PARK PAMIĘCI NARODOWEJ / Akt bohaterstwa uwieczniony w patriotycznym pomniku


9 sierpnia 2020 roku w Toruniu uroczyście otwarto Park Pamięci Narodowej Polaków ratujących Żydów w okresie II wojny światowej. To wiekopomne dzieło powstało z inicjatywy ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam.

 

 

List do organizatorów uroczystości napisał prezydent Andrzej Duda, który podziękował w nim ojcu Tadeuszowi Rydzykowi za realizację kolejnego, ważnego przedsięwzięcia i nazwał go „inicjatorem wyjątkowych przedsięwzięć społeczno-religijnych”. Prezydent podkreślił, że „pamięć o tych niezwykłych-zwykłych osobach jest szczególnie cenną, nieusuwalną częścią polskiej pamięci i tożsamości”. Przed otwarciem odbyła się Msza Święta w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

 

Do aktu przecięcia wstęgi ojciec Tadeusz Rydzyk zaprosił:  premiera Mateusza Morawieckiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, wicepremiera ministra kultury i dziedzictwa narodowego  Piotra Glińskiego,  wicepremiera ministra aktywów państwowych  Jacka Sasina, ministra obrony narodowej Mateusza Błaszczaka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Pomnik poświęcił metropolita gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Wśród zaproszonych gości obecni byli także, między innymi, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński, szef Urzędu ds. Kombatantów o Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, prezes IPN Jarosław Szarek.

.

Park Pamięci Narodowej „Zachowali się, jak trzeba” w swej idei nawiązuje słów 17-letniej Danuty Siedzikówny ps. Inka, sanitariuszki 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK oraz w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzu, która krótko przed egzekucją wykonaną przez funkcjonariuszy UB 28 sierpnia 1946 w Gdańsku, napisała w grypsie: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się, jak trzeba”.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w swym przemówieniu zauważył, że Park będzie jednym z ważniejszych miejsc na mapie dziedzictwa narodowego kraju. Powiedział: – Park Pamięci Narodowej dobrze Polsce się przysłuży. Przysłuży się przeciwstawieniu temu, co ma nas na różne sposoby pogrążyć, uderzyć w naszą godność, ale w jakimś dalej posuniętym planie także w inne nasze interesy – mówił prezes Jarosław Kaczyński.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że ten pomnik pamięci i odwagi narodu polskiego ma przywracać nie tylko pamięć, ale i godność. – Wraz z nimi ma przywracać godność wszystkim Polakom, polskiemu narodowi, który przez perfidne kłamstwa miał być odarty ze swojej godności i odarty z prawdy o strasznych latach ‘drugiej apokalipsy’. Należy zawsze pytać o prawdę z tamtych lat, żeby nie tylko przerwać manipulacje, które próbowano na nas nakładać, ale trzeba przywrócić właściwą miarę rzeczy, odzyskać nie tylko prawdę o tamtych czasach, ale także w imię tej prawdy trzeba przywoływać każde imię.  Dlatego z wdzięcznością patrzę na Park Pamięci, to wielki krok w drodze odbudowania prawdy – stwierdził premier Morawiecki.

Park Pamięci Narodowej powstał w kompleksie, w którym znajduje się świątynia Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, utworzona przez ojca Tadeusza Rydzyka.

Na postumencie przed wejściem do Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się, jak trzeba” umieszczony został cytat ze św. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Pomnik tworzą kolumny, podświetlone wieczorem biało-czerwonymi barwami narodowymi, ustawione w alei tworzącej kontur Polski. Aktualnie jest na nich wypisanych 18 457 nazwisk Polaków, którzy w czasie drugiej wojny światowej ratowali Żydów przed śmiercią. Docelowo w parku będzie umieszczonych 40 tysięcy nazwisk. Mają też zostać upamiętnieni Ukraińcy, którzy zginęli za to, że ratowali Polaków.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *