Zespół ,,Śląsk” koncertował w Konopiskach


10 września 2022 roku, punktualnie o godzinie 17.00, w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Konopiskach, rozpoczął się koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w programie pt. „A TO POLSKA WŁAŚNIE”, pod patronatem honorowym wójta gminy Konopiska – Jerzego Żurka. Koncert odbył się w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater im. Krzysztofa Pośpiecha.

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach. Ze sceny publiczność i znamienitych gości powitali Grażyna Łoś oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Konopiskach Marcin Kowalski. Wśród zaproszonych gości byli: wójt gminy Konopiska – Jerzy Żurek, zastępca wójta gminy Konopiska – Iwona Lisek, w imieniu sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Szymona Giżyńskiego – Urszula Giżyńska redaktor naczelny Gazety Częstochowskiej, która w imieniu wiceministra na ręce organizatorów przekazała podziękowanie za upowszechnianie narodowej kultury i życzyła radosnego przeżywania koncertu, prezentującego polskie dziedzictwo muzycznej sztuki ludowej.

Swą obecnością zaszczycili także: radny sejmiku woj. śląskiego – Stanisław Gmitruk, wójt gminy Boronów – Krzysztof Bełkot, przewodniczący rady gminy Konopiska – Edward Bałdyga, prezes i vice prezes Stowarzyszenia Wspólnota Gaude Mater – Roman Kryst i Jan Szyma, dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – Zbigniew Cierniak, dyrektor artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny – Jarosław Świątek, sekretarz gminy Konopiska – Barbara Ankowska-Lis, prezes WLKS „Kmicic” – Stanisław Sączek oraz radni, sołtysi i mieszkańcy gminy Konopiska.

 

„A TO POLSKA WŁAŚNIE” to koncert ukazujący piękno kultury narodowej na tle bogactwa spuścizny regionalnej. Widowisko stanowią ludowe pieśni i tańce charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski, wzbogacone o przepiękną choreografię tańców narodowych. Dynamika koncertu i barwne kostiumy sceniczne tworzą widowisko, które przenosi widza w świat malowniczej kultury ludowej i niezapomnianych wrażeń. Wszystko to, co działo się na scenie złożyło się na taneczną podróż po najpiękniejszych zakątkach wielu regionów Polski. Żywiołowość, elegancja, młodzieńczość wyrazu i kunszt wykonawczy sprawiły, że koncert zostanie na zawsze w sercu widza.

Na zakończenie włodarz gminy – wójt Jerzy Żurek podziękował artystom za niezwykłe doznania duchowe i artystyczne. A publiczność dziękowała owacjami  na stojąco.

 

Fot. Urząd  Gminy Konopiska / Ewa Lasota

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *