Jasnogórska szopka – jak zawsze najpiękniejsza


Tegoroczna jasnogórska szopka nawiązuje do przesłania Roku Miłosierdzia, ogłoszonym przez papieża Franciszka, oraz przypadającej w 2016 roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Codziennie odwiedzają ją tłumy pielgrzymów.

Szopka Bożego Narodzenia przypomina o narodzeniu Syna Bożego, którego przyjście na świat jest największą tajemnicą. Jasnogórska odnosi się zawsze do aktualnych wydarzeń. – Bóg rodzi się nieustannie, ale każdego roku my jesteśmy inni, świat jest inny i w inny sposób przeżywamy te Święta. Poprzez szopkę jasnogórską chcemy odzwierciedlać to wszystko, co przeżywamy, co dzieje się w świecie – mówił o. Robert Jasiulewicz, rzecznik prasowy Jasnej Góry, podczas konferencji prasowej.
Poprzez szopkę ojcowie paulini nawiązują do ważnych wydarzeń i przesłań Kościoła katolickiego w świecie i w Polsce. Tegoroczna przypomina, że Boże Narodzenie jest przejawem Bożego Miłosierdzia. Drugim ważnym motywem jest symboliczne drzewo, usytuowane naprzeciwko szopki, poprzez które paulini nawiązują do jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. – To drzewo życia, które jest korzeniami głęboko wrośnięte w glebę, a jednocześnie rozrastające się konarami ponad ziemią i ocieniające ziemię zielonym listowiem. To symbol naszego narodu, wiary, która głęboko zakorzeniła się w glebę na tych obszarach Europy, które nazywa się Polską – tłumaczy paulin. Na drzewie znajdują się postacie kilku świętych, których wydała polska ziemia, m.in. św. Wojciech – pierwszy polski misjonarz, św. siostra Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II, a także polscy władcy: król Mieszko I, św. królowa Jadwiga. Tradycyjnie szopkę współtworzą postacie w polskich strojach ludowych, regionalnych. Jak co roku nie mogło zabraknąć zwierząt. Są oślica Amelka, kucyk, lisy syberyjskie, owce, barany, kaczki, pawie – te żywe. Zwierzęta egzotyczne są wykonane z tworzywa sztucznego.
Szopkę skonstruował pauliński dekorator o. Bronisław Kraszewski. Oficjalnie otwarto ją po Pasterce, kiedy główny celebrans, generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski, przyniósł w procesji wraz z wiernymi Dzieciątko i umieścił Je w żłóbku jako znak Bożego Narodzenia.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *