Ruch w Alejach po przebudowie


Przebudowa Alei Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, choć z opóźnieniem zmierza ku końcowi. Podczas modernizacji nie ustawały dyskusje nad systemem ruchu drogowego w Alei. Koncepcje były przeróżne, łącznie z całkowitym wyłączeniem ulicy z ruchu

W Miejskim Zarządzie Dróg opracowano wreszcie zasady ruchu drogowego po przebudowie trzeciego odcinka Alei NMP. Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ireneusz Leśnikowski są one wynikiem kompromisu potrzeb kupców pracujących w Alei i mieszkańców chcących tu odpocząć.
Opracowane – zaprezentowane poniżej – zasady mają być sezonowe, zmienne nawet dla określonych dni tygodnia. Czy to zda egzamin? Nadmiar kombinacji nie wróży niczego dobrego. W efekcie może rozpanoszyć się chaos, który wywoła liczne perturbacje. Wprowadzany system jest na szczęście okresem próbnym. po sezonie pielgrzymkowym nastąpi jego ocena i ewentualna korekta.

Od poniedziałku do piątku (wiosna – lato)

* Oznaczenie trzeciej części Alei NMP jako strefy zamieszkania (20 km na godzinę, pierwszeństwo pieszego, parkowanie w wyznaczonych miejscach)
* Dopuszczenie jednokierunkowego ruchu rowerów na południowej i północnej jezdni Alei
* Możliwość dojazdu do posesji, które nie mają dostępu od zaplecza:
– w południowej części (wjazd bramą od ulicy Stryjeńskiej – wyjazd bramą do ulicy POW )
* na północnej części ruch jednokierunkowy na prawoskręty – wjazd z ul. Dąbrowskiego i wyjazd w prawo na Popiełuszki z dostępem do posesji
* Ruch samochodów ciężarowych zapewniających dostawy towarów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5t od godz. 23.00 do 8.00. z możliwością parkowania
* Dopuszczone parkowanie podłużne i postój taxi na północnej części
* Na południowej części nie ma parkowania.
* Bez autobusów komunikacji miejskiej

Sobota, niedziela, święta i okresy szczytów pielgrzymkowych, święta miejskie
Nie ma możliwości parkowania i nie ma postoju taxi.
Otworzenie parkingu płatnego przy Cepelii w tym okresie.

Jesień-zima
Korekta, ewentualne dopuszczenie jesienią i zimą parkowania i postoju taxi także w soboty, niedzielę i święta.
UG

SONDA DEPTANA
Częstochowianie komentują, czy Aleja Najświętszej Maryi Panny (trzecia wyremontowana część) powinna być deptakiem z zakazem ruchu pojazdów.

PANI MADZIA
– Fajnie by było, gdyby był deptak, jednak nie ma gdzie puścić samochodów. Budowniczy dróg w tej części miasta mogli pomyśleć wcześniej. Teraz utrudnienia w ruchu byłyby tak duże, że chyba nie pozostaje nic innego, jak tylko zostawienie samochodów w Alejach, co niewątpliwie odbije się na ich uroku. Puszczenie samych autobusów też wiązałoby się z zarzutami – czemu nie rowery, czemu nie samochody i końca nie widać.

MARIOLA PIAŚCIK
– Ruch w Alei powinien być umożliwiony, a to za sprawą braku alternatywy dla jadących do centrum pojazdów. Sama mieszkam przy al. Jana Pawła i już wyobrażam sobie ten hałas codziennie pod blokiem. Gdyby moja ulica nie była przez to zakorkowana, byłabym za utworzeniem deptaka. Niestety, muszę tak zaopiniować, mimo iż wiem, że Aleja stracą przez to swój urok.

DOMINIK BARYŁA
– Aleja powinny być zdecydowanie zamknięte dla ruchu pojazdów. O wiele przyjemniej będzie się tu spacerowało, gdy będzie cicho, zielono i bez żadnych spalin. Same autobusy też nie są dobrym pomysłem, a to za sprawą wyłożonej tu kostki, która pod ich ciężarem i trak rozleciałaby się po krótkim czasie. Dla samochodów pasowałoby zrobić jakiś bliski objazd, jednak nie umiem powiedzieć gdzie, ponieważ nie jestem kierowcą.

ANNA KMIEĆ
– Ruch powinien być otwarty, ponieważ dzięki temu właściciele sklepów i restauracji będą mieli zysk. Jeśli zabroni się wjeżdżać tu samochodom, biznes w Alei będzie się kręcił wyłącznie w okresie wakacji. Same autobusy też się nie sprawdzą. Wątpię, czy ktoś, chcąc przyjść do sklepu w Alei, będzie przesiadał się z samochodu do autobusu – to niewygodne. Ostatecznie można uczynić Aleje deptakiem, ale np. po godzinie 17.00 i to też będzie dobry pomysł.
Not.

STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *