96,5 miliona złotych dla Częstochowy – umowa podpisana


8 lutego 2017 roku w Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisano umowę o dofinansowanie z funduszy unijnych inwestycji drogowych w Częstochowie. W spotkaniu udział wzięli: wiceminister rozwoju Witold Słowik i wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. Z ramienia Częstochowy umowę podpisał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Przy podpisaniu umowy obecni byli także poseł Szymon Giżyński, który wraz z poseł Lidią Burzyńską zabiegał o wsparcie dla częstochowskiego projektu, oraz wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.

Pieniądze (96,5 miliona złotych)wspomogą rozbudowę DK-46 – ulicę Główną i Przejazdową wraz z budową obejścia ul. św. Barbary do ul. Pułaskiego. Całość inwestycji wyniesie 120 milionów złotych, zatem wsparcie z Ministerstwa to aż 85 procent wszystkich kosztów. Środki pochodzą z konkursu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Priorytet: IV Infrastruktura drogowa dla miast, działanie: 4.2 – Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego.

Rozbudowa DK-46 zostanie zlecona w trybie ,,zaprojektuj – wybuduj”. Miejski Zarząd Dróg i Transportu prowadzi obecnie przetarg w celu wyłonienia wykonawcy. Po jego rozstrzygnięciu rozpoczną się prace projektowe, natomiast zasadnicze roboty budowlane przypadną na lata 2018-2019. Jeszcze w 2015 r. – po konsultacjach z mieszkańcami – MZDiT wybrał koncepcję przebudowy ulic Głównej i Przejazdowej.
Projekt ma na celu poprawę przepustowości DK-46 w zachodniej części Częstochowy, odciążenie miasta od nadmiernego ruchu drogowego dzięki budowie nowego odcinka drogi krajowej i stworzenie bezpiecznego połączenia z budowaną autostradą A1.
Inwestycja dotyczy odcinka DK-46 od zachodniej granicy miasta do włączenia w ulicę Pułaskiego: obejmie około 7,2 km (w tym długość odcinka przebudowywanego to 5,46 km, a odcinka nowej drogi – 1,73 km). Przebudowane bądź wybudowane zostaną główne skrzyżowania, infrastruktura podziemna i naziemna (m.in. odwodnienie, oświetlenie, chodniki, ścieżki rowerowe, elementy Inteligentnego Systemu Transportu oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego).
8 lutego w Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisano umowy na łączną kwotę dofinansowania 210 milionów złotych. Wsparcie ministerialne oprócz Częstochowy uzyskały także trzy inne miasta: Łomża, Rybnik i Zamość.

GAW

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *