ZAPISANI W PAMIĘCI


W KWIETNIU URODZILI SIĘ

1. kwietnia 1890 r.
Urodził się w Krakowie Iwo Wiktor Gall, scenograf, reżyser, pedagog.
Po ukończeniu Gimnazjum Realnego w Krakowie rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych
u Józefa Mehoffera. Podczas pierwszej wojny światowej przebywał w Wiedniu, gdzie odbywał studia teatralne i współpracował z tamtejszym Teatrem Polskim, przygotowując scenografię “Hamleta” i “Sędziów”.
W 1918 roku wrócił do Krakowa i na kilka lat związał się z Teatrem im. J. Słowackiego,
a następnie wyjechał do Warszawy. W Teatrze “Reduta” zatrudnił się jako scenograf, a później zadebiutował jako reżyser. W 1932 roku Gall przybył do Częstochowy i objął stanowisko dyrektora tutejszego Teatru Kameralnego. Teatrem kierował przez trzy lata. Wystawił wiele premier. Dużym powodzeniem cieszyły się sztuki autorów polskich. W 1935 roku opuścił Częstochowę i wyjechał do Warszawy. Podczas drugiej wojny światowej zorganizował w stolicy Tajne Studio Dramatyczne. Po wojnie kierował teatrami w Gdyni, Łodzi, Bielsku-Białej. Iwo Gall tworzył kameralny teatr poetycki, w którym decydującą rolę odgrywał aktor.
Zmarł 12. lutego 1959 roku w Krakowie w wieku 69 lat.

17. kwietnia 1895 r.
Urodził się w Warszawie Tadeusz Cieślewski, grafik, teoretyk sztuki, ilustrator. Studiował rzeźbę w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u Edwarda Wittiga. Po wojennej przerwie kontynuował naukę pod kierunkiem Władysława Skoczylasa i Ludwika Gardowskiego. Dyplom uzyskał w 1939 roku. Początkowo uprawiał różne techniki graficzne, później niemal wyłącznie drzeworyt sztorcowy. Ulubionymi tematami jego twórczości było miasto. Przebywając i pracując w Częstochowie, dążył do zorganizowania galerii grafiki. Był autorem akwareli z serii “Piękno Jasnej Góry”. Zajmował się także grafiką ilustracyjną.
Zginął w 1944 roku w Powstaniu Warszawskim.

W KWIETNIU ODESZLI

6. kwietnia 1931 r.
Zmarł Nikodem Siedlecki, ksiądz, pisarz, działacz społeczny.
Urodził się 14. września 1866 roku w Łęczycy. Był synem Romualda i Matyldy z Essów. Ukończył seminarium duchowne w Płocku. W 1896 roku wstąpił do zakonu paulinów i przyjął imię zakonne – Kazimierz. W 1901 roku opracował studium teologiczne pt. “Życie eucharystyczne Najświętszej Marii Matki Boskiej w Eucharystii”, a w 1902 roku “Przewodnik duchowny do miejsc świętych”. Był także autorem wielu artykułów w pismach częstochowskich. Nikodem Siedlecki przeniósł się z Częstochowy do diecezji łucko-żytomierskiej.
Zmarł w Lublinie w wieku 65 lat.

14. kwietnia 1973 r.
Zmarła Bronisława Dąbrowska, nauczycielka, działaczka harcerska.
Urodziła się 8. lipca 1895 roku w Będzinie. Szkołę powszechną oraz średnią ukończyła
w Częstochowie. W 1913 roku wraz z Marią Żurkówną, Zofią Jastrzębską-Kurpińską, Stefanią Nowicką-Porębską założyła pierwszą żeńską drużynę harcerską. Przyczyniła się w dużym stopniu do rozwoju harcerstwa polskiego na terenie ziemi częstochowskiej. Od 1918 roku Bronisława Dąbrowska pracowała jako nauczycielka, początkowo w Rzerzęczycach, a następnie
w Częstochowie w szkołach nr 4, 29, 9. Za pracę na rzecz rozwoju harcerstwa otrzymała w 1938 roku odznakę XXV-lecia Harcerstwa Ziemi Częstochowskiej. Podczas drugiej wojny światowej prowadziła tajne komplety.
Bronisława Dąbrowska zmarła w Częstochowie w wieku 78 lat.

Opracowała

Barbara Szymańska

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *