Dyplom w częstochowskim ,,Plastyku


W dniach 5-7 kwietnia 2018 roku, w Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie odbywały się egzaminy dyplomowe. Komisja oceniająca podkreśliła wysoki poziom artystyczny prac uczniów.

„Gazeta Częstochowska” szkołę odwiedziła w sobotę, 7 kwietnia, kiedy odbywały się egzaminy ze specjalności grafika komputerowa. Mieliśmy przyjemność zobaczyć efekt dokonań młodych, uzdolnionych plastyków, które urzekały pomysłowością, dojrzałością artystyczną i jednocześnie świeżym spojrzeniem plastycznym. Prace są prezentowane na szkolnych korytarzach i w auli wystawienniczej.
– Egzamin to podsumowanie naszej czteroletniej pracy. W szkole nauczyliśmy się malarstwa, rysunku oraz specjalizacji – grafiki komputerowej. uczyliśmy się projektować, kręcić filmy, tworzyć plakaty. Rozwinęły się także nasze umiejętności zawodowe i kreatywność, również poprzez udział w licznych konkursach, które szkoła organizuje i do których jest zapraszana – mówią dyplomanci kierunku grafika Julia Nowak i Mateusz Glen. Jak dodają edukacja przebiegła nie tylko w murach szkoły, ale także podczas ciekawych plenerów malarskich. – Ale nade wszystko zauroczyła nas atmosfera panująca w naszej szkole. Mamy bardzo dobry kontakt z nauczycielami, którzy są przyjaźni i otwarci na nasze problemy – mówią uczniowie. Julia Nowak na egzamin przygotowała podróżnik po Stanach Zjednoczonych – film, folder i pocztówki z własnymi ilustracjami. Mateusz Glen natomiast oprawę graficzną firmy, zajmującą się aranżacją imprez, połączoną z katalogiem i wizytówkami. Matusz ma już kilka sukcesów na swoim koncie, to trzecie miejsce w ogólnopolskim konkursie i zakwalifikowanie się do wystawy ogólnopolskiej. – Szkoła bardzo dobrze przygotowuje do zawodu, ale jest też furtką do dalszej edukacji w różnych kierunkach, bo nie tylko uczy plastyki, ale rozwija także inne nasze talenty i inspiruje nas do nowych wyzwań – stwierdzają dyplomanci. I jak zdradzają naukę chcą kontynuować: Julia w szkole filmowej ucząc się montażu lub fotografię, a Mateusz marzy o szkole aktorskiej lub dziennikarskiej.

Duże wrażenie na jury (a także na nas) zrobił dyplom Aleksandry Ptaszyńskiej, która przygotowała dokument obrazujący codzienne życie dwojga starszych ludzi, którzy z miłością realizują swoją artystyczną pasję. Jury podkreśliło wybitną dojrzałość młodej plastyczki, umiejętność kadrowania tworzenia bezpretensjonalnej opowieści, wypełnionej subtelnością i wrażliwością. – Dyplom poświęciłam mojej ukochanej babci. To był mój pierwszy dokument, a do moich bohaterów państwa Rusińskich dotarłam dzięki mojej mama. Poprzez film chciałam pokazać, że często ludzie obojętni są na starość, boją się jej, bo nie mogą sobie jej wyobrazić. A ludzie starsi emanują ciepłem i swoim życiowym doświadczeniem. Piękne są ich zmarszczki na twarzy, które opowiadają ich historię. Starość jest piękna. Starości nie trzeba się bać – mówi Aleksandra. – Dużo nauczyłam się w szkole. Z największą przyjemnością będę wspominać poznanych tu ludzi, którzy są otwarci, potrafią mobilizować i dopingować i są bardo życzliwi. To jedna, wielka wspaniałą rodzina – dodaje Aleksandra Ptaszyńska.

5 kwietnia odbył się egzamin dla grup jubilerskich. Do egzaminu przystąpiło 16 uczniów, wszyscy otrzymali oceny pozytywne-Beata Szafirowicz jako jedyna otrzymała ocenę celującą, 6 uczennic otrzymało ocenę bardzo dobrą, 5 ocenę dobra, a 3 ocenę dostateczną. Komisję stanowili: dyr. Anna Maciejowska, Justyna Olszewska- Budzik, Joanna Garasińska, Jacek Gawlak, Andrzej Piątkowski, Radosław Wójcik oraz wychowawcy – Joanna Przygoda i Ewa Ciosek. Komisji towarzyszyła dr hab. Agata Danielak-Kujda z ASP we Wrocławiu (wydział architektury wnętrz i wzornictwa) – jako obserwator dyplomu i przyznała wyróżnienia dla dwóch uczennic. PKE przyznała 3 wyróżnienia.

6 kwietnia zdawała grupa ceramiczna – z obydwu klas było to 18 uczniów, wszyscy otrzymali oceny pozytywne – 2 osoby uzyskały ocenę celującą (Natalia Szerszeń, Dorota Nowak), 9 otrzymało ocenę bardzo dobrą, 5 ocenę dobrą oraz 1 osoba ocenę dostateczną. Komisję szkolna stanowili: dyr. Anna Maciejowska, Justyna Olszewska-Budzik, Magdalena Rokosa, Renata Banaś-Kieca, Karol Nowakowski oraz wychowawcy – Joanna Przygoda i Ewa Ciosek. Komisji towarzyszyła prof. Lidia Kupczyńska-Jankowiak z ASP we Wrocławiu (wydział ceramiki i szkła) jako obserwator dyplomu i przyznała wyróżnienia dla sześciorga dyplomantów. Państwowa Komisja Egzaminacyjna przyznała również wyróżnienia dla trojga dyplomantów.
7 kwietnia odbył się egzamin grup graficznych, które liczyły 13 uczniów, wszyscy otrzymali oceny pozytywne, 4 uczennice otrzymały oceny celujące-Alicja Desperak, Aleksandra Ptaszyńska, Michalina Siemińska oraz Sara Szymocha, 4 uczniów otrzymało ocenę bardzo dobrą, 2 ocenę -dobrą i 3 ocenę dostateczną. Komisję szkolną stanowili: dyr Anna Maciejowska, Justyna Olszewska-Budzik, Elżbieta Siwik, Agnieszka Tyrman, Maciej Wiłun, Jacek Turlejski oraz wychowawczynie j.w. Komisji towarzyszyła p.dr hab. Justyna Szklarczyk Lauer z ASP w Katowicach (katedra projektowania graficznego) jako obserwator dyplomu i przyznała 3 wyróżnienia. PKE przyznała 2 wyróżnienia. Dyplom przebiegał zgodnie z procedurami, oceny były zróżnicowane, komisja podkreśliła zaangażowanie części uczniów co przełożyło się na ilość wyróżnień. Egzaminowi towarzyszyły prace z rysunku i malarstwa, które dopełniają obronę dyplomu.
Gratulujemy nauczycielom kreatywnych uczniów, a uczniom – kompetentnych i troskliwych pedagogów.

Fot. UG
Grupa dyplomantów z kierunku grafiki w swojej klasie

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *