6 stycznia – Trzech Króli


Ewangelia nazywa przybyłych ze Wschodu wędrowców Mędrcami. Choć nie podaje ich liczby trzy dary, które przynieśli wskazują na to, że było ich trzech. Imiona Kacper, Melchior i Baltazar zostały nadane im dopiero w IX w.
 Dary, które przynieśli małemu Jezusowi, mają swoją symbolikę. Złoto oznacza, że Jezus Chrystus jest Królem całego świata, kadzidło wskazuje na Jezusa jako Kapłana, zaś mirra – balsam, którym namaszczano zmarłych. Nawiązuje to do ludzkiej natury Zbawiciela i zapowiada jego śmierć.
 Od końca średniowiecza święcono pierścionki jako złoto, żywicę jako kadzidło oraz ziarnka jałowca jako mirrę, a także wodę na pamiątkę chrztu Jezusa i kredę.
 „Objawienie Pańskie” oznacza, że Jezus Chrystus przyszedł na ziemię dla wszystkich ludzi, którzy kiedykolwiek żyli i będą żyć. Taki ton mają także teksty liturgiczne.
🖼 Obraz „Pokłon Trzech Króli” z warsztatu krakowskiego przedstawia scenę ukazaną na tle panoramy Jerozolimy, ze wzgórzem Golgoty oraz motywem orszaków rycerzy towarzyszących monarchom/Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań.
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *