Równym głosem


Zgodnie, jak czterech muszkieterów, szefowie powiatów subregionu częstochowskiego przystąpili do boju o pieniądze unijne

Subregion częstochowski ma otrzymać blisko48 mln euro z puli pozakonkursowej na realizację inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. By uniknąć nieporozumień starostowie powiatów częstochowskiego – Andrzej Kwapisz, kłobuckiego – Stanisław Gancarek i myszkowskiego – Marian Wróbel oraz prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona podpisali deklarację w sprawie poparcia realizacji inwestycji najistotniejszych dla rozwoju subregionu częstochowskiego. Oprócz głównych sygnatariuszy porozumienia dokument podpisali wszyscy burmistrzowie i wójtowie (z wyjątkiem wójta gminy Mokra), łącznie 34 samorządowców. – Jest to ewenement w skali naszego województwa. W innych subregionach sytuacja jest napięta. Samorządy nie mogą dojść do porozumienia, które inwestycje są dla nich najważniejsze – mówi rzecznik prasowy UM Ireneusz Leśnikowski. Całą pulę podzielono według liczebności mieszkańców. Dla Częstochowy przypadnie zatem 16,2 mln euro, powiatowi częstochowskiemu – 14,5 mln, powiatowi kłobuckiemu – 9,2 mln, a powiatowi myszkowskiemu – 7,7 mln. Należy dodać, że w ubiegłym roku Częstochowie przyznano 30 mln euro na trzy projekty (każdy po 10 mln) – remont Alei NMP od placu Biegańskiego do pl. Daszyńskiego, Akademickie Centrum Sportu przy Akademii im. Jana Długosza i rewitalizację terenów podjasnogórskich.
Załącznikiem do porozumienia jest “Lista projektów realizowanych w ramach programu rozwoju subregionu częstochowskiego”. Na liście inwestycji kluczowych znalazło się osiem projektów, strategicznych dla całego subregionu. Są to modernizacja linii kolejowej w kierunku Kielc, na odcinku Częstochowa – Koniecpol, budowa obwodnicy Myszkowa, modernizacja dróg w rejonach wszystkich węzłów autostradowych na terenie subregionu częstochowskiego, przebudowa układu komunikacyjnego udrażniającego połączenie Kruszyny, Kłomnic, Kościelca, i Rędzin po przekształceniu DK-1 w autostradę A-1, przygotowanie wspólnego Subregionalnego Planu Gospodarki Odpadami, stworzenie Strategii Rozwoju Turystyki Subregionu Częstochowskiego wraz z opracowaniem w ramach strategii Systemu Ścieżek Rowerowych (jednolity system oznakowania, parametrów infrastruktury itp.), stworzenie strategii rozwoju turystyki pielgrzymkowej obejmującej, oprócz klasztoru na Jasnej Górze, liczne sanktuaria i zabytkowe kościoły zlokalizowane na terenie subregionu częstochowskiego i stworzenie programu kulturalnego subregionu częstochowskiego (wspólny kalendarz imprez, promocja kulturalna i turystyczna subregionu). Ponadto porozumienie obejmuje blisko 70 projektów wraz z listą 20 rezerwowych, mających poprawić drogi w całym regionie oraz wzbogacić lokalne placówki kultury i bazę turystyczną. Wszystkie 9. maja zostały przesłane na ręce Marszałka Województwa Śląskiego (termin upływał 15. maja). – O tym które zostaną zatwierdzone zadecyduje Zarząd Województwa Śląskiego. Wnioski będą rozpatrywane według kryteriów wytyczonych przez Zarząd – mówi prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Na tę okoliczność samorządy są przygotowane. – Gdy jakiś projekt nie zostanie zakwalifikowany, na jego miejsce wejdzie wniosek z listy inwestycji rezerwowych – mówi starosta Kwapisz.
Lista projektów została opracowana zgodnie z przydziałem funduszy przez marszałka województwa śląskiego na poszczególne działania. Na modernizację i rozbudową sieci drogowej przypadło 15,68 mln euro, rewitalizację obszarów zdegradowanych – 6,51 mln, informatyzację i elektroniczne usługi – 10,26 mln, gospodarkę odpadami i działania proekologiczne – 3,69, turystykę – 1,59, kulturę – 1,3 mln, rewitalizację obszarów zdegradowanych – 1,38 mln.
– Porozumienie uwzględnia interesy całego subregionu. Tu należy wymienić m. in. remont połączeń drogowych w regionie częstochowskim, jak i projekt budowy sieci internetu bezprzewodowego w oparciu o częstotliwość radiową, o którą się staramy – podkreśla prezydent Wrona.
Miejmy nadzieję, że ta zgodność zostanie doceniona przez Zarząd Województwa Śląskiego i pieniądze trafią do naszego subregionu.

Program Rozwoju Subregionu (PRS) – jest programem tworzonym w porozumieniu przez władze samorządów lokalnych danego subregionu. Zakres merytoryczny PRS musi być zgodny z zapisami priorytetów Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego. Realizacja Programu musi zatem przyczyniać się do stymulowania dynamicznego rozwoju, przy wzmocnieniu spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej regionu.
Decyzja Instytucji Zarządzającej RPO (Zarząd Województwa Śląskiego) o przyznaniu dofinansowania dla PRS jest warunkową deklaracją dofinansowania projektów. Oznacza to, iż projekt uzyska dofinansowanie jedynie po wypełnieniu wszystkich kryteriów formalnych i merytorycznych.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *