72. rocznica wyzwolenia Bredy przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka


Ostatni żyjący kombatanci 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka wezmą udział w obchodach 72. rocznicy wyzwolenia przez nich holenderskiego miasta Breda. W uroczystościach, które odbędą się 29 i 30 października 2016 r. będzie uczestniczył p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Urząd jest współorganizatorem obchodów i organizatorem wyjazdu na nie kombatantów oraz przedstawicieli szkół noszących imię gen. Stanisława Maczka i 1 Dywizji Pancernej.

Uroczystości rozpoczną się na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout. W Bredzie odbędzie się ceremonia wręczenia Medali „Pro Patria” najbardziej zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Delegacja, w tym żyjący jeszcze uczestnicy walk o miasto, złożą kwiaty przed tablicą poświęconą żołnierzom 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Pierwszy dzień obchodów zakończy uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel.

W niedzielę 30 października odprawiona zostanie Msza Święta celebrowana w języku polskim, po której odbędzie się uroczystość na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy ul. Vogelenzanglaan. Oddanie hołdu żołnierzom gen. Maczka na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan zakończy dwudniowe obchody 72. rocznicy wyzwolenia Bredy.

Holandia, Belgia – Breda, Oosterhout, Lommel – 29-30 października 2016 r.

29 października 2016 r.

Oosterhout

godz. 10.30 – Uroczystości na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym w Oosterhout, ul. Veerseweg 54

Breda

godz. 15.00 – Uroczystość składania kwiatów przy tablicy poświęconej żołnierzom 1. Polskiej Dywizji Pancernej, Parade 12-14 Chassépark, 4811 DZ Breda

Belgia, Lommel

godz. 17.30 – uroczystość na Polskim Cmentarzu Wojennym w Lommel, Luikersteenweg 10, 3920 Lommel

30 października 2016 r.

Breda

godz. 9.15 – Msza Święta celebrowana w języku polskim, Laurentius Kerk Ginneken, Ginnekenweg 333

godz. 10.45 – Uroczystość na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy ul. Vogelenzanglaan, Vogelenzanglaan 13, Breda-Ginneken

godz. 12.30 – Uroczystość na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym przy Ettensebaan w Bredzie.

Breda była ważnym węzłem komunikacyjnym i dlatego została zamieniona przez Niemców w silny bastion obrony.

Po zajęciu Ypres kolejnym zadaniem 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka było opanowanie ujścia Mozy. W październiku światło dzienne ujrzał rozkaz, po którym Polacy zaatakowali Oosterhout, Haansberg i Gilze. Dywizja miała związać walką trzy niemieckie dywizje piechoty i posuwać się wzdłuż szosy biegnącej z Bredy do Tilburga. Tym sposobem polska dywizja miała odciągnąć uwagę wroga od głównego uderzenia aliantów. Najkrótsza droga do Mozy wiodła przez Bredę. Po zaciekłych walkach 29 października zostało zdobyte przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Dzięki rozkazowi generała miasto zdobyto bez strat wśród cywili i zabudowy. Polacy byli niezwykle ciepło przyjęci przez mieszkańców Bredy. Wielu z żołnierzy gen. Maczka po wojnie osiedliło się w mieście. Dziś jest to jeden z najważniejszych ośrodków polonijnych w Holandii.

r

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *