WYSTAWA. Malarski „Dar Serca”


W Klubie „Nasza Praca”, przy ul. Broniewskiego w Częstochowie, 13 listopada br. odbył się wernisaż wystawy prac malarzy amatorów ze Stowarzyszenia Hospicjum „Dar Serca” i studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Artyści tajniki sztuki malowania zgłębiają pod kierunkiem częstochowskiej plastyczki i animatorki kultury – Danuty Żak.

To już trzecia prezentacja podopiecznych artystki. Poprzednie miały miejsce w Galerii Of Art i w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie. – Moja edukacyjna działalność wiele dobra wnosi do mojego życia. Cieszę się radością, którą widzę u moich uczniów. Podziwiam ich siłę charakteru oraz talent, który z zapałem szlifują – mówi Danuta Żak.
Podopieczni pani Danuty z wielkim zamiłowaniem podchodzą do zajęć.
– Malarstwo stało się moją pasją. Zajmuję się tym od półtora roku i czuję, że jest to nie tylko terapia, ale także okazja do rozbudzenia zdolności, które jak się okazuje drzemią w ukryciu. Uwielbiam malować twarze, tak by uwypuklić osobowość postaci. Specjalizuję się także w pejzażach – mówi podopieczna Hospicjum, Ewa Sikorska. Przy okazji naszej rozmowy wspomina swą morską podróż – onkorejs. – W tym roku płynęłam wraz z innymi Polkami, doświadczonymi przez chorobę nowotworową, i które wygrały z chorobą, do Visby w Szwecji. Była to wspaniała przygoda, która wzmocniła mnie duchowo i dała moc do walki z chorobą. Poprzez akcję chciałyśmy powiedzieć chorym, by się nie poddawali, bo zawsze jest nadzieja – dodaje.

Edukacyjny projekt malarski jest wspomagany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. – Bardzo cieszymy się, że Ministerstwo wspomaga finansowo tę cenną dla naszych podopiecznych inicjatywę. Efekty są zaskakujące, poziom obrazów jest coraz wyższy. I co najważniejsze widzimy, że wspólne zajęcia i twórczość przynoszą naszym podopiecznym odprężenie – mówi Marzena Bula-Podhorska, psycholog ze Stowarzyszenia Hospicjum „Dar Serca”. Z kolei koordynatorka projektu, Anna Jarosz, zauważa, że sprawne funkcjonowanie organizacji pozarządowych w dużym stopniu uzależnione jest właśnie od dotacji finansowych. – Hospicjum dzięki PFRON-owi może realizować cele statutowe, w tym najważniejszy, czyli pomoc psychologiczna, medyczna i terapeutyczna pacjentom chorym na nowotwory – stwierdza Jarosz. – Takiego wsparcia potrzebują także rodziny chorych, głównie dzieci. I my to zapewniamy. Prowadzę kilka grup terapeutycznych i wiem, że wspólne przebywanie przynosi wiele pozytywnych aspektów – dodaje pielęgniarka i terapeutka Ilona Sitek.

W wystawie uczestniczą:
Krystyna Mielczarek, Maria Krawczyk, Danuta Panek, Jagoda Terejko, Bożena Garasińska, Marianna Lipińska-Chajder, Ewa Żmudzka- Kabus, Bożena Banaszczyk, Halina Szczudłowska, Teresa Idzikowska, Anna Kościelniak, Ilona Kowalczyk, Ewa Sikorska, Elżbieta Nowak, Stanisława Pytlarz

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *