Policyjna raportówka / Częstochowa


Co działo się w częstochowskiej policji? Poczytajcie

Szef Częstochowskich Policjantów Pogratulował Młodszemu Aspirantowi Michałowi Urbanikowi

 

Komendant Miejski Policji w Częstochowie inspektor Dariusz Kiedrzyn i jego zastępca nadkomisarz Rafał Drewniak pogratulowali policjantowi z Wydziału Ruchu Drogowego mł. asp. Michałowi Urbanikowi  udziału w Międzynarodowym Konkursie Policjanta Ruchu Drogowego. Zmagania odbyły się w Słowacji. Dzięki jego zdobytej wiedzy, doświadczeniu  i umiejętnościom z zakresu ruchu drogowego, trzyosobowy skład śląskich policjantów reprezentujących drużynę polskiej Policji, zajął II miejsce. Komendant podziękował Michałowi za zaangażowanie w swoją pracę, rzetelność i sumienność w wykonywaniu swoich obowiązków. Składając słowa uznania za postawę i reprezentowanie częstochowskiego garnizonu na arenie międzynarodowej, pogratulował swojemu podwładnemu. Życząc dalszych sukcesów i satysfakcji z wykonywanej pracy, przekazał na jego ręce list gratulacyjny. Serdecznie gratulujemy Michałowi, bo osiągnięte wyniki pozwalają uznać, że polska Policja znajduje się w europejskiej czołówce najlepszych policjantów ruchu drogowego!

 

„Odblaskowa Szkoła” w Skrzydlowie

Dzielnicowi z komisariatu Policji w Kłomnicach odwiedzili uczniów szkoły podstawowej ze Skrzydlowa. W ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła” mundurowi przypomnieli wszystkim uczestnikom podstawowe zasady bezpieczeństwa na drodze. Sierżant Sztabowy Aneta Saternus i aspirant Andrzej Bogucki zachęcali do noszenia elementów odblaskowych w trosce o bezpieczeństwo małych uczestników ruchu drogowego.

Kolejna już szkoła podstawowa w powiecie częstochowskim, tym razem ze Skrzydlowa, wzięła udział w konkursie „Odblaskowa Szkoła”. Jego organizatorem jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Na zaproszenie dyrekcji placówki, dzielnicowi z Kłomnic uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z uczniami. Sierżant sztabowy Aneta Saternus i aspirant Andrzej Bogucki podczas krótkiej pogadanki w łatwy i przystępny sposób przypominali dzieciom, jak zachować się w różnych sytuacjach, które mogą ich spotkać w drodze do lub ze szkoły. Mundurowi dużo miejsca poświęcili również na omówienie bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym. Stróże prawa w swoim przekazie zachęcali do noszenia elementów odblaskowych podkreślali, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest ich noszenie szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał element odblaskowy po to, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoja widoczność na drodze. Bo widoczny = Bezpieczny.

 

W trosce o bezpieczeństwo na drodze najmłodszych uczestników ruchu drogowego

 

Profilaktyk z częstochowskiej drogówki odwiedził uczniów Przedszkola Językowego w Częstochowie by porozmawiać o bezpieczeństwie. Częstochowska policja dba o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Oprócz działań kontrolnych podejmowanych na drodze bardzo często też odwiedza placówki oświatowe, by uczyć dzieci i młodzież poprawnych zachowań. Wszystko po to, by byli bezpieczni na drodze.

We wtorek (7 listopada) sierżant sztabowy Marcin Knysak przeprowadził pogadankę z uczniami Niepublicznego Przedszkole Językowego przy ulicy Jana Pawła II 146 w Częstochowie. Mundurowy opowiedział najmłodszym uczniom o tym, jak wygląda codzienna służba oraz przestrzegł przed nagannymi zachowaniami, mogącymi mieć wpływ na ich bezpieczeństwo. Policjant w swoim przekazie zachęcał najmłodszych do noszenia elementów odblaskowych podkreślał, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest ich noszenie szczególnie teraz w okresie jesienno-zimowym. Na zakończenie każdy mógł wsiąść do radiowozu i przez chwilę poczuć się jak stróż prawa.

Wypadek z udziałem 74-letniego cyklisty 

 

8 listopada około godziny 6:00 na ulicy Mykanowskiej w Woli Kiedrzyńskiej doszło do zdarzenia drogowego z udziałem cyklisty. Ze wstępnych ustaleń policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego wynika, że 77-letni kierujący motorowerem, jadąc ulicą Mykanowską w kierunku Kolonii Wierzchowisko podczas wykonywania manewru skrętu w lewo nie udzielił pierwszeństwa przejazdu kierującemu renault. Na skutek zderzenia ranny cyklista został przetransportowany do szpitala. Przyczyny i okoliczności tego zdarzenia badają częstochowscy śledczy.

Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru na drodze należy wzmóc czujność, spojrzeć w lusterka i upewnić się, że swoim zachowaniem nie spowoduje się zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Należy pamiętać, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma mniejsze szanse na wyjścia z tego zdarzenia bez szwanku.

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem kierującego jednośladem jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonany manewr skrętu, bądź zmiana pasa ruchu oraz nadmierna prędkość, dlatego apelujemy o rozsądek i przestrzeganie obowiązujących przepisów. Pamięta! Motocykl rzadko wybacza błędy…

Kierowco samochodu:

  • zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać;
  • patrząc w lusterka pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu;
  • odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać;
  • obserwuj drogę, patrz w lusterka – te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą zapobiec tragedii na drodze.

Źródło i foto.: czestochowa.policja.gov.pl

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *