Przyszła zima


Po ciepłej, złotej polskiej jesieni, zima jak zwykle zaskoczyła. – Ulice, zwłaszcza na obrzeżach miasta oraz dojazdowe w dzielnicach są zaśnieżone i wyślizgane – narzekają kierowcy i piesi. – Wszystkie główne drogi są systematycznie oczyszczane ze śniegu, więc użytkownicy nie powinni zbytnio narzekać. Niestety, odśnieżanie bocznych dróg nie jest w naszej gestii, ponieważ Urząd Miejski nie zleca nam tych usług – mówi Marek Brzozowski, viceprezes Sity, firmy odśnieżającej Częstochowę na zlecenie UM.

Umowa z Sitą została zawarta do końca roku. Miejski Zarząd Dróg, na odśnieżanie, miał przygotowane w budżecie, do końca bieżącego roku, zaledwie 100 tys. zł. Liczono, że to wystarczy, ale aura zrobiła psikusa i pieniędzy zabrakło. Za prowadzaną od 15. listopada “Akcję zima”, trzeba zapłacić już prawie 300 tys. zł. – Zleceniodawca zażyczył sobie zwiększenie środków technicznych, które mają brać udział w akcji, stąd taki koszt – wyjaśnia prezes Brzozowski.
Zima się rozpoczęła i co dalej? – Umowa jest podpisana z 60-dniowym terminem płatności, więc nie ma powodów do niepokoju. Rozumiemy sytuację. Urząd Miasta funkcjonuje według określonego wcześniej planu. My prace będziemy wykonywać – zapewnia M. Brzozowski i dodaje. – Jesteśmy w pełni przygotowani do zimy. Od tego roku wprowadzany jest pełen nadzór satelitarny na urządzenia, sprzęt musi więc posiadać specjalistyczne systemy, pozwalające na przekaz parametrów pracy drogą elektroniczną. Zakupiliśmy 10 nowych pługów firmy Shmit, które spełniają wymogi narzucone przez UE. Dwa najstarsze urządzenia, bez koniecznej elektroniki już wycofaliśmy.
Sita aktualnie ma do dyspozycji 12 pługosolarek, 8 pługów oraz dodatkowo 5 pługów, które będą wprowadzane do odśnieżania bocznych ulic, o ile taką decyzję wyda UM. Na dniach do Sity ma dojechać nowa posypywarka, a w grudniu jeszcze jedna – dwutalerzowa. – Używana będzie do posypywania trasy DK-1, ponieważ ma szeroki zakres posypania, aż do 16 metrów – mówi prezes Brzozowski.
W grudniu ma być ogłoszony nowy przetarg na usługi odśnieżające, poprzedni został unieważniony.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *