Ogólnopolska Pielgrzymka Federacji Stowarzyszeń Więzionych, Internowanych i Represjonowanych WIR na Jasną Górę – 11 i 12 maja 2024 r.


Na Jasnej Górze po raz 27. odbyła się pielgrzymka osób represjonowanych w stanie wojennym. Spotkanie rozpoczęło oddanie hołdu wielkim nauczycielom polskiej wolności – św. Janowi Pawłowi II i bł. Prymasowi S. Wyszyńskiemu, z prośbą za ich wstawiennictwem o jedność Polaków i troskę o dobro wspólne.

Na Jasnej Górze spotkali się ludzie, których życie pisała walka o niepodległą i suwerenną Polskę. Ludzie ,,Solidarności”, którzy swoją drogę poświęcili na rzecz drugiego człowieka, i których ofiara, okupiona więzieniem, rozłąką z rodziną, niekiedy chorobą i nawet śmiercią – przyniosła owoce. Dziś żyjemy w wolnym kraju, choć ciągle trzeba czuwać, dbać i walczyć o dobrą i bezpieczną przyszłość naszej Ojczyzny.
W pierwszym dniu pielgrzymki ,,Żołnierze WIR” wybrali swoje władze na kolejną kadencję. Przewodniczącą ponownie została Anna Rakocz z Częstochowy. Drugi dzień rozpoczęto od oddania hołdu bł. Księdzu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu i św. Janowi
Pawłowi III,
składając kwiaty pod Ich pomnikami. Wieniec złożył także, przybyły na uroczystość poseł Szymon Giżyński. Potem miało miejsce spotkanie dyskusyjne w Sali Różańcowej, gdzie przybyłych członków WIR z całej Polski powitała przewodnicząca Anna Rakocz. Pani przewodnicząca z radością podkreśliła liczną obecność członków i kompletną reprezentację wszystkich stowarzyszeń. Do zgromadzonych przemówili poseł Szymon Giżyński i były prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Wiceprzewodniczący p. Stopa odczytał list nowego szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lecha Parella.
Poseł Szymon Giżyński zaakcentował wielki patriotyzm i bohaterstwo ludzi ,,Solidarności, zwłaszcza tych, zrzeszonych w WIR-ach, którzy najwięcej poświęcili dla niepodległości Polski walcząc z komuną.

– Dziękuję za to misterium wiary i patriotyzmu, które corocznie odbywa się  dzięki Państwa obecności na Jasnej Górze, u Matki Boskiej Częstochowskiej. Państwa odwaga i wspaniała postawa są dla nas wzorem – powiedział poseł Giżyński.

Msza św. w intencji członków WIR-u została odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Ryszard Umański, kapelan NSZZ „Solidarność” i środowisk patriotycznych w Częstochowie. Ks. Umański dziękował internowanym w stanie wojennym za ich bohaterstwo, świadectwo wiary i nadziei. – Wy zawsze tu byliście i jesteście, aby ciągle wzmacniać swoją miłość i wiarę do Boga i do Ojczyzny. Bardzo dziękuję, że jesteście po raz kolejny – mówił w homilii.

Organizatorem corocznej pielgrzymki jest Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym. Jej celem jest nie tylko utrwalenie pamięci historycznej, ale przede wszystkim pomoc członkom organizacji w ich aktualnych potrzebach.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 r. uchwałą Rady Państwa podjętą na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zniesiono go 22 lipca 1983 r. W ciągu 8 miesięcy zostało internowanych ok. 10 tys. osób. Byli to głównie przywódcy NSZZ ,,Solidarność”, doradcy związku i związani z nim intelektualiści oraz działacze opozycji.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *