ZADUSZKI KATYŃSKIE – DEBIUT LITERACKI MŁODZIEŻY Z WOJ. ŚLĄSKIEGO


W sali koncertowej Radia Katowice odbyły się 9. już Zaduszki Katyńskie połączone z promocją książki, która jest owocem tegorocznej edycji Wojewódzkiego Konkursu „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorką od 12 lat jest Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Dla dwudziestu młodych ludzi  z województwa śląskiego udział w Konkursie stał się więc szansą na debiut literacki. Podczas Zaduszek Katyńskich Europoseł Wiśniewska została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

 

 

Wojewódzki Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” w ciągu 12 lat stał się swoistą sztafetą pokoleń, w której zameldowało się 2 695 uczniów z całego województwa śląskiego. W tegorocznej, XII edycji, pomimo pandemii COVID-19, wzięło udział 192 uczniów, z 78 szkół. Zaś eseje 20 laureatów i finalistów zostały wydane w pamiątkowej publikacji, którą młodzi autorzy odebrali z rąk Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, podczas organizowanych od 9 lat Zaduszek Katyńskich.

Publikacja „Prawda i kłamstwo o Katyniu” jest szczególnym świadectwem pamięci uczestników XII edycji Konkursu. Jak dowodzi lektura tegorocznych prac, młodzi ludzie nie tylko znają historię Zbrodni Katyńskiej, ale także wiedzą, jak odróżnić prawdę od kłamstwa, fakty od fake newsów. Wiedzą, jaka jest siła dezinformacji. Potrafią upominać się o prawdę i ją dokumentować – podkreślała podczas Zaduszek Katyńskich Europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizatorka Konkursu.

Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu” stwarza młodzieży unikalną szansę na debiut literacki. Zwracali na to uwagę młodzi autorzy, podkreślając że to dla nich szczególny dzień i duże wyróżnienie.

To dla mnie duże wyróżnienie, że mogłem znaleźć się w gronie finalistów Konkursu, a dziś odebrać publikację, w której znajduje się moja praca poświęcona ppor. Stanisławowi Bieńkowskiemu. Dziękuję Pani Europoseł za tę szczególną szansę na debiut literacki, a także za to, że dzięki konkursowi mogłem dotrzeć do poruszającego świadectwa córki Stanisława Bieńkowskiego i lepiej zrozumieć ból rodzin, które przez kilkadziesiąt lat nie wiedziały tak naprawdę, co stało się z ich bliskimi. To doświadczenie zostanie ze mną na całe życie – przekonywał Karol Bączyński, uczeń Szkoły Podstawowej im. Pokoju w Żarkach Letnisku, finalista XII edycji Konkursu.

Podczas uroczystości za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania Europoseł Jadwiga Wiśniewska została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, który w imieniu Ministra Edukacji i Nauki wręczyła Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer.

W uzasadnieniu zwrócono uwagę na wieloletnią działalność Pani Europoseł, która wyraża się w organizacji inicjatyw promujących wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu i budowania tożsamości narodowej, czego przykładem jest Wojewódzki Konkurs „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, jedno z najważniejszych przedsięwzięć edukacji historycznej w skali województwa śląskiego, którego trwałym śladem są wydawane co roku publikacje pokonkursowe.

Wskazano także na inne inicjatywy organizowane przez Europoseł Wiśniewską, których celem jest popularyzowanie znajomości historii najnowszej oraz kształtowanie postaw obywatelskich, takich jak organizowany od 6 lat Wojewódzki Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, Biegi Tropem Wilczym, czy koncerty patriotyczne dla mieszkańców województwa śląskiego.

Działalność edukacyjna Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej buduje świadomość historyczną młodzieży, poszerza wiedzę o Zbrodni Katyńskiej, a podejmowane  inicjatywy są trwałym elementem procesu wychowawczego
w szkołach woj. śląskiego, budowania tożsamości narodowej i współczesnego patriotyzmu
– podkreślono dalej w uzasadnieniu.

W sali koncertowej Radia Katowice młodym autorom towarzyszyli nauczyciele, rodzice, bliscy i przyjaciele. Transmisję online z wydarzenia można było śledzić na portalach społecznościowych Europoseł Wiśniewskiej i Radia Katowice. Dla zaproszonych gości z monodramem „Ostatnio tango z Herbertem” wystąpił Przemysław Tejkowski. Zaduszkowe uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod Epitafium Smoleńskim na Jasnej Górze.

Bezpłatne tomiki „Prawda i kłamstwo o Katyniu” można odebrać w biurach poselskich Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej. Więcej informacji na stronie internetowej: www.jadwigawisniewska.pl.

 

Redakcja

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *