POD PATRONATEM „GAZETY CZĘSTOCHOWSKIEJ” / Zdobywali wiedzę o tym jak zachować bezpieczeństwo


Mimo zdalnej formuły trzecia edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy i Umiejętności „Jestem bezpieczny” cieszyła się dużym zainteresowaniem. 8 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mstowie w zmaganiach wzięło udział 81 uczniów z klas IV-VIII  z 27 szkół z terenu powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego i pszczyńskiego oraz miasta Częstochowy.

Wiedza o tym, jak się zachować na drodze, nad wodą, podczas pożaru i w różnych momentach grożących utratą zdrowia lub życia potrzebna jest każdemu. To ona w dużej mierze chroni przed wypadkami i kolizjami. Dlatego tak cenny i ważny jest konkurs „Jestem bezpieczny”. Organizacji tego przedsięwzięcia po raz kolejny podjęli się wspólnie: Szkoła Podstawowa w Mstowie oraz Gmina Mstów.

Podobnie jak w latach poprzednich koordynatorem konkursu z ramienia Szkoły Podstawowej w Mstowie była Justyna Klimczak. Natomiast ze strony Gminy Mstów działania te koordynowali: wójt Tomasz Gęsiarz oraz pracownik Urzędu Gminy ds. Promocji, Obronności i Zarządzania Kryzysowego Adam Równiak. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem, podobnie jak w poprzednich edycjach, objęła europoseł Jadwiga Wiśniewska. Uroczystego otwarcia konkursu dokonali: wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Mstowie Anika Wasil i wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz.

– Konkurs składał się z trzech części. Pierwsza to test zawierający pytania jednokrotnego wyboru. Drugą część stanowiły pytania wymagające od uczestników dłuższej odpowiedzi i odnosiły się do konkretnych umiejętności ratowniczych. W tej części sprawdzana była również znajomość znaków drogowych. Zarówno pierwszą jak i drugą część przeprowadzono z wykorzystaniem aplikacji Testportal, która jest doskonale znana nauczycielom, ponieważ w dobie zdalnego nauczania wykorzystywali ją w swojej codziennej pracy. Natomiast trzecia część to już losowo wybrane pytania krótkiej odpowiedzi. W tej części uczniowie udzielali odpowiedzi ustnie. Na wszystkich etapach konkursu uczestnicy pracowali zespołowo. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie pytań byli przedstawiciele: Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie oraz Komendy Miejskiej PSP w Częstochowie – mówi Justyna Klimczak.

Przerwy pomiędzy poszczególnymi etapami konkursu wypełnione były zabawą, również w formie zdalnej. Organizatorzy zaplanowali przeprowadzenie kilku krótkich pozakonkursowych „Kahootów”. Uczestnicy konkursu mogli wejść w interakcje, co z pewnością spotęgowało wolę rywalizacji i podkręciło temperaturę całego spotkania. Ponadto zwycięzcy poszczególnych rozdań mieli okazję do zdobycia wielu atrakcyjnych nagród. Jednak to nie był koniec niespodzianek. Dzięki ogromnej hojności Współorganizatorów konkursu każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy, zawierający liczne logowane gadżety. Tegoroczna edycja konkursu poza propagowaniem wiedzy o bezpieczeństwie miała stać się również okazją do radosnej zabawy, która sprzyja budowaniu więzi rówieśniczych w tym trudnym czasie pandemii. Organizatorzy mają przekonanie, że i to założenie udało się zrealizować.

Zmaganiom drużyn bacznie przyglądała się komisja konkursowa w składzie: mł. bryg. mgr Kamil Dzwonnik z KM PSP w Częstochowie- przewodniczący, Jolanta Ociepka Starszy Wizytator z Delegatury w Częstochowie KO w Katowicach, Aleksandra Krawczyk Nauczyciel-konsultant RODN „WOM” w Częstochowie, Dorota Majchrzak ratownik medyczny, mł. asp. Kamil Biały z CS PSP w Częstochowie, Komendant Gminny dh Marek Wróbel i mł. asp. Daniel Zych z KM Policji w Częstochowie. Najlepsza okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Łojkach (opiekun: Magdalena Tyszko-Warzecha), drugie miejsce zajęła ekipa ze Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Złochowicach (opiekunowie: Beata Malina, Aneta Morawska), trzecie – Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach (opiekun: Aleksandra Rabenda-Tukaj).

Mstowską szkołę reprezentowali: Aleksandra Kasztelan, Kacper Łapucha, Patryk Stefaniak (opiekunowie: Justyna Klimczak, Tomasz Łukasiewicz).Tradycyjnie organizatorzy konkursu mogli liczyć na nieocenioną  pomoc Nauczycieli oraz Wolontariuszy. W tej grupie byli – nauczyciele SP Mstów: Justyna Dawid, Tomasz Derda, Beata Górecka-Grabara, Monika Jackowska, Anna Kloczkowska, Anna Kluźniak, Monika Łukasiewicz, Tomasz Łukasiewicz i Aneta Pałczyńska, nauczyciel ZSP Jaskrów: Iwona Sieradzka, wolontariuszki: Izabela Cieśliczka, Julia Gęsiarz, Maja Maciaszczyk, Magdalena Półtorak i Anna Puszek.

 

Zdjęcia: Adriana Olech, Adam Równiak, Justyna Klimczak.

 

Współorganizatorzy Konkursu:

Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska

Poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Częstochowie

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie

Centralna Szkoła Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie

Komenda Miejska Policji w Częstochowie

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie

Starostwo Powiatowe w Częstochowie

Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie

Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Mstowie

Regionalne Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Częstochowie

Grupa Jurajska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Wolontariat SP Mstów

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *