Zwyciężyli, lecz skutecznością nie grzeszyli…

Raków Częstochowa pokonał przed własną publicznością, MKS Pogoń Szczecin, 1:0 w zaległym spotkaniu szóstej kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Gola na wagę trzech punktów dla ekipy Marka Papszuna zdobył efektownym “szczupakiem” w 55.minucie, Mateusz Wdowiak !

Pierwotnie spotkanie z drużyną Pogoni Szczecin miało się odbyć w niedzielę, 21.sierpnia br. jednak zostało Ono przełożone na inny termin ze względu na rewanżowy mecz czwartej rundy Eliminacji do Ligi Konferecji Europy UEFA z SK Slavią Praga (0:2).

Teraz już nic nie stanęło na przeszkodzie, aby ligowe zaległości móc zacząć powoli odrabiać. Na Limanowskiego 83 w środę31.sierpnia br. zawitała bowiem Pogoń Szczecinktóra na zakończenie poprzedniego sezonu w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy zajęła trzecie miejsce, z 65.punktami i tracąc do Rakowa Częstochowa, zaledwie cztery punkty!

Od początku środowego spotkania na boisku była widoczna przewaga gospodarzy, jednak razili Oni nieskutecznością. Pierwszą groźną akcję pod bramką Dante Stipicy częstochowianie stworzyli sobie w 9.minucie, kiedy to Vladislavs Gutkovskis próbował zaskoczyć golkipera gospodarzy. Jednak po strzale Łotysza, doskonale interweniował chorwacki bramkarz!

Wraz z upływem czasu pierwszej części spotkania nadal na boisku przeważali podopieczni Marka Papszuna, którzy stwarzali sobie sytuacje do zdobycia gola, jednak zawodziła skuteczność. W 29.minucie spotkania na bramkę rywali pomknął Szymon Czyż, jednak strzał młodego pomocnika został zablokowany przez jednego z rywali.

Natomiast w 40. minucie piłkę w pole karne  idealnie do Vladislavsa Gutkovskisa, dograł Bartosz Nowak, jednak strzał Łotysza minął bramkę przyjezdnych. “Portowcy” jedyną okazję do zdobycia gola stworzyli sobie w 43.minucie meczu, kiedy to Kamil Grosicki mając przed sobą tylko Vladana Kovačevicia, przeniósł piłkę nad poprzeczką. Do zakończenia pierwszej części spotkania żadnej z drużyn nie udało się już zdobyć gola.

Druga odsłona rozpoczęła się od…zmiany w drużynie gospodarzy. Za słabo spisującego się w tym meczu Bogdana Racovitana w 46.minucie na boisku pojawił się Mateusz Wdowiak.

Trzeba przyznać, że szkoleniowiec gospodarzy miał “trenerskiego nosa”, bo już w 54.minucie wprowadzony wcześniej na boisko, Mateusz Wdowiak efektownym “szczupakiem” pokonał Dante Stipicę!

Po stracie gola, goście odważniej ruszyli do odrabiania strat. W 57.minucie szczecinianie byli bliscy osiągnięcia tego celu. Po zagraniu Kamila Grosickiego do Pontusa Skule Erik Almqvista, Szwed minimalnie minał się z piłką!

Im bliżej zakończenia środowego spotkania, tym częstochowianie stwarzali sobie kolejne sytuacje do podwyższenia rezultatu, Jednak próby ani Vladislavsa Gutkovskisa ani też Iviego Lopeza nie znalazły drogi do bramki…bo szwankowała w tym meczu skuteczność! W ostatniej minucie meczu na listę strzelców mógł wpisać się kapitan gospodarzy, Zoran Aresnić, jednak po strzale wychowanka NK Osijeku piłka nie trafiła w światło bramki.

Ostatecznie Raków Częstochowa pokonał Pogoń Szczecin, 1:0 w zaległym spotkaniu 6.Kolejki o mistrzostwo PKO Bank Polski Ekstraklasy. Po tym zwycięstwie częstochowianie mają na swoim koncie trzynaście punktów i plasują się w tabeli na trzecim miejscu, mając jeszcze jedno zaległe spotkanie do rozegrania. “Czerwono – niebiescy” tracą do lidera, płockiej Wisły, zaledwie trzy punkty!

Kolejne ligowe spotkanie drużyna Rakowa Częstochowa rozegra w sobotę, 3.września br. O godzinie 20:00 częstochowianie zmierzą się na wyjeździe z MKS Cracovią. Ten mecz zostanie rozegrany na Stadionie im.Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Kałuży 1. Mecz “na żywo” pokażą dwie stacje telewizyjne: Canal + Sport oraz Canal + Sport 3. Początek przedmeczowego studia od godziny 19:30.

“Pasy” z dorobkiem 10.punktów plasują się w tabeli na szóstym miejscu.

31.08.2022, g.18:00: Częstochowa (Miejski Stadion Piłkarski “Raków”) :

RKS Raków Częstochowa – MKS Pogoń Szczecin 1:0, (0:0),

Bramka:

1:0: Wdowiak 55′

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa). Żółte kartki: Kun 18′ (faul), Racovitan 32′ (faul), Iván López Álvarez 81′ (faul), Piasecki 89′ (faul), Papanikolau 90+3′ (faul) – Dąbrowski 35′ (faul), Zahović 45′ (faul), Leonardo Borges da Silva „Léo Borges” 88′ (faul), Biczachczian 90′ (faul). W 10.minucie meczu żółtą kartką został napomniany Trener Rakowa Częstochowa, Marek Papszun. Widzów: 5012.

RKS Raków Częstochowa: 1.Vladan Kovačević – 25.Bogdan Racovitan (46′ 17.Mateusz Wdowiak), 24.Zoran Arsenić (kpt), 3.Milan Rundić, 7.Fran Tudor, 66.Ioánnis Giannis Papanikoláou, 55.Szymon Czyż, 11.Iván López Álvarez “Ivi López” (85′ 71.Wiktor Długosz), 27.Bartosz Nowak (70′ 30.Władysław Koczerchin), 23.Patryk Kun, 21.Vladislavs Gutkovskis (70′ 99.Fabian Piasecki).

Rezerwowi: 12.Kacper Trelowski – 4.4.Efstrátios Svárnas, 5.Karl Gustav Vilhelm Berggren, 88.Walerian Gvilia, 9.Sebastian Musiolik.

Trener: Marek Papszun.

MKS Pogoń Szczecin: 1.Dante Stipica  – 2Jakub Bartkowski, 13.Konstandinos „Kostas” Triandafilopulos (82′ 4.Leonardo Borges da Silva „Léo Borges”), 23.Benedikt Zech, 97.Luís Carlos Machado Mata „Luís Mata” (83′ 15.Marcel Wędrychowski), 21.Jean Carlos Silva Rocha „Jean Carlos” (62′ 17.Mariusz Fornalczyk), 8.Damian Dąbrowski (kpt), 99.Mateusz Łęgowski (62′ 22.Wahan Wartani Biczachczian), 27.Sebastian Kowalczyk, 11.Kamil Grosicki, 10.Luka Zahović (55′ 9.Pontus Skule Erik Almqvist).

Rezerwowi: 81.Bartosz Klebaniuk – 14.Kamil Drygas, 33.Mariusz Malec, 41.Paweł Stolarski.

Trener: Jens Otto Andreas Gustafsson