Ostatnie pożegnanie. Doktor Krzysztof Tabaka


W wieku 81 lat zmarł doktor Krzysztof Tabaka. Zawsze była mu bliska historia, edukacja i działalność samorządowa.

 

Urodził się w 1941 roku we Francji (Fontoy). Od 1946 r. mieszkał w Bytomiu. W tym mieście ukończył LO im. B. Chrobrego. Ukończył Uniwersytet Jagielloński na kierunku historia w 1964r. W 1980 r. uzyskał tytuł doktora nauk politycznych na Uniwersytecie Śląskim. Przez długie lata pracował jako nauczyciel i wychowawca w Liceum Ogólnokształcącym w Żarkach oraz w Szkole Podstawowej w Żarkach. Był nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Śląskim oraz Śląskiej Akademii Medycznej (do 1991 r.), w Wyższej Szkole Pedagogicznej do 2006 r. Zawsze życzliwy, gotowy dzielić się wiedzą i książkami ze swojej biblioteczki. Dzięki pozyskanemu doświadczeniu został powołany na stanowisko Wojewódzkiego Kuratora Oświaty w Częstochowie. Funkcje pełnił w latach 1996-1998. Wówczas działał na rzecz edukacji w dawnym województwie częstochowskim. Zasiadał w Prezydium Sejmiku Samorządu Województwa Częstochowskiego w trakcie I kadencji. Od 1998 roku do 2022 r. pełnił funkcje radnego w Sejmiku Województwa Śląskiego. Był wiceprzewodniczącym Komisji Edukacji Nauki i Kultury Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zawsze był blisko spraw związanych z Miastem Żarki. Sporo uwagi poświęcił, aby obchody 600-lecia istnienia Żarek w 1982 r. miały właściwą oprawę. Zadbał, aby została wówczas przygotowana inwentaryzacja fotograficzna Miasta i Gminy Żarki oraz publikacja historyczna. K. Tabaka cieszył się zaufaniem społecznym. Uzyskał dwukrotnie mandat do Rady Miejskiej w Żarkach w 1990 i 1994 roku. Obowiązki radnego miejskiego wypełniał w latach 1990-1998.

W zawodowym życiu uczestnik wielu spotkań, ale i aktywny organizator prelekcji, sejmików i wykładów historycznych. Od 2000 roku na emeryturze. Nadal jednak zaangażowany w projekty związane z propagowaniem historii. O dawnych dziejach opowiadał w trakcie spotkań z historią organizowanych w Domu Kultury w Żarkach.

Łą­czy­my się w bólu z naj­bliż­szą ro­dzi­ną.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *