Wystawa malarstwa Jerzego Klimczaka


Częstochowski malarz Jerzy Klimczak 18 sierpnia 2023 roku zaprosił przyjaciół na finisaż wystawy swoich prac artystycznych, które zaprezentował w galerii Związku Polskich Artystów Plastyków w Częstochowie przy Al. NMP 57. Ekspozycja kilkudziesięciu obrazów odbyła się w ramach cyklu realizowanego przez ZPAP ,,Okna otwarte na sztukę”.

 

Jerzy Klimczak to wysokiej  klasy kolorysta. Artysta z wielkim smakiem buduje kolorem swoje obrazy, tworząc dzieła przyciągające uwagę – raz feerią barw, raz subtelnymi tonacjami jednego koloru. Na wystawie są prace – w przeważającej liczbie pejzaże i martwe natury – wykonane różnymi technikami: olejem, pastelem i akrylem.

Jak wspomina maluje od dziecka. – Tak mi się życie potoczyło, że jako kilkuletni chłopiec trafiłem do domu dziecka, gdzie wychowawczyni dostrzegła moje umiejętności do malowania. Robiłem różnego rodzaju kartki, obrazki, które wysyłano za granicę. W zamian otrzymywaliśmy różne prezenty – słodycze, ubrania, zabawki – opowiada nam Jerzy Klimczak.

Po zakończeniu szkoły i założeniu rodziny, nastąpiła przerwa w pracy artystycznej. – Pan Bóg dał mi drugą szansę, po przebytej chorobie znowu wziąłem pędzel do ręki. Pasja powróciła, podjąłem edukację na kierunku malarstwo i poświęciłem się malowaniu. To dla mnie wytchnienie, radość i satysfakcja, kiedy widzę, że moje obrazy podobają się odbiorcy. A pierwszym recenzentem jest moja kochana żona Czesława – dodaje Jerzy Klimczak.

 

 

Jerzy Klimczak urodził się 6 lutego 1948 r. w Gryfinie. Ukończył Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie. Uzyskał dyplom magistra sztuki z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Mariana Jarzemskiego. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Częstochowskiego Stowarzyszenia  Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza oraz grupy „Pryzmat” przy Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej . W 2011 roku został przyjęty do grupy SAIE (Stowarzyszenie Artystyczne Integracji Europejskiej) w Szczecinie. Od 2009 do 2019 roku prowadził grupę plastyczną „Werniks” działającą przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Brał udział w wielu plenerach krajowych i międzynarodowych oraz warsztatach artystycznych,  Zaprezentował dotychczas 24 wystawy indywidualne m.in.:

·                    2008 – Stowarzyszenie Civitas Christiana,

·                    2010 – Częstochowskie Stowarzyszenie Organizacji Pozarządowych,

·                    Galeria Gazety Wyborczej „Wejściówka”,

·                    Coffee Art.,

·      2014 – Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”,

·      2016 – Akademia im. Jana Długosza (wystawa rysunku).

2017 – Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie oraz w Filharmonia Częstochowska.

Uczestnik  ponad stu wystaw zbiorowych m.in.: OSIR Świebodzice, Szczawno Zdrój, Częstochowa; Redakcja Radia Fiat, MDK Blachownia, Galeria „Pryzmat”, Akademia im. Jana Długosza, Teatr im. Adama Mickiewicza, CSM „Nasza Praca”, „Galeria po schodkach” w Janowie, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, wystawy  CSP im. Jerzego Dudy-Gracza, wystawy Grupy SAIE w Polsce i Niemczech, „Masuria” (Ryn i Filharmonia Częstochowska), Wydział Zarządzania  Politechniki Częstochowskiej, Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie oraz wiele, wiele innych. W 2021 roku otrzymał odznakę honorową “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *