Pomnik pamięci


Dzięki ofiarności częstochowian cmentarz św. Rocha wzbogacił się o dwa odrestaurowane XIX-wieczne nagrobki. W ubiegłym tygodniu dziennikarze mieli okazję podziwiać ich nowe piękno.

Pieniądze na renowację pochodzą ze zbiórki 1 listopada 2007 roku na częstochowskich cmentarzach, w której uczestniczyli przedstawiciele środowisk twórczych, politycy. Organizatorzy Kwety Liga Miejska i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” za zebrane fundusze zlecili odrestaurowani pomników rodziny Mężnickich (z tej rodziny wywodzi się wybitna częstochowianka – poetka, pisarka i tłumaczka – Ludmiła Marjańska) oraz Urbana i Konstancji z Toloczków Mączyńskich (najstarszy nagrobek na cmentarzu).
Jak wspomina konserwator zabytków Błażej Zawadzki nagrobki wymagały bardzo gruntownego odnowienia. – Szczególne trudności stwarzał bardzo zniszczona płyta rodziny Mączyńskich. Był mniejszy, ale nieumiejętne wcześniejsze odnawianie spowodowało ogromne ubytki kamienia, zarówno mechaniczne jak i na skutek korozji – wyjaśnia B. Zawadzki.
Nagrobek rodziny Mączyńskich wykonany został częściowo z piaskowca i wapienia, osadzono go na kamieniach zalanych niestarannie zaprawą cementową. Teraz ustawiony został przy kościele na cmentarzu.
Nagrobek Mężnickich wykonany z piaskowa z elementami ornamentów wapiennych był również mocno nadszarpnięty zębem czasu. Ubytki kamienia, mocno ubrudzona, pokryta patyną oraz glonami i porostami płyta, po renowacji zniknęły. Nagrobek prezentuje się okazale i nie zmienił swojej lokalizacji. Jest umiejscowiony na kwaterze za kościołem.
Renowacja nagrobka Mężnickich kosztowała 33 tys. złotych, Mączyńskich – 4 tysiące złotych. Niestety trochę pieniędzy zabrakło. Zaległe 3,6 tysiące złotych konserwator otrzyma po przeprowadzeniu kolejnej kwesty w bieżącym roku.

Tinty
Z dotychczas zebranych środków odrestaurowano już 8 zabytkowych nagrobków w głównej Alei Cmentarza Kule:
· Jana i Rozalii Górskich z ok. 1910 r.,
· Agnieszki Mazalewskiej z 1913 r.,
· grobowiec rodziny Maszkich z ok. 1890 r.,
· grobowiec rodziny Gryczmańskich z II poł. XIX w.,
· oraz cztery na Cmentarzu św. Rocha:
· Stanisławy Milewskiej z 1923 r.,
· Cecylii Zawady z 1918 r.
· Stanisława Policińskiego z ok. 1906 r.
· Hugo Szpigla z ok. 1904 r.

Leopold Mężnicki (1799-1872), dyrygent Kapeli Jasnogórskiej. Urodzony w Gross-Betschkerek na Węgrzech. Był dyrygentem, organistą, wokalistą i skrzypkiem kapeli wokalno—instrumentalnej na Jasnej Górze. Do klasztoru przybył w sierpniu 1817 roku (sprowadzony przez o. Cyryla Gieczyńskiego). Wcześniej grał w kapeli w Nowym Rusinowie, którą kierował F. Kautny. Dyrygentem Kapeli Jasnogórskiej był w latach 1833-1840.

Ludwik Mężnicki(1844-1949), urodzony 27 lipca 1844 w Częstochowie. Prawnik i działacz oświatowy. Po ukończeniu studiów prowadził kancelarię adwokacką w Częstochowie. W latach 1916-1919 prowadził zajęcia z prawa
i historii w Gimnazjum im. H. Sienkiewicza oraz Gimnazjum Wacławy Golczewskiej-Chrzanowskiej. Przewodniczył Komitetowi Budowy i Eksploatacji Teatru w Częstochowie. Na początku lat trzydziestych XX wieku był prezesem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia”. Od 1924 roku przewodził Towarzystwu Biblioteki Publicznej im. Wł. Biegańskiego. Posiadał wielotysięczny księgozbiór, którego część stanowiły czenstochoviana – książki i czasopisma związane tematycznie z rodzinnym miastem. Zmarł 9 października 1949 roku w Warszawie. Jego córką była Ludmiła Marjańska, poetka, pisarka, tłumaczka poezji amerykańskiej.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *