OGNISKO W CZĘSTOCHOWIE


Jubileusz Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej

W dniach 1-3 maja 1957 roku powołano w Warszawie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej. W tymże roku, z inicjatywy entuzjastów rekreakcji fizycznej, założone zostało Statutowe Ognisko TKKF o nazwie “Ognisko” pierwsze i jedyne przez długie lata ognisko w Częstochowie. Działalność rozpoczęto od utworzenia zespołów: gimnastyki kobiet, brydża sportowego, piłki nożnej seniorów. Pierwszym prezesem był Jerzy Chybowski, któremu sprzyjali, byli sportowcy – animatorzy rekreacji i sportu, jak Leszek Binert, Kazimierz Getlich, Krystyna i Mieczysław Hrehorowie, Edward Sołtysiak, Stefan Liczberski, Stefan Polis, Władysław Szoz, Roman Ptak. W miarę powiększania liczby członków, chętnych działaczy i stowarzyszenia warunków uprawiania rekreacji, uruchamiania kolejne zespoły ćwiczebne – gimnastyki akrobatycznej, kulturystyki, małych gier sportowych. Rozpoczęto prowadzenie ogólnodostępnej nauki pływania na pływalni letniej i krytej. Na terenie przy Szkole Podstawowej przy ul. Sobieskiego w 1962 r., Ognisko wykonało boisko do gier małych wraz z urządzeniami oraz trwałym ich ogrodzeniem. Urządzano tam lodowisko, na którego płycie prowadzono zajęcia łyżwiarskie i gry w hokeja. Lodowisko udostępnione było tamtejszej młodzieży szkolnej. Uruchomiono szkółkę jazdy figurowej na lodzie. Dla rozpropagowania jazdy figurowej na lodzie, “Ognisko” zorganizowało pokazy jazdy figurowej i tańców na lodzie w wykonaniu Towarzystwa Łyżwiarskiego z Katowic w lutym 1963. Z inicjatywy działaczy “Ogniska” w 1964 r. przejęto od Jednostki Wojskowej zdewastowaną, z prymitywnymi pomieszczeniami sanitarnymi, jedyną w mieście otwartą pływalnię przy ul. Sobieskiego. W latach 70.
działacze Ogniska doprowadzili do budowy basenu kąpielowego do skoków, z wieżą i trampoliną, wykonano oświetloną płytę asfaltową, na której urządzono boiska do piłki siatkowej, tenisa ziemnego i badmintona. Zimą uruchomiono lodowisko. Na terenach zielnych wykonano ścieżkę zdrowia. Wybudowano nowy pawilon – zaplecze z urządzeniami higieniczno-sanitarnymi, szatniami, funkcjonalnymi pomieszczeniami, świetlicą i siedzibą “Ogniska”.
Przybywało zespołów: piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, pływania, tenisa ziemnego i stołowego, łyżwiarstwa, gry w szachy, badmintona. W “Ośrodku” organizowane były imprezy Ogniska TKKF województwa częstochowskiego oraz pokazy pływania i skoków do wody, kulturystyki, gimnastyki akrobatycznej, jazdy figurowej i tańców na lodzie. Animator ringo w kraju Włodzimierz Strzyżewski demonstrował w Ośrodku grę i zasady gry w ringo przyszłym instruktorom tej gry. “Ognisko” wraz z Katowickim Wojewódzkim Ochotniczym Pogotowiem Wodnym zorganizowało kurs na stopień młodszego ratownika wodnego – pierwszy w Częstochowie w 1971 r.
“Ognisko” jako pierwsze w 1976 r. w Częstochowie wprowadziło zajęcia walk wschodnich karate kyokushinkai a następnie taekwondo. W “Ośrodku” prowadzona była wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego i sportowego. “Ognisko” udostępniało nieodpłatnie “Ośrodek” dla uczestników akcji lato w mieście, lodowisko dla rozgrywek o “złoty krążek”. “Ognisko” było organizatorem Okręgowych Zawodów Kulturystycznych – IV 1977 (2-dniowych) w Filharmonii, podczas których po raz pierwszy w mieście zespół karate “Ognisko” dał pokaz walk.
W plenerze organizowane były pikniki rekreacyjne w Zawadach i Olsztynie, zimą kuligi do pobliskiego Olsztyna oraz zjazdy na nartach i sankach. Zespół rekreacji samochodowej był animatorem sportu w rodzinie i w plenerze, narciarstwa nizinnego i kuligów, w czym zasługa rodzin: Zuzanny i Kazimierza Adamusów, Jadwigi i Kazimierza Getlichów, Ireny i Leszka Binertów, Krystyny i Mieczysława Hrehorowów, Stefana i Jadwigi Jurczyk-Leśniewskiej, Marii i Jerzego Morawskich, Reginy i Zygmunta Pętelskich, Felicji i Lucjana Wojciechowskich i wielu innych.
Zespoły i członkowie Ogniska uczestniczyli w 17 Zlotach Ognisk województwa katowickiego, 10 Zlotach Ognisk TKKF województwa częstochowskiego, zajmując w punktacji zlotowej poczesne miejsca i demonstrując pokazy sprawnościowe swoich zespołów. W turnieju TV Katowice w programie “Pół godziny dla rodziny” w łyżwiarstwie w 1970 r. zespół “Ogniska” przejął prymat nad zespołem TKKF z Tychów. W wojewódzkich zawodach pływackich Ognisk TKKF w Bytomiu, członkowie Ogniska w punktacji ogólnej zajęli drugie miejsce. Siatkarki i siatkarze długo przewodzili w turniejach piłki siatkowej “Ognisk” województwa katowickiego i częstochowskiego. Zespół akrobatyczny oraz gimnastyki pań i dziewcząt wyrożniane były w przeglądach wojewódzkich Ognisk TKKF. Za wybitną działalność w rekreacji wśród pań i młodzieży, “Ognisko” zostało wyróżnione przez Zarząd Główny TKKF oraz za całokształt pracy nad rozwojem rekreacji i za szczególną działalność, przyznano “Ognisku” Zespołową Honorową Odznakę TKKF – 31 III 1977.
Aktywność w tych latach była zasługą członków i działaczy “Ogniska”, w tym kolejnych prezesów – Henryka Sącińskiego, Kazimierza Adamusa i Mieczysława Hrehorowa, jak również wielu instruktorów, w tym społecznych, z których na wyróżnienie zasługują: Stefan Polis – kulturystyka i gimnastyka akrobatyczna; Krystyna Pol, Wanda Mendykowa, Genowefa Małolepsza, Bibianna Trzmielowa, Maria Sącińska – gimnastyka wyrównawcza; Krystyna Hrehorowa – pływanie; Kazimierz Adamus – tenis ziemny, badminton, hokej, narciarstwo; Henryk Sąciński – jazda figurowa na lodzie; Kazimierz Getlich i Wacław Buzdygan – hokej na lodzie; Mieczysław Hrehorów – siatkówka, rekreacja, sport rodzinny; Lucjan Wojciechowski – piłka nożna; Paweł Wojciechowski – siatkówka; Lech Mastalski, Dariusz Wałach, Michał Kucharski – karate kyokushinkai; Maciej Wolański – karate taekwondo; Krzysztof Wielonich i Tomasz Cieślik – kulturystyka.
Niestety, w wyniku reorganizacji – powołania Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu, Urząd Miasta przekazał w 1980 r. dotychczasowy Ośrodek Rekreacji TKKF, MOSiR-owi w Częstochowie. Fakt ten, pozbawiający bazy rekreacyjnej, nie zniechęcił całkowicie oddanych działaczy – członków Ogniska, którzy kontynuują działalność aczkolwiek w ograniczonym zakresie. Ognisko prowadziło nadal zespoły ćwiczebne, organizowało zlecane imprezy – turnieje rekreacyjno-sportowe dla młodzieży i dorosłych, autokarowe wycieczki krajowe, turystyczno-krajoznawcze oraz kuligi i imprezy narciarsko-saneczkarskie. “Ognisko” jest organizatorem zajęć i imprez rekreacyjno-sportowych dla młodzieży w okresie letnim i zimowym, prowadzone są zespoły – w piłce siatkowej, tenisie ziemnym, kometce, pływaniu rekreacyjnym, łyżwiarstwie.
Z pełną satysfakcją z osiągnięć “Ognisko” obchodziło swoje Jubileusze 20-lecia, 25-lecia i 30-lecia, organizując okolicznościowe imprezy i wydając okazjonalne plakietki i proporczyki. Wiele rodzin z “Ogniska” było uczestnikami obozów-wczasów rekreacyjnych ZG TKKF – w Busku, w Sierakowie Wlkp.
Wielu zasłużonych działaczy otrzymywało Honorowe Odznaki TKKF, z których aktualnie działają społecznie w “Ognisku”: Wiesław Dziąbor, Ryszard Adamczyk, Krystyna Hrehorowa, Genowefa Małolepsza, Halina Nowicka, Zygmunt Nowicki, Henryk Romanowski, Felicja Wojciechowska, Lucjan Wojciechowski.
Dla uczczenia Jubileuszu 40-lecia, we współdziałaniu z Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta i Urzędu Wojewódzkiego, zostanie przeprowadzonych szereg turniejów rekreacyjno-sportowych z udziałem Ognisk TKKF.

REDAKCJA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *