejny film „The Boy Who Plays on the Buddhas of Bamiyan”, który Grabsky zrealizował w latach 2002/2003 w Afganistanie, trafił do kin i stacji telewizyjnych na całym świecie. Do tej pory reżyser zdobył za swoje prace kilkanaście nagród, w tym nagrodę na Valladolid International Film Festival i Gold Hugo w Chicago za najlepszy film, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż.

Na początku 2006 roku Phil Grabsky ukończył pełnometrażowy film dokumentalny o życiu Mozarta: „In Search of Mozart”, który zawiera występy i wywiady z dziesiątkami obecnie najlepszych wykonawców jego dzieł. Dokument miał premierę w londyńskim Barbican Centre, a następnie był prezentowany na całym świecie. Grabsky zrealizował także pierwszy na świecie film 3D poświęcony sztukom wizualnym: „Tim Marlow on British Sculpture at the Royal Academy of Arts”.

We współpracy z Davidem Bickerstaffem zrealizował trzy filmy, w tym „Half Life: A Journey to Chernobyl” (w 20. rocznicę katastrofy jądrowej w Czarnobylu). W 2009 roku ukończył drugi dokument poświęcony kompozytorowi: „In Search of Beethoven”, który zebrał znakomite recenzje i osiągnął sukces kasowy wszech czasów w kategorii filmu dokumentalnego. Phil Grabsky jest także znany jako autor cyklu filmów dokumentalnych o malarzach i ich dziełach „Exhibition on Screen” („Wielka sztuka na ekranie”). Napisał cztery książki o sztuce. Regularnie zasiada w jury nagród Emmy, Bafta, Grierson i One World.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *